Verisuonitukokset yleisiä sairaalahoitoon joutuneilla koronapotilailla
Verisuonitukokset yleisiä sairaalahoitoon joutuneilla koronapotilailla
Vakavaan covid-19-infektioon liittyy usein verisuonitukoksia, käy ilmi Itä-Suomen yliopiston professorin Jari Laukkasen ja Bristolin yliopiston tutkija Setor Kunutsorin tekemästä katsauksesta. Katsaus on julkaistu hiljattain Thrombosis Research -lehdessä.
Yleisimpiä tukoksia ovat laskimotukokset, joita on eri tutkimusten mukaan ollut joka neljännellä sairaalaan joutuneella. Lisäksi koronaviruspotilailla on havaittu myös keuhkoveritulppia sekä aivo- ja sydäninfarkteja.
Itä-Suomen yliopiston tiedotteen mukaan Laukkanen ja Kunutsor tekivät systemaattisen katsauksen 19 tutkimuksesta, joissa oli havaintoja sairaalahoitoon joutuneista koronaviruspotilaista. Aineistossa oli mukana noin 2 300 potilasta kahdeksasta maasta. Katsauksessa oli tavoitteena selvittää verisuonitukoksiin liittyvien komplikaatioiden esiintymistä koronaviruspotilailla.
Kommentit (3)
Eikös kaikki tämän jo tiedä. Ikivanha "uutinen".
Ja yleisyyteen ei tietenkää vaikuta sairaalaan joutuneiden korkea ikä?
Saisiko näitä tietopläjäyksiä välillä lähteen kera?