Jos on harvinainen nimi
niin esiintyykö silloin somessa jollain lemipinimellä mieluummin?
Kommentit (12)
[quote author="Vierailija" time="14.04.2013 klo 01:54"]
9 ei voi olla totta:))
[/quote]Öööö.... Miksei?
Siis toki on totta, mutta miksei voisi olla totta?
Mä oikeasti tykkään nimestäni vaikka onkin harvinainen ja käytän sitä IRL, mutta en halua, että kaiken maailman tampiot saa musta liian helposti liikaa tietoa =D
kyllä mä esim fb olen omalla nimelläni ja käytän sitä. julkisissa keskusteluissa käytän nikkiä, jolla ei ole mitään tekemistä nimeni kanssa. puhelin ja osoitetiedot ovat salaisia kaikenmaailman myyjien takia. googlella mua ei löydä, vaan brittiläisiä ravihevoskaimojani. ;)
Näin uskoisin. Ja vaikkei oliskaan.
Ainakin mun tuntemat ovat muutenkin hyvin seinäkukkasia. Eivät hae huomiota edes oikeassa elämässä, eivätkä siis Twitteristäkään.
[quote author="Vierailija" time="13.04.2013 klo 19:59"]
Mikä some?
[/quote]
Baari rööperissä.
Mulla on hyvin harvinainen etunimi. Facebookissa olen oikealla nimelläni. Palstoilla (kuten täällä) anonyyminä. Blogeissa nimimerkillä, joka ei viittaa omaan etunimeeni.
Mulla on Suomessa yksi kaima.
Käytän netissä aina joko lempinimeä tai toista nimeni. Tätä nk. oikeaa nimeä ei tietääkseni pysty netissä yhdistämään minuun millään tavalla.
Sama homma on muutenkin, esim., jos ravintolassa joku kysyy nimeä, niin en kerro tuota nk. oikeaa nimeäni (jos kysyy lempinimen jälkeen ristimänimeä, kerron toisen nimeni, joka on yleinen suomalainen nimi), koska minulla ei ole salaisia osoite- ja puhelintietoja ja pelkällä etunimellä Fonecta antaa vain minun tietoni (ainokainen kaimani on nyt 3-vuotias, joten hänellä ei vielä ole puhelinta tms).