Heka Livornonkatu 7
Ketään hakemassa ko. uutuus kohteeseen?
Meidän perhe haki kolmioihin ja neliöihin.
Tsemppiä taas kaikille tasapuolisesti! :)
Mitä yleisesti ottaen pidätte tämän hetken Jätkäsaaresta?
Kommentit (480)
Kaksioita haettu asunnonvaihtajina. Jätkäsaari on mahtavasti lähellä kaikkea ja yhteisöllisyys on huippua, mutta autoliikenne on kamalaa - sekä rekat että satamasta jonottavat hlöautot. Ja vihreätä saisi olla muuallakin kuin puistossa!
Haettu taas kolmiota, isä ja lapset. Saa nähdä. Jätkäsaarihan on alueena mainio, ja kyllä sitä vihreääkin tulee lisää, kunhan rakennustyöt päättyvät. Rekkarallin alle ei kannata istutuksia laittaa, kun menisivät uusiksi kuitenkin, niin kuin kaikilla uusilla alueilla.
Mekin haettu 4h asutaan jo hekalla ja meitä on 5 asutaan nyt kolmiossa ja työssäkäyviä :)) nyt on sormet ristissä.
Haetaan myös 3-4h uusina. Nykyinen sijaitsee hankalassa paikassa töiden kannalta.
Saas nähdä ilmoittavatko jo tänään kuinka monta tuhatta hakijaa ollut, veikkaan että enemmän kuin Kulosaareen jonne yli 5500, joten lottovoittoja luvassa! Etenkin kun tämä talo erinomaisella paikalla puiston reunassa verraten muihin alueen kaupungin taloihin (paitsi vastapäinen).0
Haettiin Hekan vaihtajina kolmiosta neliöön. Perheessä 2 aikuista ja 2 teiniä. Toivottavasti suosii onni tällä kertaa.
5469 hakemusta ja 72 asuntoa, aikamoinen prosenttimahis saada tuolta koti 😅 Taitavat aloitella ilmoittelua n 3vko päästä jos sama kaava voimassa - odotellaan.
Huh huh :) aika paljon hakijoita, arpa meiningillä siis mennään.
Alkaakohan ne jakamisen aunnonvaihtajista vai mitenkä?
Tämä kohde on vain jo hekan asunnoissa asuville eli vahtajille.
No eikä ole niin ainakaan missään tiedotettu! Se 1/3 on vaihtajia aina uudiskohteissa.
Mutta aloittavatko isoista asunnoista, vaihtajista, erittäin kiireellisistä vai miten?
Kun olisikin vain vaihtajille. sumaa saataisiin hiukan purettua. Liikuntaongelmaiset hissittömissä taloissa, yksinäiset perheasunnoissa, perheet ahtaasti ynnä muut jotka eivät vaihtoa saa
Luulisi että aloittaa asuntojen jakamisen vaihtajista kuten on ennenkin tehty.
Mimmi123 kirjoitti:
Huh huh :) aika paljon hakijoita, arpa meiningillä siis mennään.
Ei mena arpa. Asunto on jo luvatu meia perhe jatkasaari.
Kyllä siellä luki että tämä jätkäsaaren kohde on VAIN hekan asunnOn vaihtajille. Jos et usko niin kysy vaikka. Se tais lukea siinä missä luki asunnon tiedot
Eikä lukenut. Hain itse yksiötä ja pieniä kaksioita.
Meinaako joku hakea Haagaan? Onkohan suosittu alue.
Hakisin kaksiota mutta ne ovat liian kalliita minulle.
Jätkäsaari on vielä niin keskeneräinen mutta kun se valmistuu, siitä tulee
tosi hieno asuinalue.