Ketä kutsuit lapsesi 1-v. synttäreille?
Sukulaiset? Kummit? Ystäviä? Lapsen "kavereita"? Kuinka paljon oli vieraita?
Kommentit (13)
Meillä oli lapsen synttäreillä kummit (lähisukulaisia), veljeni ja lapsen isovanhemmat.
1v lapsella ei ole kavereita, ymmärrät varmasti itsekin ettei sen ikäinen osaa luoda kaverisuhdetta toisiin lapsiin.
[quote author="Vierailija" time="17.04.2013 klo 11:54"]
1v lapsella ei ole kavereita, ymmärrät varmasti itsekin ettei sen ikäinen osaa luoda kaverisuhdetta toisiin lapsiin.
[/quote]
Sen vuoksi kaverit-sana olikin lainausmerkeissä.
Kummit ja mummit ja muutaman muun vakkarisukulaisen, jotka haluavat osallistua (mm. minun oma läheinen kummini perheineen) sekä ystäväperheen. Yhteensä väkeä n. 20. Sama porukka kaikissa juhlissa meillä.
meillä oli kummit ja isovanhemmat.
Kummit, isovanhemmat ja lapsen serkut perheineen. Kaikki eivät tulleet samaan aikaan, vaan juhlittiin useampana viikonloppuna. Esikoisen juhlissa taisi yhteensä käydä noin 10 henkeä ja kuopuksen juhlissa parikymmentä.
[quote author="Vierailija" time="17.04.2013 klo 11:54"]
Meillä oli lapsen synttäreillä kummit (lähisukulaisia), veljeni ja lapsen isovanhemmat.
1v lapsella ei ole kavereita, ymmärrät varmasti itsekin ettei sen ikäinen osaa luoda kaverisuhdetta toisiin lapsiin.
[/quote]
No jaa, ei varsinaisesti. Kuitenkin ainoa henkilö, jonka paikalle tulosta meidän 1-vuotias ilahtui synttäreillään oli "kaveri" avoimesta päiväkodista. Isovanhemmat asuvat sen verran kauakana, että heitäkin lapsi ujosteli. Nyt lapsi on kasvanut 4-vuotiaaksi ja nuo lainausmerkit on voinut jättää pois. En siis pidä kavereide kutsumista mitenkän turhana.
Mummot ja ukit & isomummo. Kummit lapsineen. Eli pienesti 10 henkeä. Ehtii juhlia isommalla porukalla sitten isompana:)
Sedät ja tädit kumppaneineen, isovanhemmat, isoisovanhemmat, miehen setä perheineen ja minun tädit perheineen. Kummeja ei ole. Vieraita oli ihan liikaa eli 22, iso osa ei päässyt ja jatkossa ollaan jätetty minun tädit kutsumatta, silti vieraita on suunnilleen 20-25. Kauhulla odotan sitä aikaa, kun sedillä ja tädeillä alkaa olemaan perheitä, nyt on ollut niin, että kaikissa juhlissa yhdellä on ollut seurustelukumppani.
kummit, isovanhemmat ja minun läheiset ystävät jotka ovat olleet aktiivisesti lapsen elämässä mukana vaikka eivät kummeja olekkaan :)
En ketään!
Vietimme/vietämme ihan vaan oman perheen kesken. Vietämme sukulaissynttäreitä vain 3-5 vuoden ikäisille ja silloinkin kutsumme vain lähisuvun, eli isovanhemmat ja siskot perheineen( eli 10 aikuista ja 5 lasta)
Ristiäisiä/nimiäisiä emme ole koskaan viettäneet.
T. seitsemän alle 12 vuotiaan äiti.
Isovanhemmat, tädit, kummit, sisarpuolet ja heidän äitinsä. Esikoisella lisäksi yksi "kaveri" äiteineen, joihin tutustuimme sattumalta, kun asuimme melkein naapuruksina ja olimme synnyttämässä samaan aikaan.
Äitini (ja hänen miehensä) sekä veljeni perheineen.
Miehen puolen sukulaisia ei kutsuttu....asuvat 600km päässä ja ovat käyneet täällä 13 v aikana kerran pari...täältä on lyhempi matka sinne kuin päinvastoin. Eivät tulleet nimijuhliinkaan.
Kummeja ei ole. Kaukaisempia sukulaisia ei nähdä juuri muutenkaan.
Ystäviäni yms tuttuja en kutsunut, heitä kyllä oli nimijuhlissa.
Sukulaiset ja kummit, esikoisella vieraita oli: 10 henkeä, keskimmäisellä 16 ja kuopuksella 27. Pikkuisen nuo perheet ovat tuossa viidessä vuodesa kasvaneet:)