Kristinusko olisi tosi hyvä aate, jos siitä vain poistettaisiin uskonnolliset elementit
Raamattuhan on täynnä viisauksia. Itseäni häiritsee vain nuo uskonnolliset puolet.
Kommentit (17)
Kelpaisi sitten Paholaisellekin, ja monenmoisille kulttijohtajille kun sopivasti muunnellaan.
Moraalifisofisesti ja henkisenä oppaana Raamattu olisi oikein hyvä ilman mitään varsinaisia uskonnollisia ulottuvuuksia. Eihän kaikki papitkaan varsinaisesti usko yliluonnollisiin asioihin mutta saattavat olla kiinnostuneita henkisen kasvun puolesta.
Mä tykkään siitä veden muuttamisesta viiniksi kohdasta. Ja kävely järven päällä olis jees.
Suuri osa "uskonnollisesta puolesta" on retoriikkaa, jota tulee tarkastella vertauskuvallisesti ymmärtääkseen viitteet nykypäivän elämässä.
Kristinuskon viisaudet alkavat tosin olla ainakin patriarkaalisuutensa ja vahvan hierarkiansa osalta hieman vanhentuneita. Miten olisi new age?
Muutama tuttu on kääntynyt miehensä myötävaikutuksella musl1m1ksi ja ovat onnellisia, uskon että siitä tulee valtauksonto ajan mittaan myös suomessa. Kirkko haalii saateenkaariväkeä ja on muutenkin nykyisin hukassa joten ihmiset hylkäävät sen
Vierailija kirjoitti:
Sinäkin olisit kiva ihminen, jos sinusta poistaisi kaiken tyhmyyden.
Millä tavalla tyhmyys? Voitko perustella tarkemmin?
Etkö ole muka huomannut että Raamattu sisältää monia erilaisia elementtejä?
Vierailija kirjoitti:
Eli esim Jumalan olemassaoloko pitäisi poistaa
Miten määrittelet Jumalan? Mitä sillä tarkoitetaan?
Tämä ketjukin olisi kiva jollei joku aloittaja alkaisi keskustella itsensä kanssa suoltaen täysin tunnistettavia viestejä putkeen :)
Jeesuksen puheista kun poistaa uskonnollisuuden ois, jäljelle jää sosialismia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eli esim Jumalan olemassaoloko pitäisi poistaa
Miten määrittelet Jumalan? Mitä sillä tarkoitetaan?
Kaiken näkymättömän ja näkyvän Luoja ja ylläpitäjä.
Alku ja Loppu. Iankaikkinen.
Mielestäni "tee muille niinkuin haluaisit itsellesi tehtävän" on ihan loistavan hyvä ajatus.
Oli siellä muitakin, "älä tuomitse, ettei sinua tuomittaisi" ja kymmenen käskyä lisäksi vielä. Poislukien ne muutamat jumalajutut.
Älä tapa, älä varasta jne. ovat ihan moraalisia ohjeita.
Vierailija kirjoitti:
Tämä ketjukin olisi kiva jollei joku aloittaja alkaisi keskustella itsensä kanssa suoltaen täysin tunnistettavia viestejä putkeen :)
Mikä aloituksessa noin paljon häiritsee? Ei ollut tarkoitus ketään pilkata mitenkään, vaan ihan aito mielipiteeni. Terv. Ap
Mitä Jeesuksen puheista jää jäljelle jos poistat niistä sen osan joka viittaa Jumaluuteen.
Ellet varsinkaan irroita jotain yksittäistä virkettä irti asiayhteydestään :)
Jeesuksesta on joku kirjoittanut että joko hän todellakin oli ja on itse Jumaluus tai hän on täysin hullu.
Kun luet Jeesuksen sanoja niin ymmärrät tämän. Vaihtoehtoja ei jää.
Jumala on viisaus.