Gradun tekemisen kesto
Kuinka paljon kestää gradun tekeminen keskimäärin, jos
- gradua tekee kuutena päivänä viikossa 5-6h kerrallaan
- tavoitteena ei ole kiitettävä arvosana, vaan kunhan sen saa suoritetuksi
- ei käy töissä samaan aikaan eikä ole mitään muutakaan elämää
Kommentit (20)
Minä aloitin syyskuussa ekan graduseminaarin jälkeen ja sain sen valmiiksi huhtikuun lopussa.
Vierailija kirjoitti:
Kolme kuukautta noilla spekseillä.
Siis neljä gradua vuodessa?
Voiko gradua kirjoittaa kesäkuukausina omatoimisesti, kun opettajat ovat kesälomalla, vai täytyykö aina olla opettaja tavoitettavissa?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kolme kuukautta noilla spekseillä.
Siis neljä gradua vuodessa?
Ellet lomia pidä. Tuossa on kuitenkin vain sunnuntait vapaana. Kuukausi pohjatyölle, kun tavoite ei ole kaikkien aikojen gradu. Kahdessa kuukaudessa gradun kirjoittaa helposti, kun siihen käyttää 30-36 tuntia viikossa. Se on vähimmilläänkin 240 tuntia. Aika hyvin aikaa per sivu.
Tein kahdessa kuukaudessa gradun, n. 7,5 h päivässä. Kiitettävä arvosana. Toki tätä edelsi jakso "tekemistä", mutta tosiasiallisesti gradu valmistui kahdessa kuukaudessa.
Dippatyö 4 kuukautta, varsinaista tekoa n. 3-4 h päivässä. Kiitettävä.
Tee gradu lehmien utaretulehduksesta. Ei mene kauaa. Pääset VM:n kansliapäälliköksi!
Kuinka yleistä on jättää gradu kokonaan tekemättä siksi ettei ehdi tehdä sitä kun aloittaa jo työt tai on muuten vaan saamaton?
Eikös gradun tekeminen vaadi valtavasti motivaatiota ja itsekuria?
Gradunhan saa tehtyä vaikka kuukaudessa, jos haluaa, mutta ei siitä toki välttämättä mitään priimatuotosta tällöin tule. Minulla meni kokoaikaisena opiskelijana noin vuosi, mutta paljon aikaa kului itseni motivoimiseen ja toisaalta siihen, että sain nyhdettyä ohjaajalta edes jonkinlaista rakentavaa palautetta. Töitä en olisi voinut tehdä samalla ja jätin yhden tarjotun paikan ottamatta pelkästään sen vuoksi, että halusin saada gradun pois alta enkä halunnut sen jäävän roikkumaan vuosiksi töiden alle.
Lopulta kun vain päätti, että seuraavan kuukauden loppuun mennessä tämä on valmis, niin kyllä sen siitä vain kirjoitettua sitten sai, vaikka pylly vähän viimeisinä viikkoina puutuikin.
Tutkimustyövaihe 4-5 kuukautta (pitkät työpäivät labrassa) + työselostus noin 50 sivua, tämän jälkeen tutkielma noin 6 kuukautta (ohessa hieman muutakin opiskelua) 70 sivua (noin 100 eri lähdeartikkelia). Tiedän, että jotkut pääsivät vähemmällä ja heille sattui helpompi aihe, näkyi kyllä arvosanassa.
proviisori
Riippuu varmaan paljon aineesta, aiheesta ja menetelmästä. Itse tein ekan gradun noin 9kk aikana rauhassa, täysin teoreettinen gradu, laitoin valmiina ohjaajalle ja samanlaisena lähti tarkastukseen.
Toisen tein töiden ohessa noin puolessa vuodessa. Systemaattisesti käytin kaikki ns ylimääräiset ajat, mitä nyt perheeltä ja töiltä jäi aikaa. Pienin viilauksin sitten lähti tarkastukseen.
Riippuu varmaan aineesta ja omasta tehokkuudesta. Omat aivot kävivät 24/7 gradun ympärillä, ajatustyötä on iso osa kuitenkin gradussa. Tuntimäärät eivät itsessään kerro mitään, ihmisten tehokkuus ja kyky keskittyä on niin erilaisia. Oletan, että täyspäiväisesti kolmessa kuukaudessa on mahdollista tehdä ihan ok gradu.
Gradusemmassa yksi teki kolmessa kuukaudessa ja piti vielä välissä viikon loman.
Tuohan riippuu ihan siitä, miten sitä tekstiä saa syntymään. Toiset kirjoittaa päivässä 5 sivua ja joku toinen puoli.
Itse tein diplomityön töiden ohessa kahdessa kuukaudesssa - 61 sivua, joista 4 lähteitä. Tavoitteena oli, että noin 1 sivu/päivä. Käytännössä meni niin, että parina päivän viikossa kirjoitin 3-8 sivua. Muina päivinä sitten keräsin materiaaleja, lähteitä tai analysoin dataa. Sain käyttää työaikaa 1 pvä / vko dipan tekemiseen ja aineisto tuli töistä eli sitä ei tarvinnut kerätä. Neljä haastattelua tein valmiin aineiston lisäksi.
Kristiina xx kirjoitti:
Kuinka yleistä on jättää gradu kokonaan tekemättä siksi ettei ehdi tehdä sitä kun aloittaa jo työt tai on muuten vaan saamaton?
Eikös gradun tekeminen vaadi valtavasti motivaatiota ja itsekuria?
No ihan liian yleistä tuo.
Mutta ei gradun tekeminen vaadi ”valtavasti” motivaatiota ja itsekuria, vaan ihan normaalin määrän joka akateemiselta kyllä löytyy - mutta kun monilla ei ole sitäkään ja siihen se akateemisuus sitten jääkin..
Kristiina xx kirjoitti:
Kuinka yleistä on jättää gradu kokonaan tekemättä siksi ettei ehdi tehdä sitä kun aloittaa jo työt tai on muuten vaan saamaton?
Eikös gradun tekeminen vaadi valtavasti motivaatiota ja itsekuria?
Joillakin aloilla, esimerkiksi tietojenkäsittelyssä gradut jäävät helposti roikkumaan, kun on jo päädytty työelämään ja sitten se gradu ei enää tunnu tärkeältä.
Gradun kirjoittaminen vaatii lähinnä sitä itsekuria, että istuu siihen koneelle ja kirjoittaa. Raakaa työtähän se pitkälti on. Toisilla teksti tulee helposti ja toisilla se on työn ja tuskan takana.
No laskennallisesti ja keskimäärin näin:
Jos gradu on 40op, niin se vastaa noin 1080htyötä ja kun kuukaudssa on vähän vajaa 160 työtuntia, niin tuo on seitsemän kuukautta.
Jos gradu on 30op, se tekee 810 h työtä ja siis 5 kuukautta.
Tämä sisältää aineiston keruun, tiedonhaun, analyysin ja kirjoittamisen sekä vähän opettelua ja harjoittelua.
Sen voi tehä kuukaudessa tai kymmenessä vuodessa. Mulla menny 2v. Nyt en o tehny mitään ku kursditkin kesken.
Inssityön amk tein 2vkossa
2-3kk jos työskentelee tehokaasti. Tuntien määrä ei kerro kovin paljoa, kun yksi hieroo koko päivän pilkkua ja toinen kirjoittaa samassa ajassa 10 sivua valmista tekstiä.
Perus humanistisen puolen gradut ovat yleensä heppoista tavaraa. Täytyy lähinnä osoittaa, että osaa tehdä lähdeviittaukset oikein.
Kolme kuukautta noilla spekseillä.