miten tehdään terveellistä mehua marjoista? siis ei sokerilitkua
haluaisin tehdä itse mehua lapsille ja vaikka pakastaa sen. mustaherukoista, mansikoista, tyrnistä, vadelmista, punaherukoista, karviaisista... kannattaako? onko siihen pakko laittaa sokeria ja paljon? jos mehu on liian kirpeää niin lapset ei juo sitä. ja jos siinä on paljon sokeria niin sittenhän se on yhtä huonoa kuin kaupan mehut :(
vinkkejä? onko ok pakastaa mehua?
Kommentit (14)
voin mä pakastaa, mulla on kaksi pakastinta. kiitos!
Mun äiti tekee sellaisia mehuja (herukat, sekamarjat ym) että mehumaijalliseen laitetaan vain ½ pussia sokeria, mehu kaadetaan kuumaa ja pakastusta kestäviin muovipulloihin, suljetaan ja pullot niiden jäähdyttyä sitten pakastimeen. Sulatus jääkaapissa sitten joskus ja tosi kauan säilyy hyvänä, jopa kuukausia, kun pitää koko ajan jääkaappikylmässä.
Eli ei tarvitse kiloja sokeria, ne ohjeet tulevat ajoilta, jolloin sokeri säilöi mehun yhdessä vahakorkin kanssa.
Laita kotona tehtya, sokeritonta mehua tehosekoittimeen yhdessa vaikka banaanin palasen kanssa, kokeilemalla saa selville kuinka paljon banaania tarvitsee makeuttamiseen. Makeuttaa voi myos hedelmasokerilla tai stevialla.
Taikka viela parempi, laita pakastettuja marjoja, pala banaania ja muutama jaapala tehosekoittimeen ja sekoita kunnes juoma on sekoittunut kunnolla ja jaapalaset hienontuneet.
Mehun voi jättää kokonaan sokeroimatta jos sen pakastaa. Samalla tavalla se säilyy kuin ne marjatkin pakkasessa.
mummon mehuja käytetään meillä esim kiisseliin, vispipuuroon, ja juodaan sellaisenaan, toki siihen lisätään sokeria kun se otetaan käyttöön, mutta itse päätät paljonko sokeria laitat Ja vältyt lisäaineilta ja väriaineilta. ja lapset saa mehussa ne marjojen vitamiinit ja antioksidantit. kaupan sekamehuissa on niitä marjoja niin vähän(jos ollenkaan) että ei niissä niitä vitamiineja oo..
Mehuun - niin kuin marjoihinkin - kannattaa laittaa ripaus sokeria, kun ne pakastetaan, niin C-vitamiini säilyy niissä paremmin.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2013 klo 18:23"]
Mehuun - niin kuin marjoihinkin - kannattaa laittaa ripaus sokeria, kun ne pakastetaan, niin C-vitamiini säilyy niissä paremmin.
[/quote]
Värikin säilyy kauniimpana, kun laittaa vähän sokeria.
Meillä äiti keittää mehut maijalla, kaataa sitten aina 10 litraa kohtaan vajaan kilon sokeria ja pakastaa pulloissa. Kaupan mehuja meillä juodaan tosi vähän, lapsuudessa tuskin koskaan :)
Ei se ihan yhtä huonoa ole kuin kaupan mehut, vaikka laittaisit sokeriakin. Kaupanmehuissa kuin ei aina ole edes malliksi marjaa, vain pelkkää väriä ja esanssia, ainakin halvimmissa. Eikä niissä ole edes sokeria.
Parhaan mehut saat jollakin mehulingolla, kun ei tarvitse lainkaan kuumentaa ja menee vähemmän hukkaan kuin mehumaijalla. Sokeria kannattaa laittaa sen verran, että maistuu lapsillekin, ja vitamiinit säilyvät sokeroidussa paremmin. Varsinkin mustikassa ja vadelmassa säilyy myös maku sokeroidussa paremmin.
Ei sokeri ole myrkkyä!
Sokeri on luonnon tuote ja paljon terveelisempää, kuin keinotekoiset makeutusaineet. Kohtuullisesti käytettynä sokeri on siis ok ja antaa lapsille niiden tarvitsemaa energiaa. Samoja hiilihydraatteja sokerikin on kuin vehnäjauhot. Sokeriakin on olemassa muunkinlaista kuin täysin valkoista.
Syystä tai toisesta sokerista on tehty joku peikko, jota pitää pelätä. Mustetaan vaan kohtuus kaikessa!
Ap:lle vielä kommenttina: aika sissejä lapsesi ovat, jos heidän mielestään sokeriton pakastettu viinimarjamehu on hyvää.
Meillä teinipoika juo sokeroimatonta viinimarjamehua. Ei edes tykkää punaisista viinimarjoista, koska ovat kirpeitä, mutta mehut juo kyllä:)
Mä teen mehumaijalla todella vähäsokerista mehua. Sokeria tulee oikeastaan vain vähän näön vuoksi. Lapset olen hiljalleen totuttanut tuohon mehuun: ensin lisäsin kannuun tekemääni mehuun sokeria vähän enemmän ja hiljalleen vähensin sokerin määrää. Nyt juodaan kaikki sokeritonta mehua.
Ja aina pakastan mehut, ei mulla olisi oikein muuta säilytystilaa niille.
Laitapa ns. intiaanisokeria, on hyvä hampaille ja makeuttaa yhtä tehokkaasti kuin tavissokeri.
vaikka siinä olis sokeria, on se parempi kuin kaupan mehut. jos voit pakastaa, ei sokeria tartte säilymisen takia laittaa niin paljon, luulisin.