Parasta samppanjaa?
Syksyn tulo ahdistaa, mutta töiden vuoksi ei pääse reissuun vielä pariin viikkoon. Kaipaisimme kuplivaa piristystä arkeen, mutta se ainainen Mötikkä kyllästyttää. Mitä samappanjaa teillä juodaan, kun tarvitaan jotakin ekstraihanaa? Cavaa tai proseccoakin saa ehdottaa, mutta niiden tulee sitten olla erinomaisia.
Kommentit (13)
Itselläni on pullo Dom Pérignonia odottamassa.
VCP, Moëtista en pidä lainkaan, paitsi ice imperialista. Mutt VCP ihan ehdoton :)
Bollinger ja Moet ovat meidän suosikkeja.
Alkon valikoimasta ehdottomasti Veuve Clicquot!
Ruinart ja Taittinger! Dom Pérignon on mun mielestä ihan hirveetä, oksennan ja saan migreenin aina, enkä muuten ole ainoa...
Cristal mutta sen on oltava yli 10 vuotta vanhaa että on edes hintansa arvoista ja arvokkaan paahteisen makuista, muussa tapauksessa maistuu tosi hapokkaalle ja terävän sitruksiselle peruskuoharille. Sain niitä muutaman pullon 33-vuotislahjaksi 3 vuotta sitten, eri vuosikertoja joista yksi mentiin avaamaan liian aikaisin. Itse en toki kovin helposti tuollaisia 200+ euron juomia ostele.
Moetista ja Veuvesta saan aina päänsäryn koska niiden hapot tärähtää nuppiin ja kovaa, Pol Roger ja Bollinger ovat hyviä ja aika maskuliinisia ja paahteisia, niistä joko pitää tai ei.
Mumm ja Lanson ovat yleensä varma valinta ja lahja sellaiselle joka tutustuu vasta näiden samppisten ihmeelliseen maailmaan :) Etenkin miehet näyttävät pitävän tuosta Mumm:sta Formula1-yhteyden vuoksi ;)
Roseeshamppanjoista Taittinger Rose on aika helppo ja sopii monen kevyen alkuruuan kanssa.
Alkossa on nyt tosi hyvä uutuus jossa hintalaatu-suhde kohtaa, sellainen 0.,375 -kokoinen prosecco kuin Zonin Prosecco, maksaa 4,98. Erittäin kuiva, raikas ja hieman päärynäinen :)
[quote author="Vierailija" time="15.09.2013 klo 21:39"]
Billecart-Salmon Brut Rosé
[/quote]
Oliko ne Suomen "Miljonääriäidit" jotka hehkutti siinä sarjassa aina tuota Pillekarttisalmoonia? ;-D
Nämähän ovat makuasioita, joten tähdennetään, että Möttönen tai Keltainen Leski eivät koskaan ole olleet omia suosikkejani. Muutenkin parhaat samppanjat, joita olen maistanut, ovat olleet joitain ravintoloissa alkudrinkkeinä tarjottuja pikkutalojen spesiaalituotoksia, joita on sitten turha ainakaan Alkosta hakea. Esim. varmaan viimeinen ennen ikävästi samppanja/kuohariharrastusta haittaavaa raskautta ja imetystä juomani sampanjalasi oli Stockan baarissa tarjottua erittäin hyvää mineeraalista ja paahteista Besserat de Bellefonia, mutta ei sitä laatua, jota saa Alkostakin.
Alkon valikoimissa olevista Möttösen hintaluokkaa edustavista perussamppanjoista pidän ehdottomasti eniten Taittinger Brut Reservestä. Täällä mainittu Billecart-Salmonin Brut Rosé oli myös todella hyvää, mutta en muista, oliko koskaan Alkon valikoimassa, vai ostimmeko sitä laivalta.
Kuohareista sellaista, joka ei petä hinta-laatu -suhteeltaan koskaan, on ollut Taltarni Brut Tache. Muutenkin aussikuohareissa on tuo hinta-laatu -suhde kohdallaan, Carrington ja Jansz ovat hintaluokkansa parhaimmistoa. Italian ja italialaisten viinien ystävänä en ole löytänyt vielä proseccoista oikein mitään oikeasti persoonallista tapausta - jotenkin Alkon italialaisten valkoviinien ja kuohareiden valikoima on aina ollut luvattoman tasoton, tiedän maassa pystyttävän paljon parempaan jopa teoreettisessa hintaluokassa 10-20 euroa. Franciacortan "huippukuoharit" ovat valitettavasti sellaisia hit and missejä, että mielummin maksan sitten kympin enemmän Taittingerista. Rotari Rosé on ehkä paras italialainen kuohari hinta-laatu -suhteeltaan Alkon valikoimassa, ihan ok vaihtoehto hintaluokassaan Taltarnille. Cavasta en hirveän suuria elämyksiä yleensä ottaen ole saanut myöskään, joku Segura Viudad tai Cordinaú hintaluokassa 12-15 euro on ollut sellaista, joita on irvistyksiä pelkäämättä voinut tarjota vieraille tai viedä kyläreissulla tarjottavaksi.
Meidän lemppari on Taittinger.