No nyt myös turvaliivelä käyttänyt opettaja sai potkut!
Kommentit (19)
Luottamuspula ei ole syy antaa potkuja. Työntekijän ei tarvitse nauttia luottamusta, luottamushenkilön tarvitsee. Laittomat potkut. Kyllä on tyhmiä ihmiset, jotka näitä potkuja jakelee.
"
Opettajan kirje hämmentää Vaasassa – kertoi pukeutuvansa luotiliiveihin
Julkaistu: 24.4.2013 11:21
Luotiliivit päälle Yläkoululaisten huoltajille erikoisen kirjeen lähettänyt fysiikan opettaja on vapautettu tehtävistään Vaasassa. Opettaja kertoo kirjeessään uhista, jotka pakottavat hänen pukeutumaan luotiliiveihin koulussa.
Vaasan ruotsinkielisen normaalikoulun fysiikan opettaja lähetti hiljattain yläkoululaisten huoltajille kirjeen, jossa hän kertoi ryhtyvänsä pukeutumaan koulussa luodin- ja veitsenkestäviin liiveihin.
Syynä päätökseen oli opettajan mukaan hänen kokemansa pelko väkivallan kohteeksi joutumisesta.
Nyt kyseinen opettaja on vapautettu tehtävistään tämän viikon ajaksi. Koulun rehtori Gun Jakobsson vahvistaa tapahtumat IS:lle.
- Hän on anonut virkavapaata täksi viikoksi, Jakobsson kertoo.
Rehtorin mukaan asian suhteen on ryhdytty "kaikenlaisiin toimenpiteisiin".
Jakobsson ei kuitenkaan halua puhua asiasta tarkemmin,
koska sen selvittely on kesken.
Hufvudstadsbladetin mukaan opettaja kertoi kirjeessään, että uhkailu, herjaukset ja karkea seksuaalinen häirintä horjuttavat koulun järjestystä niin, että hän on päättänyt ruveta käyttämään luotiliivejä.
Lehden mukaan sama opettaja on jo aiemmin herättänyt hämmennystä paikallisissa sekä valtakunnallisissa lehdissä.
Yleisönosastokirjoituksissaan hän on kehottanut lukiolaisia menemään vapaaehtoisiksi Israelin armeijaan. Mies on myös verrannut yläkoulun opettajan työtä käymälän tyhjentämiseen.
Blogissaan intohimoisena metsästäjänä tunnettu opettaja on muun muassa ehdottanut metsästystä koulujen oppiaineeksi. Hän on myös kirjoittanut, että osa oppimisvaikeuksista johtuu oppilaiden laiskuudesta, vastuuttomuudesta ja tyhmyydestä."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288559808841.html
Simmottis.
Eiköhän tuon miehen paikka olisi jossain suljetulla osastolla oloneuvoksena tai solmimassa kengännauhoja urakkapalkalla. Opettajaksi ei nyt ainakaan sovi...
On tainnut sairastua psyykkisesti tuo opettaja.
Jatkuvasti opettajia jää pois töistä burn outin takia, koska lapset on niin pellossa kasvaneita. Opettajan työtä ei jaksa kohta kukaan. Potkut tuolle miehelle oli törkeä veto.
Opettajalla on selvästi psykiatrisia ongelmia. Ei tuossa ole kysymys siitä, että opettaja on saanut potkut, koska yrittää suojautua oikeasti hengenvaarallisilta oppilailtaan. Vaikuttaisi pikemminkin olevan psykoottinen.
Nyt hei vähän lähdekritiikkiä AP. Ei sitten tullut mieleen, että tässä tapauksessa työnantaja ei voi kertoa koko totuutta? Ja että tässä on jotakin muutakin kuin suojaliivit kyseessä? Olisiko sellainen mahdollisuus, että henkilö on liian sairas jatkaakseen työtä LASTEN parissa?
[quote author="Vierailija" time="26.04.2013 klo 17:09"]
Nyt hei vähän lähdekritiikkiä AP. Ei sitten tullut mieleen, että tässä tapauksessa työnantaja ei voi kertoa koko totuutta? Ja että tässä on jotakin muutakin kuin suojaliivit kyseessä? Olisiko sellainen mahdollisuus, että henkilö on liian sairas jatkaakseen työtä LASTEN parissa?
[/quote]
Sairaalle ei anneta potkuja, vaan hänet lähetetään hoitoon!
Mistä tiedät, ettei tätä opettajaa ollut lähetetty hoitoon? Ehkä edellytykset toimia opettajana olisivat olleet mennyttä?
Onkohan tuolla opettajalla ihan kaikki muumit laaksossa?
En ihmettele jos vanhemmat kokevat pelottavana laittaa lapsiaan kouluun, kun opettajan sanomiset ja tekemiset "hiukkasen" outoja.
Herää epäilys psyykkisistä ongelmista tai sitten voihan olla vaan persoonallinen tapaus kylläkin, onhan niitäkin suomi pullollaan. Mene ja tiedä siis.
No veikkaan, että luotiliivit ei olleet ainoa syy...
Nyt kyseinen opettaja on vapautettu tehtävistään tämän viikon ajaksi. Koulun rehtori Gun Jakobsson vahvistaa tapahtumat IS:lle.
- Hän on anonut virkavapaata täksi viikoksi, Jakobsson kertoo.
-Opettaja on tämän hetkisen tiedon mukaan siis yhden viikon ajan pois töistä. Lukekaa ja sisäistäkää lukemanne ennenkuin alatte mouhota.
Voin hyvin kuvitella vanhempien hämmennyksen, kun ovat lukeneet opettajan kirjoittamaa vuodatusta. Itselle tulisi ainakin sellainen olo, että mitä hittoa tämä on, miten tähän pitäisi suhtautua. Nähtävästi myös näiden oppilaiden vanhemmilla on ollut samat tuntemukset.
[quote author="Vierailija" time="26.04.2013 klo 17:24"]
- Hän on anonut virkavapaata täksi viikoksi, Jakobsson kertoo.
-Opettaja on tämän hetkisen tiedon mukaan siis yhden viikon ajan pois töistä. Lukekaa ja sisäistäkää lukemanne ennenkuin alatte mouhota.[/quote]
Väärin.
siteeraat vanhentunutta tietoa esim tästä: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288559808841.html otsikolla:
Opettajan kirje hämmentää Vaasassa – kertoi pukeutuvansa luotiliiveihin
Kun muut puhuvat tuoreesta tiedosta esim tästä : http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288560533358.html otsikolla:
Turvaliivejä käyttänyt opettaja sai potkut Vaasassa
Jälkimmäisessä se opettajan itse pyytämä ja saama virkavapaa on vaihtunut potkuiksi.
[quote author="Vierailija" time="26.04.2013 klo 16:01"]
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288560533358.html?pos=navnow
[/quote]
Ja toinen tapaus alppilasta etenee ...
Siis mitä 'voi vittu!'? Alkaa pikkuhiljaa ärsyttämään joidenkin ihmisten asenne, että opettajat ovat täydellisen virheettömiä eivätkä koskaan tee mitään väärin. Tämä sekä Alppilan tapaus mm. osoittavat, että kyllä niitä mätiä omenoita löytyy myös kansankynttilöiden keskuudesta. Hyvä että asiat tulevat vihdoinkin julki. Muistan omilta kouluajoiltani tapauksia, joissa opettajan toiminta on ollut vähintäänkin kyseenalaista. Silloin vain koululaisten oli nieltävä opettajien mielivalta ja nöyryytykset, koska ei ollut sosiaalista media tai muutakaan väylää, jota kautta opettajien väärinkäytökset olisi saatu julkisiksi.[quote author="Vierailija" time="26.04.2013 klo 16:01"]
Voi vittu!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288560533358.html?pos=navnow
[/quote]
on vapautettu tehtävistään, ei saanut potkuja. Potkuissakin on eroa siinä irtisanotaanko vai erotetaanko. Työstä vapautuksen syynä on sairaus, lapsen syntymään liittyvät poissaolot, opinto- tai hoitovapaa, toisen tehtävän hoito tai muu syy (esim. yksityisasia). Sitä hakee työntekijä ja tässä tapauksessa oli hakenut viikon vapaata.
Törkeetä Åbo Akademilta. Sairasloma olis ollu reilumpi kuin potkut...
saiko potkut, kun ei suostunut käyttämään kypärää.