Mikä näistä taloista olis paras?
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7812249
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7813623
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7793355
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7776099
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7773333
Ollaan ostamassa taloa ja nyt tältä alueelta on paljon myynnissä. Kerrankin. Mutta mikä näistä olis paras? Yhtäkään ei olla livenä nähty. Yhdestä nyt harmittavasti ei ole ollenkaan sisäkuvia. Muutetaan kerrostalosta ja ekaa kertaa elämässämme omakotitaloon, joten auttakaa mua näkemään se, mitä mä en osaa katsoa :) Kokonsa puoleasta kaikki on ok ja pintaremonttia olemme varautuneet tekemään nyt heti, emmekä myöhemmin karta isompiakaan korjauksia.
Kommentit (11)
Hirveä homma olisi katsoa, jos siis linkit toimisi, kaikki läpi.
Kaikki ovat siis vanhoja puutaloja. OSaan tehty isoja korjauksia. Joka tapauksessa tuollaisen ostaessa ostaa myös elämäntavan, johon liittyy jatkuva ylläpito ja korjailu. Lämmityskulut kaikissa on melko isot, ja kasvamaan päin, koska talot ovat vanhoja ja niissä on öljylämmitys (en tiedä oliko kaikissa). Puuta voi polttaa takoissa mutta sekin maksaa. Kerrostaloasukille siis paljon opiskeltavaa vanhan talon ylläpidosta ja huollosta. Oma viehätyksensähän noissa on, mutta myös riski yllättävistä isoista remonteista. Hintaeroa aika paljon, ette ilmeisesti ole käynyt vielä pankissa lainaa anomassa? Joku oli asunto-oy:ssäkin, siinä on omat kiemuransa, kuka vastaa mistäkin. Yhteissauna ei kuulosta kauhean kivalta. Itse pidän parempana uutta taloa uudella tekniikalla ja pienet asumiskulut mahdollistavalla maalämmöllä. Mutta kauniitahan vanhat talot ovat ja Puu-Käpylässä on tietysti oma fiiliksensä. Opiskelkaa nyt vähän kuitenkin ennenkuin syöksytte romantiikan perässä ostamaan vanhaa taloa.
7813623 on aivan ihana!. Muuttaisin samantien, jos olisi tollaisia summia laittaa asumiseen. En kyllä ole ikinä asunut vanhassa puutalossa, joten teknisesti ei ole aavistustakaan, mikä noista olisi tervein ja huolettomin asua. Tuon talon tunnelma oli just sellainen, mistä haaveilisin.
Suosittelen, että koitatte etsiä jonkun kontaktin, joka on asunut tuon tyyppisessä talossa ja ihannetapauksessa vaikka kunnostanut vanhan talon itselleen. Ottakaa kaveri mukaan katsomaan taloja ja kertomaan mielipiteensä. Vanha talo ei välttämättä ole ihan yksinkertainen hankita, joten kannattaa kuunnella kokeneempia.
tuolla Vaakalinnuntie 5:ssä (harmaa talo) on todella törkeän huonosti tehty laatoitus saunassa/pesuhuoneessa. Toivottavasti muut remontit on tehty huolellisemmin.
Rahoitus on kunnossa. Meillä on yksi tyyppi, joka tulee kanssamme katsomaan talot ja hänen ammattitaitoon luotamme juurikin noiden mahdollisesti huonosti tehtyjen remonttien kanssa. Pintaremonttia olemme valmiit tekemään jo heti, mutta mitään isoa ei suoraan sanottuna heti huvittaisi alkaa vääntää. Toki, jos SE talo sitä sitten vaatii, niin sitten se on tehtävä. Kaikissa oli joku seinän väri tai keittiön kaapisto pielessä, että jotain on pakko tehdä kaikissa.
Lämmitys meitäkin eniten mietityttää ja olemme miettineet erilaisia vaihtoehtoja sen kanssa. Niitähän on nykyään kaikenmaailman pumppuja ja muita vaihtoehtoja :) Ammattilaiset neuvokoot meitä näissä aikanaan.
Tuo As Oy-huomio oli hyvä. Pitää tutkia sitä tarkemmin.
Ja juu, tästä olis tarkoitus tulla meille elämäntapa :)
Vaakalinnuntie 5:n talossa on kaikki remontit tehty samalla "ammattitaidolla". Ulkoverhous karhulevyn päälle ilman tuuletusrakoa, vinot katto-osat eristetty umpeen, suihku rakenneltu wc:n kylkeen 80-luvun tietotaidolla, ikkunapellit kaatavat vedet sisälle tuulettamattomaan ulkoverhoukseen (osa on nyt tilkitty 25v sateiden jälkeen, että näyttäisi paremmalta), katto vuotaa, kellarissa on avovettä kosteilla säillä, jne.
Linkkisit eivät toimi, sorry.