Jos aviopuoliso on kavaltanut omaisuutta vaimolta, saako rahoja takaisin?
Jos mies on myynyt vaimonsa osakkeita 200 000 euron arvosta selän takana, saako vaimo mitenkään tuota vääryydellä hankittua rahaa takaisin? Miestä ei kannata haastaa oikeuteen, koska miehellä ei ole varoja. Lisäksi vaimo joutuisi ilmeisesti maksamaan suuret oikeudenkäyntikulut.
Kommentit (5)
Eli tuollaisen teon tehnyttä paskapäätä ei saa vastuuseen?
Miten mies on voinut myydä vaimonsa osakkeet? Vai ovatko ne olleet hänen nimissään kuitenkin? Rikosilmoitus kannattaa tehdä, rikoksenhan tuo mies on tehnyt. Mihin mies on laittanut osakkeista saamansa rahat? Vaikka rahoja ei saisi takaisin, niin rikosilmoitus ja toivottavasti mies saa tuomion petoksesta tms. Ja avioero vireille.
jos hänet tuomitaan oikeudessa ja saat jotain korvauksia, niin käytännössä saat näitä rahoja takaisin vain jos ulosotto saa jotain mieheltä joskus.
Kysyit ja vastasit.