Tupakkaäiti, juna jätti ja lapsi jäi junaan
Syyllistätkö äidin vain VR:n. Minä syyllistän äidin.
Kurja juttu lapselle.
Juuri kun aloin toipua ilmapalloisästä ilmestyy tilalle tupakkaäiti.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288610350870.html
Äiti piipahti laiturille - juna jätti ja vei lapsen Seinäjoella
Äidin ja tyttären junamatka sai pelottavan käänteen, kun äiti jäi matkan varrelle.
Toijalassa asuva Päivi ja hänen 10-vuotias tyttärensä matkustivat junalla Oulaisiin viime viikon perjantaina.
Intercity-junan pysähtyessä Seinäjoella Päivi ajatteli piipahtaa asemalla tupakalla, kuten oli joskus aiemminkin junalla matkustaessaan tehnyt. VR:n kaukoliikenteen junat muuttuivat savuttomiksi kesäkuun alussa, joten junissa ei ole enää tupakointikoppeja.
- Ehdin vetäistä parit savut, kun ovet sulkeutuivat ja juna lähti liikkeelle, Päivi kertoo.
Hänen mukaansa lähdöstä ei ilmoitettu mitenkään. Myöskään konduktöörit eivät käyneet tarkastamassa tilannetta. Tyttären lisäksi junassa olivat kaikki Päivin tavarat lompakkoa ja päällysvaatteita myöten.
- Juoksin pakokauhun vallassa aseman lipunmyyntiin ja yritin selittää tilannetta, Päivi muistelee kaoottista tilannetta.
Hän kehuu lipunmyyjän toimintaa. Tämä sai yhteyden junan veturiin ja määränpäähän ja sai järjestettyä Päivin tyttärelle vastaanottajan. Päiville järjestyi lippu seuraavaan junaan.
Päivin kanssa laiturille jäi kolme miestä, joita hän haluaa myös kiittää.
Ilman heitä olisin varmaan ollut aivan hukassa ja menettänyt viimeisenkin järjenrippeeni.
Lisäksi junasta jäi tahattomasti ainakin neljä muuta asemalle poikennutta.
"Lastenhoito ei kuulu toimenkuvaan"
Samaan aikaan junassa Päivin tytär oli hoksannut soittaa isälleen. Isä oli saanut yhteyden VR:ään, josta oli vastattu, ettei lastenhoito kuulu henkilökunnan toimenkuvaan.
Onnen kantamoisena junaan tuli Tampereelta nuoripari, joka huolehti Päivin tyttärestä ja saattoi tämän tavaroiden kanssa ulos määränpäässä Oulaisten asemalla. Heille kuuluu Päivin mukaan suuri kiitos.
- Olisin todella kiitollinen, jos löytäisin heidän yhteystietonsa jostakin.
Päivi kertoo tyttären toipuneen jo koettelemuksestaan. Järkytys oli kuitenkin heti tapahtuneen jälkeen kova.
- Joku voi tietenkin ajatella, että olen kasvattanut tyttäreni pullossa, hän kun on jo 10-vuotias. Hän ei kuitenkaan ole koskaan matkustanut
yksin, saati ollut äidistään erossa kovin monia tunteja. Nyt hän joutui täysin vieraiden ihmisten pariin yksin, ja vielä junassa.
Päivi kertoo ottaneensa yhteyttä VR:ään, jossa asia luvattiin siirtää asiakaspalvelun käsiteltäväksi. Toistaiseksi asiakaspalvelusta ei kuitenkaan ole otettu Päiviin yhteyttä.
VR pahoittelee tapahtunutta
- Olemme pahoillamme, että näin tapahtui. Ymmärrän hyvin, että tällaisessa tilanteessa sydän sykkii kovasti, kommentoi IS:n tavoittama VR Groupin viestintäpäällikkö Mika Heijari tapausta.
Heijarin mukaan juna oli Seinäjoelle tullessaan juna myöhässä seitsemän minuuttia.
- Kyseessä oli aikataulun mukaan vain neljän minuutin pysähdys.
Heijari kertoo, että konduktöörien tehtäviin kuuluu junan pysähtyessä seurata, ketkä ovat jäämässä pois junasta ja ketkä vain pistäytyvät ulkona.
- Konduktööri voi tarvittaessa huutaa ”juna lähtee” tai vaikka puhaltaa pilliin. Minulla ei ole tietoa siitä, meneteltiinkö tässä tapauksessa näin, Heijari kertoo.
VR Groupin yhteiskuntasuhde- ja ympäristöjohtaja Otto Lehtipuu kertoo, että välipysähdykset ovat hyvin lyhyitä etenkin silloin, kun junan kulkusuunta ei vaihdu.
- Meillä ei ole mitään systemaattista pilliin vihellystä väliasemilla, hän toteaa.
Kommentit (41)
No on tossa myös vikaa VR:ssä, jos jää monta ihmistä laiturille! Jos ihmiset ilman takkeja siinä ihan oven vierellä tupakalla, niin... Ja jos ovat heti yritäneet juosta junaan, hei haloo.
Tupakointi kaiken kaikkiaan on idioottia, mutta en näe sinänsä pahana, että äiti sopii 10-vuotiaan kanssa, että käyn tuossa laiturilla tupakalla pari minuuttia. Varsinkin jos aikataulun mukaan alunperin on ollut siihen aikaa. Että eipä aleta lahdata tätä äitiä tässä taas.
JÄRKYTTÄVÄ on tuo VR:n vastaus, että ei kuulu lastenhoito toimenkuvaan. Kuka sitä odottanut, mutta eivätkö oikeesti aikoneet auttaa? Mitenkään? Ei kai siinä mitään koko matkan kädestäpitelyä pyydettykään, ihan vain ihmisen käytöstapoja.
Jutusta on jo ketju, jossa on paljon hyvää asiaa. Kannattaa lukea: http://www.vauva.fi/keskustelu/3875058/ketju/mika_joitain_nykyvanhempia_oikein_vaivaa_nyt_is_ssa_valittaa_tupakkaaiti
Ehkä tää oli alunperin (mielestäni vähän typerästi toimineen) ilmapalloisän pointti, että hei eikö voi vähän joustaa tilanteessa, jossa vanhempi ehkä on ollut vähän hönö, mutta seurauksena on lapsen mielipaha, tässä junajutussa oikein hätääntyminenkin. Että joo, vanhemman älynväläys on aiheuttanut tilanteen alunperin, mutta eikö työntekijältö voi odottaa vähän joustamista. Ihan kamala on toi, että VR vastannu, että no ei oo meidän toimenkuva. MILLAINEN ihminen päästää tuollaisen sammakon suustaan ihan tosissaan, että ihan sama minne lapsi joutuu.
Vikaa molemmissa. Vr:ltä huolimatonta käytöstä ja äidiltä typerää riskinottoa yhden röökin vuoksi. Täytyy olla aika raukka ihminen ettei pysty yhden junamatkan verran hillitsemään himojaan :-/ Toivottavasti oli sen arvoiset sauhut, että kannatti aiheuttaa lapselle tuollainen ahdistus.
siis täh - "ei ole ollut useita tunteja erossa äidistään" - eikö se tyttö käy koulua?????
Ei kun taksi alle, seuraavalle asemalle ja siitä junaan takaisin kyytiin. Mitäs tuosta, elämässä sattuu ja tapahtuu.
Vaikea ottaa taksi, kun on lompakko junassa
No sitten ei kun juokset rataa pitkin junan perässä ja otat kiinni, jos et muuta keksi. :D
Äiti ehkä hölmö joo, mutta on toi kondarilta ja asiakaspalvelun ihmiseltä selkeää kiukuttelevaa heitteillejättöä. Oikeasti jättää joku ihminen myös asemalle ilman puhelinta, lompakkoa, ehkä vaatteitaan. Kyllä on vikaa VRn toiminnassa.
Ööh, kymmenen vuotias ei kyllä siihen kuole että joutuu muutaman tunnin yksin junassa olemaan. Moni kulkee siinä iässä jo yksin, tietysti saattaja + vastaanottaja on hyvä olla!
[quote author="Vierailija" time="16.10.2013 klo 19:57"]
Äiti ehkä hölmö joo, mutta on toi kondarilta ja asiakaspalvelun ihmiseltä selkeää kiukuttelevaa heitteillejättöä. Oikeasti jättää joku ihminen myös asemalle ilman puhelinta, lompakkoa, ehkä vaatteitaan. Kyllä on vikaa VRn toiminnassa.
[/quote]No jos joka väliasemalla samoja tyyppejä saa odotella takaisin junaan ja juna on jo myöhässä, niin kyllä mäkin antaisin niiden jäädä rannalle ruikuttamaan.
Mut mä en ookaan (onneks) noissa hommissa.
Ja itse tupakoin myös.
Tämä nainen ei selkeästi ollut luotu kulkemaan, vaikka juna olikin :)
Vai tupakilla mamma piipahti. Mahtoikohan se käydä oluellakin. "Odota täällä junassa, äiti käy vähän ulkona ja tulee ihan pian takaisin..." Just.
Sanonpahan vaan että voihan wt mikä mamma.
No tupakointi tuossa tilanteessa on kyllä puhdasta idiotismia, mutta kyllä on vikaa on myös VR:ssä jos asemalle tahattomasti muitakin kuin tupakkaäiti.
Tietysti sen verran pitäisi olla äidilläkin pelisilmää, että jos juna on valmiiksi jo myöhässä, niin turha lähteä ulos junasta.
En ymmärrä yhtään äitiä puolustelevia kommentteja, ihan omaa typeryyttä lähteä norkoilemaan ulos kesken matkan. Ei juna pysähdy tupakkataukojen takia, vaan jättämään ihmisiä kyydistä ja ottamaan uusia sisään. Nämä turhanpäiväiset ryysijät vaan ovat tiellä kun ihmiset kulkevat oikeista syistä matkalaukkuineen ovista sisään ja ulos. Tupakkaäiti ja vielä urpompi tapaus kuin ilmapalloisä jos minulta kysytään, isä sentään halusi ilahduttaa lastaan, mutta äiti on pelkkä nikotiiniriippuvainen surkea raukka. Heitteillejättöhän tuo on, ei muuta kuin ls-ilmoitusta vaan kehiin, on niitä vähäpätöisemmistäkin syistä tehty.
[quote author="Vierailija" time="16.10.2013 klo 19:46"]
Ehkä tää oli alunperin (mielestäni vähän typerästi toimineen) ilmapalloisän pointti, että hei eikö voi vähän joustaa tilanteessa, jossa vanhempi ehkä on ollut vähän hönö, mutta seurauksena on lapsen mielipaha, tässä junajutussa oikein hätääntyminenkin. Että joo, vanhemman älynväläys on aiheuttanut tilanteen alunperin, mutta eikö työntekijältö voi odottaa vähän joustamista. Ihan kamala on toi, että VR vastannu, että no ei oo meidän toimenkuva. MILLAINEN ihminen päästää tuollaisen sammakon suustaan ihan tosissaan, että ihan sama minne lapsi joutuu.
[/quote] No emme taaskaan tiedä, mitä ko tilanteessa on todella sanottu. Aivan kuin " ilmapalloisän" stoorissa totuus olikin eri, mitä ensin sanottiin. Joten jäitä hattuun ja vastuun junasta jäämisestä panisin kyllä tälle röökiäidille.
Painajaismainen tilanne, onneksi lapsi ei ollu pienempi.
Taas yksi syy miksi ei kannata tupakoida, siitä on vain harmia.
Voi ei!
Ilmapalloisä ja tupakkaäiti. Mihin tää maailma on menossa...