Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Millainen paikka on Rovaniemen Ylikylä?
09.07.2013 |
Onko aivan peräkylä palveluiden ja kulkuyhteyksien puolesta (tarkoitan siis, että onko julkista liikennettä, vai onko käytännössä pakko olla oma auto). Millainen alue on muuten asua, onko rauhallista vai levotonta?
Kommentit (3)
Ei ole pakko olla omaa autoa, busseja menee jonkun verran mutta Rovaniemellä ne ei tunnetusti ole ihan parhaimmasta päästä. Asuinalueena ihan ok, itsellä ei kylläkään innostaisi muuttaa sinne. Kai ihan suht rauhallista kun paljon ok-taloja noussut sinne. Mutta ei kyllä Ylikylä säväytä puoleen eikä toiseen, parempiakin asuinalueita löytyy.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Okt-alue on ihan rauhallista, mutta kerrostalo/rivitaloalue (etenkin kas:in) on melko levotonta. Kyllä sieltä busseja kulkee keskustaan. En suosittele kyllä asuinalueeksi, Nivavaara/Saarenkylä ehdottomasti paras asuinalue Rovaniemellä, samoin Kirkon lähellä oleva alue Veitikanharju.