Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

5-vuotias on alkanut kakkaamaan housuun :( Mitä tehdä?

10.07.2006 |

Meidän esikoistyttö on aina ollut hyvin " sisäsiisti" . Oppi kuin itsestään päiväkuivaksi 1,5-vuotiaana. Yövaippa jäi kokonaan 3 vuoteen mennessä. Vahinkoja ei ole käynyt juuri koskaan.



Nyt 5-vuotiaana alkoi ensin tulla pissat housuun (hän ei malttanut mennä vessaan, kun leikit oli kesken). Virtsatietulehdus ei ollut kyseessä. Sitten alkoi tulla rupsujen mukana rupsuraitoja (ok, niitähän voi sattua), mutta nyttemmin housuihin tulee ihan kunnon kasa kakkaa. Tyttö sanoo, ettei hän ole huomannut kun kakka tulee (mitään ripulia tms. ei ole).



Mitä ihmettä tässä voi tehdä??? Onko muilla ollut samaa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta voisiko kyse olla ummetuksesta? Nuo jarrujäljet kuulosti vähän sellaiselta..



Kana

Vierailija
2/3 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kakka kulkee hyvin (tyttö kakkaa tyypillisesti pari kolme kertaa päivässä), eikä uloste näytä kovalta tms., joten minusta ei ole ummetustakaan. Ollaan kyllä tänään alettu antamaan tytölle lisää kuitua, jotta mahan toiminta ainakin pysyisi kunnossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä aivan sama juttu oli vielä muutama kuukausi sitten. Tammikuussa 06 melkein viisivuotias alkoi kakata housuun (kakkaa ei tullut kyllä koskaan enempää kuin teelusikallinen, jos sitäkään). Luulin myös ensin, ettei tyttö kerkeä tai malta mennä vessaan, mutta pahimmillaan sitä tapahtui kuitenkin 5 kertaa päivässä. Alkamisajankohta sijoittui uuteen kotiin muuton aikoihin, jolloin synytyi myös pikkusisko. Mustasukkaisuutta vauvaa kohtaan eikä sopeutumisongelmia uuteen kotiin ja ympäristöön kavereineen ei ollut, ainoastaan tuo kakkaaminen. En stressannut itseäni enkä varsinkaan syytellyt 5-vuotiasta, sillä vahingot itsessään olivat jo erittäin kiusallisia tytölle. Jännä oli, että vahingon tultua tyttöä ei edes monestikaan kakattanut, raidan verran vain tuli housuun. Mistään kuitu- tms ongelmasta ei ollut kyse. Tässä yhtenä päivänä huomasin, ettei vahinkoja (eikä kakkapyykkiä :):)) ole tullut ainakaan kuukauteen. 5-vuotias -luultavasti- reagoi uusiin asioihin tuolla kakkaamisjutulla.



Toivottavasti teilläkin vaiva menee ohi itsestään. Meillä se kesti 4 kuukautta.