Ihoni on tämmöinen...
mitä tuolle voisi siis tehdä. punoittava, näppyjä, kraatereita. Mies olen joten ei pahemmin puuteri kiinnosta, eli korjaaminen kyllä, peittely ei. rasvaamista on koitettu.
Kommentit (12)
Finni-ihon kasvovettä ja kasvovoidetta aamuin illoin. Jos iho ei ole herkkä, niin päivittäin tai harvemmin kevyesti kuorivaa finni-ihon pesugeeliä. Jos herkkä iho, niin herkän ihon pesuainetta ja vain silloin tällöin kuorivaa. Pesu myös aamuin illoin.
Ei toi ole pahan näköinen ollenkaan.
Hei!
Olen kosmetologi, ja voin kertoa ettei kosmetologin menetelmillä voi tehdä mitään ihollesi. Suosittelen, että menet suoraan ihotautilääkärille joka määrää sinulle antibakteerista voidetta joka ehkäisee talikertymien syntyä. Yksityisen ihotautilääkärin vastaanotto voi tuntua hintavalta, mutta se on murto-osa siitä mitä tulet kosmetologille upottamaan.
Hauskaa alkavaa syksyä sinulle! :)
Terveyskeskuslääkärikin voi määrätä antibakteerisia voiteita.
Kiitokset vastauksista. Tarviipa alkaa pistää kuontaloa kuntoon. Todellakin on kunnolla rasvainen iho. onneksi talvella vähän helpottaa
Kokeile sinkkikuuria, eli "yliannostus" sinkkiä kuuriluontoisesti, jatkuvasti ei saa käyttää... netistä löytyy paljon tietoa turvallisesta määrästä yms. on auttanut mun ihoa todella paljon.
Antibakteerisia voiteta voit hakea ihan vaikka kauneushoitolasta. Antibioottivoiteita tosin saa lääkäriltä. Olen myös itse kosmetologi, ja kyllä minä ainakin saan helposti tuloksia tuollaiselle iholle. Ultraäänikäsittelyä, mikrohiontaa ihan höyryä ja korkeataajuskäsitelyä ja oikeattehokkaat naamiot ja kuorinnat ja kosteutus. Itse en kuitenkan antibiootteja ihan herkästi ottais, enkä varmasti suosittelis kellekkään kenen kasvoista olen nähnyt vain otsan ja selkeästi huomaa ettei se aknea ainakaan ole. Mutta konsteja on monia, pääasia että hoidat ihoasi niin tuloksia tulee, oli se sitten kauneushoitolassa tai kotona.
täältähän satelee oikein kokeilun arvoista vinkkiä. kiitoksia
kyllä ton saa kuntoon ilman lääkkeitä. Laadukkaat voiteet ja putsarit ja kuori joka päivä päivittäiseen käyttöön tarkoitetulla mikrokuorinnalla (avaa tukkeumia) ja puhdistavaa naamiota pari-kolme kertaa viikossa (savi on hyvä, imee rasvaa). Esim. Neutrogenalla on Daily scrub joka sopii vaikka joka päiväiseen käyttöön.
ja myös muista että olet mitä syöt: eli siis ruokavalioon runsaasti lisää vihanneksia, hedelmiä, kasviksia ja mahdollisesti vettä...puhdistaa sisältäpäin
Älä käytä mitään marketin finni/rasvaiselle iholle suunnattuja kuivattavia tuotteita, esim. alkoholia sisältävä kasvovesi vain lisää rasvoittumista. Kosteutukseen rasvaton, mutta hyvin kosteuttava geeli, esim. Sebamed Clear Face -sarjan kosteusgeeli apteekista on todella hyvä.
Mahdollisimman hellävaraiset tuotteet siis käyttöön, ei kuivattavia.
Ensimmäiseksi varaat ajan kosmetologille ihonpuhdistukseen ja pyydät tuotesuositukset, hommaat tuotteet ja käytät niitä säännöllisesti ohjeiden mukaan. Varmaan myös järkevää tehdä kosmetologin kanssa ihan hoitosuunnitelma ja käyt vaikka 5 kerran sarjana siellä.kotona kerran viikkoon kuorinta ja 3kertaa viikko puhdistava naamio. Aamuin illoin perus pesu ja hoitovoide. Silä parantuu tilanne ihan varmasti. :)