Elatusmaksut rästissä, ulosmitataanko asunto?
Elatusvelvollinen jäänyt työttömäksi eikä ole maksanut puoleen vuoteen elareita. Kysymys tulikin otsikossa, voiko asunto lähteä alta ulosottovelkojen vuoksi.
Kommentit (5)
Maksaako Kela ne? Jos on hoitanut asiansa sinne suuntaan ja ilmoittanut ettei voi maksaa niin eihän niitä sitten kai voi ulosmitata. Jos on vaan tylysti jättänyt maksamatta ja hoitamatta huojennuksen hakemisen niin en osaa sanoa. Ne tullaan joka tapauksessa ulosmittaamaan häneltä jossain vaiheessa esim palkasta jos ei ole hakenut maksuista vapautusta työttömyyden perusteella. Periaatteessa asuntokin on ulosmitattavissa, viedäänhän se muidenkin velkojen kattamiseksi, mutta kysy asiaa joltain alan ihmiseltä.
Minun käsittääkseni asuntoa ei lähdetä ihan pikkusummien vuoksi ulosmittaamaan.
Jos kyse on työttömyydestä, joka ei ole omaa syytä, niin sellaiset laskuthan ei koskaan mene edes perintään, kunhan ilmoittaa tilanteen velkojille ennen kuin laskut on myöhässä.
Olen itse hoitovapaalla saanut ulosmitatuista laskuista vapautuksen siksi aikaa (korot toki juoksivat). Ja kun palasin töihin,ulosmittaus tapahtui palkasta. Velat nyt maksettu eikä varallisuuteeni (asunto) koskettu. Varallisuus on ulosmittauksen ajan yleensä hukkauskiellossa tms. eli jos myy, pitää ulos-ottoviranomamiselle ilmoittaa ja maksaa saadusta summasta sitten niitä velkoja.
Täytyyhän jokaiselle turvata elinkelpoinen ympäristö ja asunto erotetaan omaisuutena velallisen varallisuuspiiristä. Omasuuden ulosmittausta perintämahdollisutena käytettään hyväksi vain harvoin, silloinkin puhutaan miljoona veloista ja ns. kepulimiehistä.
Omaisuutta ulosmitataan harvoin, ne on enemmän noita miljoona velallisia varten. Jos velallinen on oikein reipas ja ripeä hän välttyy niiltä kokonaan hakemalla varattomuustodistuksen ja sinä maksat itse omien lastesi elatusmaksun...niin jos olet veronmaksaja.