Apua, olen valeraskaana! :D
Ihan hullua.
Olen viime aikoina miettinyt paljon lasten saamista, koska toisen lapsen yrittämisen aika lähestyy. Se ei ole kuitenkaan ihan vielä meille ajankohtaista. Olen myös lihonut/turvonnut hieman ja maha näyttää vähän siltä kuin raskauden puolivälissä. Lisäksi tajusin jokin aika sitten, että en koskaan muistanut käydä kierukan jälkitarkastuksessa. Raskaus on siis ollut mielessä monelta kantilta. Nyt olen alkanut tuntea "potkuja" :D En oikein jaksa uskoa, että voisin olla raskaana. Mitään raskausoireitakaan ei ole ollut. Mutta välillä mietin, pitäisikö tehdä raskaustesti varmuuden vuoksi. :D
Onko kenelläkään muulla ollut tällaista valeraskautta? :D
Kommentit (3)
Siis minun kaveripiirissäni melkein kaikilla on ollut jossain elämänsä vaiheessa raskausoireita vaikka ei ole ollut raskaana. Siis siitä huolimatta, onko toivonut raskautta vai ei. Naisen elimistö nyt vaan on luotu lisääntymään samalla lailla kuin muidenkin nisäkkäiden, eikä valeraskaus ole eläimillä mitenkään harvinaista.
Ne potkut selittyy ihan sillä, että elimistö tulkitsee ilman kulkemisen suolistossa lapsen potkuiksi. Ennen raskautta tuollaisiin tuntemuksiin ei kiinnittänyt mitään huomiota, mut raskauden jälkeen ne tulkitsee eri tavalla. Samaltahan ne oikeasti tuntuukin. :)
Minulla on säännöllisesti kausia, että jossakin kierrossa menkat jäävät pois, vatsa turpoaa, aamuisin on lievää pahoinvointia tms. enkä ole raskaana. Minut on tutkittu, olen terve kuin pukki, hormonitoiminta vaan joskus tekee tepposensa. Otan asian rennosti, tiedän että ajan kanssa oireet häviävät.
Voithan ap ottaa tilastasi ilon irti ja fiilistellä raskausajatuksilla. :)
Niin nämä potkut siis tuntuvat ylempänä kuin oikeat sikiön liikkeet tuntuisivat, eli ilmeisesti ovat jotain suolen toimintaa.
Erään lääkärituttavani kolmas lapsi syntyi kierukka nyrkissään.
Voi se olla suolentoimintaakin ja turvotus kuukautiskiertoon liittyvää.