Jope Ruonansuu oli osittain koulukiusaamisen uhri - miettikää kaikki koulukiusaajat vanhempineen tekojenne seurauksia!
Ilta-Sanomissa 21.7.2020 muisteltiin Jope Ruonansuun elämää. Jope oli kertonut tulleensa koulukiusatuksi ulkonäkönsä ja arkuutensa vuoksi. Hän on myös aiemmin kertonut lääkinneensä alkoholilla sisäistä kipuaan.
Ihminen helposti lääkitsee alkoholilla tai liikasyömisellä kiusatuksi joutumisensa kipua ja häpeää. Vastuu valinnoista on ihmisellä itsellään, mutta ilman näitä henkisen ja/tai fyysisen väkivallan kokemuksia tätä kipua ei olisi tai se olisi pienempi.
Fakta on, että koulukiusaaminen jättää syvät arvet yleensä kiltin ja herkän kiusatun ihmisen sydämeen.
Vanhemmat, puhukaa lastenne kanssa, että tiedätte, kiusaavatko he muita tai kiusataanko heitä! Jos tällaista ilmenee, niin puuttukaa asiaan, olkaa yhteydessä kouluun, opettajiin, rehtoriin. Älkää hellittäkö, ennenkuin kiusaaminen loppuu.
Teidän tehtävänne on suojella lapsianne sekä kiusaamiselta että kiusaajan roolilta ja opettaa lapsianne vastuunottoon käyttäytymisestään.
Kommentit (16)
Kokemus osoittaa, ettei kouluun ilmoittaminen paljoa auta.
Vierailija kirjoitti:
SUnn kommentista haiskahtaaa katkeruuus välinpitämätttömyyden kautta eli etttä olet luovuttanut asian suhteeen.
Jaa kenen kommentista?
Vierailija kirjoitti:
SUnn kommentista haiskahtaaa katkeruuus välinpitämätttömyyden kautta eli etttä olet luovuttanut asian suhteeen.
Jos elämä pilataan, niin miksi ei saa olla katkera?
Vierailija kirjoitti:
Kävikö koulunsa Heinolassa vai missä? Olen kuullut, että kyseisellä paikkakunnalla osataan kiusata. Koulussakin.
Kemissä. Samaa Syväkankaan koulua käynyt mieheni hakattiin siellä sairaalakuntoon. Kiusaaminen jatkui Kemin ammattikoulussa kuten Jopellakin. Suomen per*ereikä.
Pitäisi saada häpeäkulttuuri kiusaamista ja väkivaltaa kohtaan. Nyt saa palkinnon ja päähäntaputtelua.
Luokan tytöt voivat jutella koulussa myös niille kilteille pojille.
Nyt kiusaaminen kuriin tai tulee lisää jope ruonansuita.
Kyllä sen neljänkymmenen lopun elinvuoden aikana pitäisi siitä koulukiusaamisesta osata päästää irti. Hoitakaa päänne kuntoon.
Mun kaveri meni lapsivuofeaikaan psykoosiin, kun yhtäkkiä sille tuli kaikki kiusaaminen koulussa mieleen. Oli silloin jo 28-vuotias. Ja kyseessä toinen lapsi.
Jope muistaakseni asui myös Kuopiossa. Täällä tuskin kiusaamisen suhteen helpotti yhtään. Täällä on kiusaajia monessa eri sukupolvessa.
Aloittaja
Okei minäpä mietin. Entä sitten?
Useinhan kiusattu sai vain ansionsa mukaan, varsinkin jos oli itse aloittaja
Vierailija kirjoitti:
Aloittaja
Okei minäpä mietin. Entä sitten?
Useinhan kiusattu sai vain ansionsa mukaan, varsinkin jos oli itse aloittaja
Hyvä, että mietit. Joskus kiusaaminen voi olla molemminpuolista.
Mutta harvoinpa se kiltti ja arka lapsi "aloittaa" kiusaamista. Onpahan helppo uhri, kun ei osaa tai uskalla puolustaa itseään röyhkeää kiusaajaa vastaan.
jope sanoi itse kerran telkkarissa soitelleensa kännissä törkeitä haukkumapuheluita joillekkin tuttavilleen.
Anteeksi vain, mutta nyt on hieman huono aasinsilta. Kiusaaminen on aina törkeää ja kamalaa, mutta ei kai hänen kuolemansa nyt kuitenkaan ihan siitä johtunut.
Vierailija kirjoitti:
Anteeksi vain, mutta nyt on hieman huono aasinsilta. Kiusaaminen on aina törkeää ja kamalaa, mutta ei kai hänen kuolemansa nyt kuitenkaan ihan siitä johtunut.
Ei tietenkään johtunut suoranaisesti mutta välillisesti se on voinut vaikuttaa. Oletuksillahan tässä operoidaan. Varmasti vaikuttavia tekijöitä on useita, viihdemaailma paineineen ja epäsäännöllisyyksineen ym.
Jope itse kertoi vaikeudestaan sanoa "ei" juomien tarjoajille. Tämä on tyypillistä kiltille kiusatulle, jonka rajoja on rikottu.
Pitkäaikaisena, traumatisoivana j u u r i s y y n ä kiusaaminen tai käsittelemätön trauma yleensäkin voi altistaa myöhemmin alkoholin liikakäytölle, joka taas on riskitekijä monille syöville mm. ruokatorvensyövälle.
Voimattomuuden kokemus menee syvälle kiusatun lapsen mieleen ja voi aiheuttaa perusturvattomuutta sekä vaikeutta luottaa elämään ja ihmisiin, mikä taas voi altistaa addiktioille.
Kävikö koulunsa Heinolassa vai missä? Olen kuullut, että kyseisellä paikkakunnalla osataan kiusata. Koulussakin.