Korona lähdössä käsistä Tanskassa
Koronaviruksen leviäminen näyttää lisääntyvän Tanskassa. Nyt kuusi kuntaa tiukentaa suun suojaamista koskevia vaatimuksia.
Jokainen korona-tartunnan saanut henkilö Tanskassa levittää taudin nyt keskimäärin 1,4 henkilölle, mikä on viime aikoina noussut.
- Huoli on syytä, eikä vähiten syytä toimia nopeasti, terveysministeri Magnus Heunicke sanoi maanantaina pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
Hänen mukaansa infektiot leviävät huolestuttavasti useissa kunnissa - ja kuudessa paikassa suun kautta tapahtuvaa suojaamista koskevat vaatimukset otetaan käyttöön julkisessa liikenteessä. Kyseessä ovat Silkeborgin, Odderin, Horsensin, Skanderborgin, Favrskovin ja Århusin kunnat.
Århusista on tullut jotain tartuntatauteesta, jossa rekisteröitiin puolet viime viikon 756 uudesta maasta.