Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
KAIPAAN APUA: Millainen mitoitus Reimatecin haalareissa?
01.10.2013 |
Haluaisin tilata Reiman haalarin netistä, enkä ole päässyt tuota mallia sovittamaan livenä. Millaista mitoitusta haalari on? Meillä kohta 1-vuotias tosi pitkäselkäinen poika, raajat vielä kovin lyhyet. Pituutta n. 80 cm. Esim Popin haalarissa (86 cm) niska-haara -mitta jäi jo nyt lyhyeksi, seuraavaan kokoon tietenkin hukkui.. Jostain luin, että Reimalla olisi reilumpi haaramitta. Onko kokemuksia? Tai sitten suositella jotain muuta merkkiä?
Kommentit (2)
Kiitos paljon! Täytyypä tsekata myös tuo KappAhl. Löysin vaan Reimalta kauniin yksivärisen haalarin, joka miellyttää silmää. Harmi, että haalari löytyy vaan verkkokaupasta..
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Reiman haalarit ovat ainakin meillä sopineet niin, että esim. 86 cm haalari käy alkaen siitä, kun lapsi on noin 86 cm. Ovat reilua kokoa! Tänä kesänä meillä oli yli 100 cm tytöllä vielä kakkoshaalarina 92 cm haalari... KappAhlin Proxtec-haalarit vaikuttavat laadultaan tosi hyviltä (vesipilari sama kuin Reimatecissä, kulutuksen kesto hyvä) ja niissä on minusta malli enemmän sellaiselle pitkäselkäiselle lapselle. Kooltaan ovat Reimatecia vähän pienempiä eli teille voisi sieltä 86 cm olla talveksi sopiva.