Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi kolmas lapsi? Miksi ei?

Vierailija
28.09.2013 |

Hyviä ja huonoja puolia kaipaisin... Toki ei ole itsestäänselvyys että edes sellaista saisi, vaikka haluaisi. Olen aiemmin ajatellut että kaksi on hyvä ja sopiva määrä, mutta nyt kun ollaan kaksi lasta saatu, mies on alkanut puhua kolmannesta ja itselläni ei varsinaisesti ole mitään syytä miksi se ei kävisi... Vaikka ihan hyvä näinkin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kannata, yli kahden lapsen perheet saa paheksuntaa, koska ihmisiä muutenkin jo liikaa maapallolla, itsekästä tehdä enempää kuin kaksi. Kuulostaa ehkä rajulta jos ei ole tottunut ajattelemaan tekojensa laajempaa vaikutusta, mutta tämähän on täysin totta, valitettavasti.

Vierailija
2/3 |
29.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko varaa?Muuten,ei kiitos!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minukset:

rahaa palaa, kolmas kuluttaa yhtä paljon kuin muutkin lapset!!!

aika: työn määrä lisääntyy huimasti (pyykit, siivous, perushoito jne.)

isompana harrastukset jne. arki ON hektistä

 

Plussat:

jokainen lapsi on omanlaisensa

yksi lapsi lisää rakastettavaa

sisarusparveen yksi lisää, muille lapsille tärkeä

äitiyden kannalta kolmas on tuonut paljon positiivista, oppii että jokainen lapsi on erilainen, toisaalta kahden lapsen tuoma kokemus vaikutti siihen että kolmannen hoito oli vielä helpompaa kuin muiden -> oma itseluottamus kasvoi

 

Parisuhteeseen ei vaikutusta eikä juuri perheen arkeenkaan, lapsiperhe-elämä oli jo niin tuttua eikä kolmas tuonut siihen mitään mullistusta.

 

Jos meillä ei olisi kolmatta niin perhe olisi täysin erilainen! Ja meillä nimenomaan negatiivisessa mielessä.