Kuinka usein täytyisi käydä kampaajalla että hiukset olisi aina siistit?
Minulla on pitkät hiukset jotka haluaisin leikkauttaa lyhyemmiksi johonkin kivaan, helposti laitettavaan malliin. Mutta kuinka usein on sitten juostava kampaajalla jotta hiukset olisi aina kivan näköiset?
Kommentit (15)
sekasotkua jota jotkut kutsuu tukaksi. auki ei enää kehtaa pitää kun korkeintaan kotona pesun jälkeen. eikä kiinni saa kunnolla, siispä pää täynnä pinnejä. ei mikään upea lookki.
Mutta jos jättää vähän pidemmäksi, esim. niskapituiseksi ja korvien päältä pidemmäksi, ei tarvitse käydä niin usein. Nyt hiukseni ovat niskapituiset ja käyn kampaajalla n. 7-8 vk välein
erityisen helpot. No, joku siili kenties sitä onkin... Mutta äitini ainakin joutuu tälläämään omia hiuksiaan ikuisuuden aina, paplareita ja muotovaahtoa ja vaik mitä. Itsellä pitkät hiukset, viimeksi parturissa käynyt 2,5 vuotta sitten :p
Kampaajalla käynkin sitten neljän viikon välein, juurikasvua (käytössä kevytväri) värjäillään joka toisella kerralla mutta korvien päältä ja niskaa singlataan, muuten alkaa törröttää ikävästi.
Koulusta vastavalmistuneena en tajunnut mitä asiakas tarkoitti, ei nykyään käytetä vaan puhutaan häivytetystä niskasta..
Jälki ei ole yhtään huonompi kuin kampaajalla käynnin jälkeen. Ehkä kerran vuodessa käyn uudistumassa.
Vierailija:
Koulusta vastavalmistuneena en tajunnut mitä asiakas tarkoitti, ei nykyään käytetä vaan puhutaan häivytetystä niskasta..
Olen suunnitellut kasvattavani tätä vähän pidemmäksi...
veitsellä leikattu risainen versio, niska lyhyt, sivut lyhyet.
Itse jouduin kastelemaan/pesemään tukan joka aamu kun se sojotti minne sattuu, siis ei mitenkään pukevasti vaan ihan hölmösti. Kampaajalla kävin 5 viikon välein. Nykyinen blondattu polkka on huomattavasti helppohoitoisempi vaikkei pitkästä tukasta voi nytkään puhua. Käyn värin takia kampaajalla joka 6. tai 7. viikko.
vaikka itselläni on pääsääntöisesti tosi lyhyet hiukset, ja kasvavat hyvää vauhtia, voi kuitenkin mennä jopa 8-9 viikkoa ennen seuraavaa käyntiä. yl. kuit. n. 7 viikkoa.
olen päätynyt kahteen perussyyhyn: a) kampaajan ammattitaito. eli jos hyvin leikattu kestää pitempään huolitellun näköisenä, tosin loppuaikoina voi mennä hieman kauemmin laittaessa, mutta toimii kuitenkin. jos huonompi leikkaustulos, tulee " pakko-päästä-kampaajalle" -tunne jo 3-4 vkon kuluttua. b) hiukseni taipuvat sopivasti ja niitä on suht helppo muotoilla eri tavoin ja kun kasvavat -hyvä malli vaan muuttuu hieman erilaisemmaksi. huonon mallin kanssa mentävä parturiin aiemmin, jos sojotuksia ei saa aisoihin.
- kannattaa siis satsata hyvään parturiin ja maksaa muutama ropo enemmän.
Tällä hetkellä hiukseni ulottuvat kainaloon, ovat siis tasapitkät.
ja myöskin mahdollisesta värjäyksestä. sanoisin, että n. 6 viikon välein olisi hyvä käydä.