Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Omakoti vai paritalo? Yks vai kakskerroksinen?

Vierailija
03.06.2013 |

Ollaan ostamassa omakotitaloa tai paritalon puolikasta. Kiinnostais tietää mitä mieltä olette paritalossa asumisesta? Vai onko omakotitalo parempi vaihtoehto? Aina ollaan asuttu yksitasoisessa (rivari), mutta nyt halutaan kaksikerroksiseen. Oletteko katuneet omia valintojanne?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paritalosta ei kokemusta mutta jos neliöitä on vähemmän kuin 130 niin ehdottomasti 1 kerroksinen! Ja oma valinta omakotitalo. Nykyisessä neliöitä n 250.

Vierailija
2/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paritalo on kauhistuttava, jos naapureiksi sattuu ihmisiä, joiden kanssa on vaikeaa tulla toimeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi haluatte kahteen tasoon? Minkä kokoisen asunnon saatte suunnilleen budjetillanne?

Vierailija
4/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virallinen AV-mielipide on, että mieluummin asuu vaikka roskiksessa kuin 2-kerroksisessa asunnossa. Tosin keskivertomamman perseenympärys taitaakin olla jotain kahden metrin luokkaa eli sikäli ymmärrän, että sellaista laardikasaa ei noin vain rontata kerroksesta toiseen montaa kertaa päivässä.

Vierailija
5/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omakotitalo. 2-kerroksessa. Meillä on tuollainen. En ikinä muuttaisi paritaloon. Kitkaa, kun tulee niin johan on ogelmia. Ja toinen, kun myy niin ei tiedä mitä tulee.
Me ollaan omistettu useampi omakotitalo. Niin yksitasoista, kuin nyt tämä kaksikerroksinen. Tämä on loistava valinta ollut. Pois en vaihtaisi.

Vierailija
6/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paritalohan on pahempi kuin rivitalo. Omakotitalo on paras ja kerrostalo sen jälkeen, pitkällä ennen rivitaloa saati paritaloa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.06.2013 klo 18:45"]Paritalohan on pahempi kuin rivitalo. Omakotitalo on paras ja kerrostalo sen jälkeen, pitkällä ennen rivitaloa saati paritaloa.[/quote]

Miksi paritalo on pahempi? Sehän on kuin rivari mutta yhtiön kaikki asunnot ovat päätyasuntoja. Et kai kuvittele, että kaikki paritalot ovat itsenäisiä yhtiöitään?

Vierailija
8/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän omakotitalossa on kolme kerrosta ja vielä hyvin jaksaa rampata; hyvää se tekee. Kälylläni Saksassa on kellarikerros mukaan lukien neljä kerrosta ja se onkin timmissä kunnossa kuusikymppiseksi :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.06.2013 klo 18:27"]Paritalo on kauhistuttava, jos naapureiksi sattuu ihmisiä, joiden kanssa on vaikeaa tulla toimeen.[/quote]

Miksi niiden kanssa pitäisi tulla toimeen sen kummemmin kuin rivitalossakaan? Täällä taitaa moni kuvitella, että paritalo on joku seinällä erotettu iso omakotitalo, joka omistetaan naapurin kanssa kahdestaan ja lainaillaan sokeria päivittäin. Ne on taloyhtiöitä siinä missä rivariyhtiötkin.

Vierailija
10/10 |
03.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me olemme ainakin viihtyneet hyvin kaksikerroksisessa paritalossamme. Alakerrassa on lasten huoneet ja takkahuone, jossa nuoriso saa hengata rauhassa ja yläkerrassa on sitten meidän makkari, olohuone jne.. Tällä alueella omakotitalo olisi jo miljoonalukaali, joten paritalo hyvällä paikalla oli meille paras ratkaisu. Naapurin kanssa hoidetaan kukkien kastelut yms. tarvittaessa puolin ja toisin. Naapurin rouva onkin nykyään parhaimpia ystäviäni. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yhdeksän