Huomenna tulee tieto mihin lukioon lapsi pääsee ja jännittää, onko jokin tietty kellonaika milloin ilmoitus sähköpostiin tulee?
Tulisiko jo pian puolen yön jälkeen vai iltapäivällä?
Kommentit (9)
Jos nyt lähdetään siitä, että ysin keskiarvolla paikka löytyy.
Vierailija kirjoitti:
Jos nyt lähdetään siitä, että ysin keskiarvolla paikka löytyy.
Luulisi joo. Riippuu toki mihin on hakenut.
Ei kai noissa mitään tiettyä kellonaikaa ole?
Ei ne ainakaan yöllä tule puolen yön jälkeen. Sanoisin että aamusta tai aamupäivästä lähtevät sähköpostit, eli ei kannata tämän takia valvoa edellistä yötä ja päivitellä sähköpostia.
Mun mielestä jo aamun aikana (n. kymmenen maissa ehkä) on ollut lehdissäkin ne tiedot esim. keskiarvorajoista eli eiköhän ne aika aamulla tule sitten.
Mutta nehän tulee siis "aikaisintaan 11.6." mikä mua ainakin hämää tosi paljon. Kaikki, mitä vuosi sitten katselin, niin ilmolittivat heti sinä päivänä, mikä oli ilmoituspäivä (oliko se 13.6. silloin tai jotain).
Siis missä tämän vuoden ka rajoista on jo ollut (edellinen sanoo, että olisi ollut jo lehdissä)?
Vierailija kirjoitti:
Siis missä tämän vuoden ka rajoista on jo ollut (edellinen sanoo, että olisi ollut jo lehdissä)?
No enkä sano. Vaan että aiemmin on ollut jo heti aamulla lehdissä (nettiversiossa toki) keskiarvorajat ja sisäänpäässeiden lukumäärät sinä päivänä, kun yhteisvalinnan tulokset tulee. Eli että tuskin menee iltapäivään huomenna, jos kerran lehdissäkin on jo oletettavasti tiedot ennen puolta päivää.
-6
Lukion sivuilla oli ilmoitus, että 11.6 klo 00.01 ilmestyvät opiskelemaan hyväksyttyjen tiedot niiden osalta, jotka ovat antaneet luvan julkaista nimensä.
Lasta jännittää vai sinua jännittää?
Voihan siellä olla myös ei opiskelupaikkaa tieto: "Jos et saanut opiskelupaikkaa, saat tiedon myös siitä"