Kuinka nopeasti tentaattorin pitäisi teistä tarkastaa tentit?
Onko jotain sääntöä? Olen jo 3 viikkoa ja 2 pv. oottanut vieläkään ei ole kuulunut arvostelua. Olisikohan nyt jo asiallista kysyä palautetta?
En ole varma edes läpipääsystä. Ja ihan kiva olisi alkaa lukemaan uudestaan, jos tarvis :(
Tai sitten mennä eteenpäin kohti uusia tenttejä.
Kommentit (6)
Kannattaisiko yrittää tarkistaa tätä vaikka koulusi nettisivuilta eikä täältä? Jokaisella koululla on tutkintosääntö tai vastaava, joka varmasti löytyy netistä, ja siellä on tuo tieto. Yleensä se on 2 tai 4 viikkoa, jos on poikkeussyitä (esim. tentaattori sairas tms.), voi olla pidempikin. Mutta tuskinpa av-palstalta tämän täsmällisempää vastausta saat. Ellet kerro mikä oppilaitos kyseessä.
Omassa yliopistossani määräaika on 4 viikkoa. Hyvin perustellusta syystä dekaani voi antaa siihen vielä lisäaikaa.
Meidän yo:ssa raja on kolme viikkoa. Mutta riippuu täysin opiskelupaikasta, joten kysy sieltä. Jos uusintatentti alkaa olla lähellä niin kysyisin myös tentaattorilta. Juuri siksi, että voisin aloittaa lukemisen uusintaan ajoissa.
Meillä tarkistusaika on 30 päivää. Välillä kyllä tuokin venyy, mutta pääsääntöisesti tulevat kuukauden sisällä. Mutta ei tuo siis ole mikään mielipidekysymys vaan siihen on ihan säännön olemassa opiskelijoiden oikeusturvanvuoksi.
Vaikka olisi tosi pienikin ryhmä ollut tenttimässä ja voisi kuvitella, että ei niiden papereiden korjaamiseen nyt kauaa pitäi mennä niin tentaattorilla voi hyvinkin olla kaikenlaista muuta ja kiireellisempää tekemistä.
mielipiteitä?
ap