Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sydänperäistäkö

Vierailija
19.05.2013 |

Rinnasta, vasemmalta puolelta vihloo/pistää. Kun vihlaisu tulee, alkaa vähän huippaamaankin. Tosi ikävä tunne ja aina pelottaa, että koska vihloo taas. Onkohan sydämestä johtuvaa, pitäiskö huolestua?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei välttämättä. Sydänkipu on tylpempää, puristavaa.

Vierailija
2/5 |
19.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todennäköisesti ei. Sydänperäinen kipu on laaja-alaista ja pahenee rasituksessa. Jos pystyt sormella näyttämään tarkan kohdan, mistä vihloo, kipu ei johdu sydämestä vaan todennäköisesti lihaksista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todennäköisesti ei, kuten jo saitkin vastauksia.

Vierailija
4/5 |
19.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liittyykö vihlaisu hengitykseen? Onko ollut jotain muuta vaivaa? Rinnan vihlonta voi liittyä hyperventilointiin, mikä selittää myös huimauksen. Minustakaan ei kuulosta sydänperäiseltä (infarkti)kivulta, se ei paikallistu noin tarkasti eikä ole luonteeltaan vihlovaa. Mutta jos vaiva pahenee ja vointi huononee, on paikallaan käydä lääkärissä kuitenkin. Osa rintakivun syistä on viattomia ja hoituvat särkylääkkeillä, osa on ikävämpiä ja tarvitaan lääkärin apua.

t.sh

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00324

Vierailija
5/5 |
19.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla tuli kerran ambulanssi ja kyse olikin närästyksestä...aika samantapaiset oireet siinä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kaksi