Hotellin kanssa ongelma (Lontoo)
Varattiin jo huhtikuussa booking.comin kautta studio kahdelle hengelle. Tänään selvisi sattumalta heidän nettisivujaan selailemalla että ko. huone on vain yhdelle hengelle. Soitin hotelliin ja he varmistivat että se huone tosiaan on vain yhden hengen huone, mutta voisin saada vaihdettua sen isompaan huoneeseen, lisämaksua vastaan tietysti.
Tuo varaus on sellainen, että se on jo veloitettu tililtämme ja siinä ei ole peruutusoikeutta. Voiko tällaisessa tapauksessa kuitenkin saada peruuttaa varauksen (kun varatessa väitetään huoneen olevan 2 hengen vaikka ei sitten olekaan) ja millä ihmeellä saadaan rahat takaisin Lontoolaiselta hotellilta jos näin on? (visa-tililtä veloitetut)
Kommentit (19)
Taisit epähuomiossa varata vain yhden hengen huoneen? Houkutti, kun oli niin halpa.
Taisit epähuomiossa varata vain yhden hengen huoneen? Houkutti, kun oli niin halpa.
Eikös studio ole jo määritelmän mukaan yhdelle hengelle?
Studio tarkoittaa joissain myös "yksiötä", jos varaa huoneistoja niin niissä usein on "studio" "1bedroom" "2bedroom" jne. Tuo studio siis sellainen huoneisto jossa yksi huone jossa kylppäri ja jonkinlainen keittonurkkaus/keittiö. Yksi makuuhuone taas tarkoittaa että on ns. erillinen makuuhuone ja "toinen huone" sen lisäksi (usein keittiö/olohuone yhdistelmä tmv.)
Hotelleissa en ole koskaan tuohon studioon törmännyt, niissä yleensä huoneet 1/hlö 2/hlö jne. tosin en ole aparmentos-hotellissa koskaan ollut.
Mutta anyway, siinä bookincom varauksessasi näkyy millaisen huoneen ja monellekko olet varannut. Jos lukee "yhden hengen studio" tmv. sinä olet mokannut, jos taas "studio kahdelle hengelle" hotelli/bookincom on mokannut.
Kun se on varattu Booking.comista, se on selvitettävä bookingin kanssa. Hotellilla ei ole velvollisuutta joustaa, joten joudut selvittämään asiaa booking.comin kanssa tai sovittava hotellin kanssa lisämaksusta. Todennäköisesti hotelli perii teiltä aamiaiskulut siihen päälle, mutta voihan se olla huonekoon mukaan korotettu taksa.
En usko, että booking.comkaan lähtee muuttamaan ihan ilman lisähintaa, jos huone ei papereiden tai minkään muunkaan mukaan ole otettu kahdelle hengelle. Luultavasti halvimmalla pääset maksamalla hintojen erotuksen, jos booking ei ole tehnyt selvää virhettä. Jos on, niin eiköhän he korjaa tilanteen.
Varausvahvistuksessa lukee että kyseessä on kahden hengen studio (eli siis huoneistohotellin yksiö jossa pieni keittonurkka). Kuvienkin mukaan huoneessa pitäisi olla kahden hengen sänky.
Booking.comin sivuilla ehdoissa lukee että he eivät ole missään vastuussa virheellisistä tiedoista mitä hotellista/huoneesta saattaa olla, vaan hotelli itse on vastuussa niistä ja asiakkaan tulee selvittää asiat hotellin kanssa itse.
Täytyy huomenna vielä soittaa sinne booking.cominkin asiakaspalveluun jos he osaisivat jotenkin neuvoa.. Mielestäni meidän ei kuulu joutua mitään lisämaksua maksamaan kun kerran ollaan varattu kahden hengen huone ja se lukee varausvahvistuksessakin.
Laittaisin sähköpostia suoraan hotelliin ja kysyisin mihin hintaan (lisämaksu paikan päällä) hoituu vaihto. He tosiaan eivät hyvitä/korjaa booking.com varausta mitenkään mutta voivat jos tilaa on vaihtaa varauksen toiseen huoneeseen ja maksat erotuksen. Voit toki myös vedota virheellisiin tietoihin ja yrittää siten selvitä mahdollisimman halvalla.
Lähetät hotellille varausvahvistuksen. Jos maksat lisähinnan, englantilaisen käytännön mukaan olet hyväksynyt sen. Sikäläinen juristeria poikkeaa kotimaisesta melkoisesti.
No totta kai booking.com on vastuussa tuollaisesta virheesta, eli jos siina sanottiin etta kahden hengen studio, ja sina varasit sen kahdelle hengelle, niin heidan asiansa selvittaa (ja maksaa).
Eihan tuossa muuten olisi mitaan jarkea jos voisivat myyda huonetta vaikka viiden hengen perhehuoneena, ja sitten kun ihmiset varaa ja menee paikan paalle niin sanottaisiin etta olette varanneet yhden hengen huoneen ja maksakaa lisaa. Tuo ehto etteivat vastaa virheellisista tiedoista tarkoittaa ei-oleellisia seikkoja kuten onko suihku vai amme, tai onko huoneessa silitysrauta vai pitaako se hakea respasta, yms.
Niin edellisen piti viela lisata etta ei asiakkaalla ole mitaan velvollisuutta selailla hotellin omia sivuja. Varaus on tehty booking.comin sivujen kautta, kahden hengen huone kahdelle hengelle, ja tuskinpa ehdoissa sanotaan etta asiakas on velvollinen annetun vahvistuksen lisaksi tutkimaan muista tietolahteista onko ko. huone sellainen mika on varattu, vai kenties jotain ihan muuta.
Luultavasti hotelli on antanut tiedot booking.comille, joten tuo varausvahvistus vain kopiona hotellille ja booking.comille, niin eiköhän asia järjesty jo hotellin puolesta. Jos hyväksyy muutoksen ja sille lisähinnan, siellä se on laskutettava, kun lisähinnasta on sovittu muutoksesta, vaikka olisivat antaneet käsityksen, ettei alkuperäiseen huoneeseen saa kahta.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2013 klo 21:56"]
Mitä lukee varausvahvistuksessa?
[/quote]
Niin siis siinä lukee, että studio, max 2 henkeä.
Entä jos hotelli veloittaa lisämaksun meidän tililtä ilman meidän suostumusta? Heillähän on meidän kortin tiedot kun ovat jo tuon huoneiston hinnan veloittaneet. Voiko vain ilmoittaa Visalle että ei ole hyväksynyt maksua? Kai brittien lakienkin mukaan on niin ettei lisämaksuja voi noin vain vaatia tai pitäisi olla oikeus perua koko varaus ja saada rahat takaisin jos vaihtoehtona on lisämaksu?
Tuo max 2 hlöä on aika tulkinnanvarainen. Kun teit varauksen painoitko hintariviä jossa yhden sängyn kuva? Silloin varaus on yhdelle henkilölle vaikka studioon mahtuisikin kaksi (lisävuoteella esim). Hankala juttu, toivottavasti selviää. Koita vedota siihen että varaustieto antaa ymmärtää stuidioon voivan majoittua kaksi. Linkkaa tänne mikä hotelli booking comissa niin voimme muutkin kommentoida miten sen ymmärtää.
Hotelli ei veloita mitään kortiltanne, jos tiedot on annettu bookingille. Hotelli ei voi veloittaa kortiltanne mitään, jos te ette hyväksy veloitusta.
Briteissä valamiehet päättävät oikeuskäytännön mukaan.
Olette ostaneet huoneen booking.comilta. Hotelli voi sopia lisähinnoista, eikä se lähde hyvittämään teille mitä booking on maksanut sille. Booking.com ei ole vastuussa kuin siitä, mitä tilaatte sitä kautta. Te ette ole hotellin maksaja, vaan booking. Rahat saatte takaisin bookingilta, jos ette hyväksy kolmansia sopimuksia hotellin kanssa ja ette saa huonetta.
Jos vahvistuksessa lukee max 2 henkilöä, silloin sinne saa kaksi henkilöä, ellei tilauksen ehdoista ilmene muuta.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2013 klo 22:05"]
Tuo max 2 hlöä on aika tulkinnanvarainen. Kun teit varauksen painoitko hintariviä jossa yhden sängyn kuva? Silloin varaus on yhdelle henkilölle vaikka studioon mahtuisikin kaksi (lisävuoteella esim). Hankala juttu, toivottavasti selviää. Koita vedota siihen että varaustieto antaa ymmärtää stuidioon voivan majoittua kaksi. Linkkaa tänne mikä hotelli booking comissa niin voimme muutkin kommentoida miten sen ymmärtää.
[/quote]
Tuo epäselvyys ei riitä briteissä syyksi, jos muualta ilmenee muuta, eli on otettu yhden hengen huone. Oikaisu ei ainakaan onnistu helpolla small claims courtissakaan.
Brittiläisten kanssa kielitaito auttaa paljon ja ylettömät kohteliaisuudet. Käytännössä jos haluaa saada asiansa oikaistua, se ei onnistu ainakaan helpolla suomalaisella asiapainotteisella puhetyylillä, pitää muistaa vähintään ne puhuttelut ja Please joka väliin.
Oikein kohteliaasti oman hankaluuden ja ymmärryksen ilmaiseminen toimii usein. Ei vaan missään vaiheessa saa sanoa tai myöntää kohteliaisuudestakaan, että virhe voi olla itsessä, mutta ei saa syyttää heitäkään, päinvastoin mieluummin kehua. Eikä siirtää syytä kolmannelle, vaan puhua ongelmasta.
No kaiken lisäksi tämä hotelli on sellainen, jonka kanssa Booking.com lopetti yhteistyön sen jälkeen kun tämän varauksen olemme tehneet. Meille tuli bookingilta sähköposti jossa asiasta mainittiin, syyksi sanottiin ongelmat hotellin johdon kanssa ja kerrottiin myös että varaus on silti voimassa edelleen. Paikan nimi on Milestone Apartments, sitä ei vaan enää pysty bookingin kautta varaamaan.
Hotelli on myös veloittanut etukäteen koko varauksen hinnan, mielestäni tämä kyllä siinä varausvaiheessa mainittiinkin koska kyseessä on joka tapauksessa varaus jossa ei ollut peruutusoikeutta (oli paljon halvempi niin). Veloittajana nimenomaan hotelli, ei booking.com, joka omilla sivuillaan selvästi mainitsee että booking.com ei veloita mitään maksuja vaan hotellit itse suoraan ja booking on vain varauksen välittäjä.
Huoneistoa varatessa ei siinä edes ollut vaihtoehtoa että olisi ollut vain yhden ukkelin kuva, vaan kyllä se nimenomaan oli kahden hengen huoneistoksi mainittu ja ilmoitettu.
Jos se on niin ilmoitettu, silloin se on niin. Etenet nyt vain molempien tahojen kanssa erikseen ja yrität olla äärettömän kohtelias tuon Milestone Apartmentsin kanssa, vaikka tuntuisi, että he toimivat väärin. Eiköhän he saa majoitettua teitä kaksi kuitenkin siihen yhteen asuntoon.
Kaipa siinä teidän varausvahvistuksessa on joku maininta, että se on kahdelle henkilölle? Ota yhteys sinne booking.comiin ja lähde selvittämään sitä kautta.