Miten teillä nousseet vuokrat viime vuosina?
Kokemuksia eri asuntoyhtiöistä ja yksityisistäkin kaivataan. Laittakaa mielellään alkuperäinen vuokra ja asunnon koko myös sekä kaupunki/alue. Kiitoksia.
Kommentit (19)
Maksan vuokraa 440e ja Turussa asun.
Espoo, kaksio, kaksi vuotta ilman korotuksia, vuodenvaihteessa taisi tulla 30 euron korotus.
Tsadissa neljässä vuodessa noussut vesi 4€ per naama ja vuokra 20€ yksityisellä. Ollaan vielä kilpailukykyisen puolella, mutta tietenkään kovin montaa kertaa ei soisi nousevan kun osa asunnosta on vielä alkuperäiskunnossa eli mitään asumisen laatua ei sitten tule lisää, hintaa vaan.
Vierailija kirjoitti:
Ei korotuksia 3 vuoteen
Sama, kaupungin vuokrakämppä. Mutta edellisessä kyllä nousi vaikka oli myös.
Ilmarisen asunto Helsingissä. 4h+k+sauna ja oma piha, vuokra nousee aina vuodenvaihtessa 20eurolla.
Täman hetkinen vuokra 1410E.
Ei ole korotuksia ollut vuosiin. Ennen oli valtakunnallinen yhtiö ja nyt ollaan pienellä yksityisellä yhtiöllä.
Yksityiseltä kaksio 60 neliötä Helsingissä. Kolme vuotta asuttu, ei korotuksia. Vuokra 1200 €.
Vierailija kirjoitti:
Maksan vuokraa 440e ja Turussa asun.
Joku vielä maksaa Turussa asumisesta?
On tää maailma sekaisin tätänykyä..
Ei ole vielä noussut yhtään, kohta vuoden asunut. Jos nousee, niin ei ole enää varaa asua. Vuokra 850€/Kouvola
Lumolla nousee joka vuosi 10-20 euroa.
Kolme vuotta asunut. 420e vuokra. Ei oo noussut vielä kertaakaan. Satakunta alle 10 000 asukkaan kaupunki
En ole koskaan nostanut vuokraa muuta kuin vuokralaisen vaihtuessa. Jos on hyvä vuokralainen ja asuu kauan asunnossani, en tosiaan korota vuokraa.
yksityinen, jolla sijoitusasuntoja
En ollut vuottakaan asunut niin nostettiin vuokraa 14 eurolla jos olisi ollut fiksumpi niin olisin etsinyt halvemman vuokra asunnon kaksion sais tällä vuokra hinnalla, mitä mulla yksiö
Nouseehan se aina silloin tällöin, kute muutkin jutut.
Jos taloyhtiön maksamat jutut kuten jätehuolto, kiinteistöhuolto, ja muu selkainen nostaa hintoja, niin tottahan se siirtyy vähitellen myös vuokriin.
Keravalla 2014 vuokra 699€ 81m2 kolmiosta. Nyt 2020 vuokra on 877€, nousee vaan vaikka remontit tekemättä ja keittiö ysärikunnossa sekä ikkunat alkuperäiset eli 70-luvulta. Remontteja lupaillaan, mitään ei tehdä. M2-kodit kämppä.
Ei ole noussut yhtään. Omistusasumisen hyviä puolia tämä. Yhtiövastikekin on vain laskenut. 8 vuotta tässä asuttu.
Indeksikorotusta vuodenvaihteessa.