Opetetaanko peruskoulussa nykyään empatiaa?
Ja jos opetetaan niin millä tavalla?
1990- ja 2000-luvulla ei ainakaan opetettu millään lailla empatiaa tai ylipäätään tunnetaitoja, minkä muistan ihmetyttäneen itseäni jo yläasteaikoina kun piti opetella ulkoa jotain maiden pääkaupunkeja, menneitä hallitsijoita, sotien ajankohtia ja muuta turhalta tuntuvaa. Samoin nykyään esimerkiksi keskustelupalstoilla keskustellessa huomaa miten puutteellisia monien ihmisten empatiataidot ovat eikä osata asettua kunnolla jos ollenkaan toisen asemaan (en siis väitä, että olisin itsekään tässä täydellinen).
Miksi vielä 2020-luvullakin tuntuu, että jotain triviaalia nippelitietoa arvostetaan enemmän kuin empatiaa ja tunnetaitoja? Mielestäni nuo ovat tärkeimpiä asioita elämässä ja todennäköisesti ennustavat ihmisten onnellisuutta paremmin kuin pelkkä matemaattis-looginen älykkyys tai nippelitieto. Kouluissa pitäisi mielestäni siis ehdottomasta olla kokonainen oppiaine pelkästään empatiaa, tunnetaitoja ja toisten huomioimista varten. Tämän oppiaineen ensisijaisena tavoitteena olisi, että lapset ja nuoret oppisivat asettumaan toisten asemaan, ymmärtämään toisten tunteita ja erilaisuutta, tunnistamaan sekä itsessä että muissa erilaisia tunne- ja käyttäytymismalleja (esim. kateus ja miten se helposti projisoituu toisen alentamisena) ja miten tärkeitä tunnetaidot ja empatia ylipäätään ovat.
Uskotteko, että tällaisten taitojen opettamisesta olisi hyötyä, vai menisikö koko oppiaine jo peruskoulussa täysin ohi niiltä jotka eivät aikuisenakaan ole empaattisia? Onko empatia ylipäätään taito jota voi opetella/opettaa vai enemmän synnynnäinen kyky?
Ja tosiaan itselläni ei ole lapsia, joten minulla ei ole mitään käsitystä millaisia muutoksia peruskoulun opetusohjelmaan on tullut niiltä ajoilta kun itse sitä kävin.
Kommentit (45)
Voi harmi, ketään ei tietenkään kiinnosta kommentoida mitään, kun keskustelun aiheena ei ole mikään pinnallinen asia tai toisten haukkuminen :(
Se nyt vain on niin että sitä empatiaa pitäisi opettaa kotona, koulu on tehty ihan muiden asioiden opettamista varten. Muutenkin nykyiset vanhemmat tuntuvat kuvittelevan että koulun tehtävä on kasvattaa heidän vesipäiset mukulansa.
Kolmannella luokalla tulee lukujärjestykseen aine Empatia. Olikohan 2 tuntia viikossa. Yläkoulun puolella 1 tunti per viikko.
No kyllä empatia opitaan jo ennen koulun aloitusta. Tai ei opita. Koulun tehtävä on huolehtia tiedollisesta opetuksesta ja vanhempien lastensa kasvatuksesta. Toki opettajat ja kouluyhteisö toimivat käytösmalleina mutta ei se henkinen kasvatus ja sääntöjen opettaminen voi jäädä koulun varaan. Tietty se monilla jää ja siitä kärsii koko luokka ja koko yhteiskunta. Jos ei kouluun mennessä ole selvillä, onko oikein ottaa toisen tavaroita, saako toisen päälle sylkeä tai saako toista lyödä, saako puhua toiselle rumasti, saako valehdella jne. ei sitä kyllä koulu enää ehdi korjata.
Kyllä mun mielestä alakoulussa opetettiin ysärin puolivälin paikkeilla. Ei se musta tehnyt empaattista, mutta ihan oikeasti yrittivät.
Empatia, moraali ja etiikka. Niitä saisi opettaa.
Jatkossa voisi myös olla, että vanhemmaksi halajavien pitisi läpäistä näihin liittyvä koe ensin.
Ei empatia ole mikään välttämättömyys. Moraalia ja etiikkaa voisi opettaa kylläkin.
Eikö koulussa voitaisi myös opettaa lapset kävelemään ja puhumaan niin nämä nykyiset vanhemmat voisivat keskittyä paremmin somettamiseen.
Vierailija kirjoitti:
Kolmannella luokalla tulee lukujärjestykseen aine Empatia. Olikohan 2 tuntia viikossa. Yläkoulun puolella 1 tunti per viikko.
Mitä tämä oppiaine pitää siis sisällään? Kuuluuko siihen oma oppikirja vai miten opettaminen tapahtuu?
Oli meilläkin ysärillä ala-asteella jotain tunteja - en muista enää millä nimellä kutsuttiin - joiden tarkoituksena oli kai nostattaa jotenkin luokan yhteishenkeä, mutta eivät ne olleet ollenkaan sitä mitä hain tässä takaa. Minuakin syrjittiin noilla tunneilla eikä opettaja puuttunut siihen mitenkään. Noin muutenkin tarkoitin enemmän teoriapainotteista opettamista, tosin tietysti käytännön esimerkein, eikä mitään että laitetaan luokka vain leikkimään yhdessä jotain yhteisleikkejä.
Ja jos empaattisuus ja tunteiden ymmärtäminen ovat asioita joita ei voi opetella niin miksi psykologia alana sitten ylipäätään on olemassa, tai miksi psykologit tarvitsevat mitään koulutusta? Omasta mielestäni kyseessä on taito siinä missä mikä tahansa muukin taito jota voi opetella, joskin edellykset oppia sitä voivat tietysti vaihdella. Itse koen oppineeni empaattisuutta hyvin paljon aikuisiälläkin ja koen kehittyväni siinä koko ajan lisää.
Pitäisikö tyttöjä ohjata juttelemaan myös niiden luokan kiltimpien poikien kanssa? :(
Vierailija kirjoitti:
Ei empatia ole mikään välttämättömyys. Moraalia ja etiikkaa voisi opettaa kylläkin.
https://www.tivi.fi/uutiset/koulujen-miljoonakavalluksista-epailty-it-p…
On myös olemassa tunnesairaita ihmisiä, joille ei kertakaikkiaan pystytä opettaa ko. taitoja.
Vierailija kirjoitti:
Eikö koulussa voitaisi myös opettaa lapset kävelemään ja puhumaan niin nämä nykyiset vanhemmat voisivat keskittyä paremmin somettamiseen.
Miten vanhemmatkaan voisi opettaa empatia taitoja, jos hekään eivät niihin taitoihin kykene.
Sitten on niitä rikkinäisiä perheitäkin, joten...
Vierailija kirjoitti:
Se nyt vain on niin että sitä empatiaa pitäisi opettaa kotona, koulu on tehty ihan muiden asioiden opettamista varten. Muutenkin nykyiset vanhemmat tuntuvat kuvittelevan että koulun tehtävä on kasvattaa heidän vesipäiset mukulansa.
Tyhjästä kupista ei voi ketään alkaa juottamaan.
Empatian opettaminen on kutakuinkin sama asia kuin koulujen vanhempain illat. Niiden joiden tod. pitäisi olla paikalla, eivät ole siellä... Empatian pakollisessa opettamisessa varmaan ovat paikalla, mutta tuskin tosiaan oppi menee perille...
Mt-asioiden ydintähän on se, että ihminen itse ei tiedosta osaa määrittää omaa tilaansa. Sen tekee ympäristö...
Jotkut opettajat eivät muuta teekään. Kaikenlaisia ryhmäyttäviä leikkejä päivät päästään ja empatialässytystä ryhmätöineen.
Kovat aineet ja tiedot ovat lapsipuolen asemassa. Kasvattavat lampaita, jotka eivät tiedä, eivätkä osaa mitään.
Vihervassarit kasvattavat nöyriä ja tyhmiä alamaisia tulevaisuuden dystopiaansa.
Vierailija kirjoitti:
No kyllä empatia opitaan jo ennen koulun aloitusta. Tai ei opita. Koulun tehtävä on huolehtia tiedollisesta opetuksesta ja vanhempien lastensa kasvatuksesta. Toki opettajat ja kouluyhteisö toimivat käytösmalleina mutta ei se henkinen kasvatus ja sääntöjen opettaminen voi jäädä koulun varaan. Tietty se monilla jää ja siitä kärsii koko luokka ja koko yhteiskunta. Jos ei kouluun mennessä ole selvillä, onko oikein ottaa toisen tavaroita, saako toisen päälle sylkeä tai saako toista lyödä, saako puhua toiselle rumasti, saako valehdella jne. ei sitä kyllä koulu enää ehdi korjata.
En tiedä ymmärsitkö mistä puhuin. Psykologiahan nimenomaan on tiedollista opettamista, siinä opetetaan miten mieli toimii, miten ympäristö vaikuttaa yksilöön ja miten yksilö vaikuttaa ympäristöönsä.
En itse usko että kaikki ihmiset edes tunnistavat täysin kaikkia tunteitaan tai tiedostavat omaa käyttäytymistään, tai siltä ainakin vaikuttaisi. Tiedostaako esimerkiksi pyllybikineitä haukkuva nainen, että perimmäinen syy hänen käytökselleen on todennäköisesti kateus ja ettei se ongelma ole niinkään niissä pyllybikineissä vaan hänen oman päänsä sisällä? Tai tuleeko hoikempaa ihmistä haukkuva ajatelleeksi, että sillä hoikemmallakin on tunteet ja tämä hoikkakin saattaa kärsiä itsetunto-ongelmista, jos tulee jatkuvasti haukutuksi?
En näe miksei noita asioita voisi opettaa koulussa, ja siis nimenomaan tietoon perustuen. Ihmisen käyttäytyminenhän on "tiedettä" siinä missä vaikka kemiakin, eli ihmiset käyttäytyvät ja tuntevat hyvin säännönmukaisesti ja näidän kaikkien tunne-, ajatus- ja käyttäytymismallien tiedostaminen auttaa ymmärtämään niitä (ja tietämys näistä kehittyy koko ajan). Ja ihan noin muutenkin ihmiset pitäisi mielestäni saada arvostamaan enemmän empatiaa ja tunnetaitoja, jotenkin surullista että esimerkiksi Mensan jäsenyyttä pidetään meriittinä mutta arvostetaanko empaattisia ihmisiä samalla tavalla kuin matemaattis-loogisesti älykkäitä? Itse saan yleensä vain naurua osakseni, jos yritän sanoa empaattisuuden ja tunneälyn vahvuudekseni ("hehe eli oot tyhmä ja yrität vaan kuvitella et oisit jossain fiksu lol").
Vierailija kirjoitti:
Toivottavasti ei, tämä maa ei kaipaa enään yhtään uutta hömpötystä jolla perustellaan mm. homojen oikeuksia, maahan asumaan tuloa, työttömien oikeuksia tai muuta vihervasemmistolaista roskaa.
Nyt sekoitat aiheen pahasti toiseen asiaan.
Kommunikointi taidoista nyt puhutaan ja sellaisista, joissa yritetään ymmärtää kanssakäyviä ihmisiä satuttamatta heitä.
Tuskin opetetaan, ainakin aikasemmin siellä ollut aivan päinvastaista ja sitä sieltä oppinut.