Läskistä: miksi ylipainoisuus on nykyään normi?
Heräsin ajatukseen kun aamun bussissa huomasin olevani ainoa ns. normaalipainoinen. Kaikki muut matkustajat olivat paksuja, nuoria ja keski- ikäisiä naisia, nuoria miehiä, bussikuskikin.
Onko nykyään normaalia olla ylipainoinen?
Mediassa ylipaino ei enää ole sana, ollaan vaan kurvikkaita, muodokkaita, reheviä ja isoja. Kukaan ei enää ole "paksu".
Naisille noita kaunistelevia sanoja löytyy, mutta miten määrittelevät itsensä ylipainoiset nuoret miehet? "Rehevä"? "Miehen kokoinen"?
Kommentit (20)
Kukaan ei uskalla enää sanoa suoraan miten asiat on , koska se on muuten kiusaamista. Se on nykyään ihan ok olla "sairas" ja ihannoida niitä sairauksia. Esim. kohonnutta verenpainetta, astmaa ja mitä kaikkea ylipainoisilla on näitä sairauksia. Ja siis kaikki pistetään tietenkin vain näihin vajaatoimintojen piikkiin ja lääkkeiden piikkiin. Kun ne vähän turvottaa.
Aika outo päättelyketju. Telkasta tulee joka päivä laihdutusohjelmia, ei niissä puhuta muodokkaista vaan ylipainoisista, joiden pitää laihduttaa. Ylipaino on yleistä mutta ei normaalia.
Ei se ole normaalia. Ylipaino on ikävää. Pidän vielä vastenmielisimpänä tapoina tupakointia ja juopottelua.
Olen samaa mieltä. Normaalipainoisia katsotaan jo kieroon, kun olemme "erilaisia".
Eihän se "normaalia" ole, mutta niin se vain nykypäivänä on, ei tarvitse tosiaan kuin istua bussissa tai vaikkapa kahvilassa ohikulkioita seuraillen ja suurin osa ihmisistä on ylipainoisia. Ylipaino on riski moneen eri sairauteen ja kuormittaa myös terveydenhuoltoa / valtiota. Tälläkin palstalla saat ryöpytyksen niskaasi avauksissa joissa painoa pohditaan.
Astma EI johdu ylipainosta. Ylipaino toki pahentaa astmaa kuten monia muitakin sairauksia. Astma, jonka hoito ei ole hyvässä tasapainossa, myös altistaa lihomiselle.
Normiksi kyllä usein tulee se, mitä enemmistö edustaa - etenkin, jos ei ole syrjitty enemmistö. Enpä voi olla huokaisematta, että monella kulkijalla on muitakin ominaisuuksia kuin ylipaino. Paheksummeko lysyssä istumista, tummia silmänalusia (liian vähän ravinteita ruuassa tai niukasti unta) tai autolla ajoa (ei hyötyliikuntaa)? Ainakaan samassa määrin kuin ylipainoa, ainakaan tällä palstalla? Miksi emme: liikunnan puute on usein suurempi terveysriski ja kustantaa terveydenhuollolle.
Muistathan tiedustella läheisiltäsi, milloin on tullut käytyä hammaslääkärissä. Se on meinaan todella epäterveellistä, jos reikiä ei hoideta ajoissa.
[quote author="Vierailija" time="29.09.2013 klo 07:36"]
Aika outo päättelyketju. Telkasta tulee joka päivä laihdutusohjelmia, ei niissä puhuta muodokkaista vaan ylipainoisista, joiden pitää laihduttaa. Ylipaino on yleistä mutta ei normaalia.
[/quote]
ei oo suomalaisia ohjelmia
[quote author="Vierailija" time="29.09.2013 klo 08:31"]
Normiksi kyllä usein tulee se, mitä enemmistö edustaa - etenkin, jos ei ole syrjitty enemmistö. Enpä voi olla huokaisematta, että monella kulkijalla on muitakin ominaisuuksia kuin ylipaino. Paheksummeko lysyssä istumista, tummia silmänalusia (liian vähän ravinteita ruuassa tai niukasti unta) tai autolla ajoa (ei hyötyliikuntaa)? Ainakaan samassa määrin kuin ylipainoa, ainakaan tällä palstalla? Miksi emme: liikunnan puute on usein suurempi terveysriski ja kustantaa terveydenhuollolle.
Muistathan tiedustella läheisiltäsi, milloin on tullut käytyä hammaslääkärissä. Se on meinaan todella epäterveellistä, jos reikiä ei hoideta ajoissa.
[/quote]
Ja tämä oli ylipainoisen ap:n kommentti, eikös? Ylipainoinen keksii lähes poikkeuksetta "puolustuksen" ylipainolleen, siirtäen myös huomion pois ylipainosta, ottamalla esille muita terveysriskejä kuten sinäkin juuri teit.
Jos kaikki ympärillä olevat ihmiset ovat ylipainoisia, voi vähän tarkastella omaa objektiivisuuttaan. Eli sattuisiko itsellä olla vääristynyt kuva kehosta? Kyllä normaalipainoisia on paljon. Ennen ei tullut tuutin täydeltä niin laihoja naisia kuin nyt. Katso 80-luvun ohjeelmia, niissä on pienirintaisia "ylipainoisia" naisia, jos verrataan nyky ohjelmiin.
[quote author="Vierailija" time="29.09.2013 klo 07:36"]
- - Ylipaino on yleistä mutta ei normaalia.
[/quote]
Normaalin määritelmä taitaa täyttyä, kun tarpeeksi suuri osa sopii kuvaukseen. Ylipaino, lievä tai suurempi, taitaa olla länsimaissa nykyään normaalia. Ainakin muistaakseni suomalaisista n.1/3 on ylipainoisia, esim.Amerikoissa jo 1/2. Normaalia, siis.
Elimistöllekin lihominen on luonnollista: sillä on kyky varastoida rasvaa eli lihoa. Meillä ei vaan ole nykyään niitä "kuivia kausia" jolloin tuota varastoa tulisi käytettyä, joten varastorasva jää ja vielä helposti kasvaa.
Erittäin hyvä kysymys ap!!! Olen usein miettinyt samaa. Kun katsoo ympärilleen ihan missä tahansa (salilla, kaupassa, bussissa, katukuvassa...) niin totuus on karu: Suurin osa ihmisistä on enemmän tai vähemmän ylipainoisia. Ja mitä kauemmas mennään Helsingin keskustasta, sitä lihavampia ihmiset näyttävät olevan. Asun itse Etelä-Helsingissä ja tässä kun Korkeavuorenkadulla tallustaa, niin ihmiset ovat vielä suht. normaalipainoisia, mutta auta armias kun menen isovanhempia moikkaamaan Tuuriin Etelä-Pohjanmaalle, niin ihmisten habitus (elopaino potenssiin 100 verrattuna kotinurkillani asuviin ihmisiin) on ihan eri planeetalta.
Ei voi olla miettimättä, miten tähän on tultu. Normaalipainoisena saa kyllä tuntea kuuluvansa vähemmistöön tässä maassa.
Ero on huimna, kun vertaa Helsinkiä ja maakuntien pkkukaupunkeja/-kyliä. Tuolla normaalipainosieen/hoikkaan/hyväkuntoiseen oiekin kiinnittää huomiota, kun lähes kaikki ovat lihavia tai huonoryhtisiä normaalipainoisia.
Huomasitko ap, että nyt on jo sen verran viileät ilmat, että ulos lähtiessä on puettava jotain lämmintä päälleen ja että nuo lämpimät vaatteet ovat usein kohtalaisen paksuja, mitstä johtuu, että mittasuhteet muuttuvat. Hoikkakin ihminen näyttää paksussa takissa pullerolta - jopa sinäkin.
Näyttää siltä, että ap kuuluu niihin ihmisiin, jotka luovat omia määritelmiä sille, mikä on normaalia ja mikä ei. Jos yleisesti todetaan, että normaalipainoisen BMI on 20-25, niin eihän se niin ole, vaan alle 20 pitää olla, jotta olisi normaalipainossa. Kaikki sen yli olevat ovat läskejä.
Jospa 16 ensin opettelisi kirjoittamaan oikein, ennen kuin alkaa ladella kuolemattomia totuuksia maaseudun asukkaista. Et ole käynyt monessakaan paikassa, mutta olet kuitenkin valmis tuomitsemaan kaikki Helsingin ulkopuolella asuvat. Ei ne kaikki hesalaisetkaan ole niin virtaviivaisia kuin kuvittelet.
Eli pohjimmiltaan jos väitetään, että ylipaino on normi - (mitä se muuten ei ole. Ylipainoa ei pidetä mitenkään myönteisenä tai toivottuna ominaisuutena) - miten se nyt muuttaa teidän olemistanne? Samalla tavalla etsitte tekosyitä haukkua, kommentoida, dissata, pistää alas, kertoa mielipiteitänne muiden syömisestä, olemisesta ja ulkonäöstä suoraan tai epäsuorasti oli tilanne mikä tahansa. Voitte vaikuttaa omiin asenteisiinne, ette kauheasti muihin ihmisiin.
Puolet suomalaisista on ylipainoisia, mutta mitä sitten? Suurin osa ylipainoisista on vain muutaman kilon, ja se ei haittaa millään lailla elämää. Sairasta on se laihuuden ihannointi, kun ihminen ei saa olla luonnollisen normaali, vaan jokaista kiloa kytätään kauhean stressin kanssa. Ihmiselle jolla on tarpeeksi ruokaa on normaalia olla hiukan "ylimääräistä" varavarastoa.
Itsekin ihemettelen. Miksi joku haluaa kantaa ylipainoa, joka aiheuttaa muitakin ongelmia. Itse olen kulinaristi ja hyvän viinin ystävä, mutta kiloistani osaan todellakin itää huolta. Jos tulee pari kiloa liikaa, niin reagoin heti. Olen neljän lapsen äiti ja suvussani on taipumusta ylipainoon. Selittäjiä on paljon... Sairauksiin en ota kantaa vaan puhun terveiden ihmisten osalta. Voihan olla, että joku tykkää läskeistä ympärillään.
Yli puolet suomalaisista naisista on yhä normaalipainoisia tai alipainoisia. Miehistä vähän alle puolet. Helsingissä ja muissa isoissa kaupungeissa on itseasiassa vielä enemmän normaalipainoisia, sillä nuo tilastot on maan keskiarvo ja isoissa kaupungeissa ihmiset huolehtii terveydestään/ulkonäöstään/painostaan enemmän kuin maalla (keskimäärin).
Siispä, jos kaikki ympärillä olevat näyttää lihavilta, niin täytyy kyllä olla vikaa siinä, minkä mieltää normaalipainoiseksi. Liika laihuuden ihannointikaan ei ole hyvä. Myös painoindeksiltään 22-25 olevat ihmiset on normaalipainoisia, vaikka osa palstalaisista pitää heitäkin "läskeinä".
Ai, olet löytänyt uuden sanamuodon lynkata läskejä? Onneksi olkoon. Kuka väittää että ylipaino on normi? Ei kukaan muu kuin sinä.