Joko hommasit kesäksi tuulettimen vai meinaatko sitten kesällä tulla tänne valittamaan, kun niitä ei saa mistään?
Kommentit (24)
No en, enkä hommaa. Täällä mitään hellettä ole, jos on ulkona lämmin niin sisälle tullessa saa lisätä vaatetta.
en ole vielä ajatellut. Minulla on vielä tämän kuun "rahat loppu, miten selviän loppukuun" viestikin kirjoittamatta.
Meillä on koneellinen ilmanvaihto. Ei tarvita.
Nyt niitä on hamstrattu 2 kesää jo, eikö ne tosiaan kestä käyttöä?
Ilmastointilaitteeseen varatut rahat menivät yllättävään sairaalareissuun. Pienimmälle sairaseläkkeellä raha on muutenkin tiukassa. Toivottavasti tänä vuonna ei tule yhtä kuumaa kuin edellisenä vuonna.
Hyviä vaihtoehtoja kumpikin. Taidan kallistua jälkimmäiseen.
Mulla on kolme, vois tosin hankkia yhden varalle. Aion myös tilata itselleni (en omista koiraa) koiran viilennyspedin. Käy ilmeisesti ihmisillekin, yritän olla pureksimatta sitä vaan rikki.
En luota noihin viilennyslaitteisiin, enkä voi mitään remppahommia täällä tehdä, JA en voi todellakaan hankkia sitä ilppiä, tai asennuttaa.
En oikein usko, että tulee kovin kamala hellekesä.
Kyllästyin öiseen hikoiluun jo 20v sitten ja ostin ekan ilmastointilaitteeni.
Elämä on valintoja -minä päätin nauttia olostani myös helteillä.
Meidän taloyhtiöön hankitaan jäähdytysyksiköt kaikille halukkaille. Asennukset alkavat parin viikon päästä. 😊
Mulla on varastossa kolme tuuletinta.
En valita talvella, keväällä tai syksyllä kuten muut. Kesällä valitan.
Hellehullu kirjoitti:
Meidän taloyhtiöön hankitaan jäähdytysyksiköt kaikille halukkaille. Asennukset alkavat parin viikon päästä. 😊
Fiksua porukkaa teidän taloyhtiössänne!
Vierailija kirjoitti:
No ei kai sitä joka vuosi tarvi ostaa. Monta vuotta jo pärjännyt tuolla samalla, ei haittaa vaikka kaupoista loppuu.
Totta.
Ja ne muka ei toimivat saa yleensä hyvin varsin pienellä puolen tunnin korjaustoimenpiteellä takaisin käyttökuntoon.
Niiden yleisin ongelma joka aiheuttaa toimimattomuuden ts. "ei jaksa pyöriä" johtuu siitä, että niihin on kasattaessa laitettu halvinta mahdollista vaseliinia voiteluun.
Hieman pitää purkkaa muutamia ruuveja ja irrotella osia, että vanhaa kuivunutta vaseliinia pääsee kaapimaan pois tikulla ja sitten hieman pienellä bensiiniin kastetulla pensselillä pesee niitä muovirattaita paremmin. Sitten antaa bensiinin haihtua ja laittaa parempaa litiumpohjaista polkupyörän napojen voiteluun tarkoitettua rasvaa (vaseliinia, mutta ei mineraalipohjaista) tilalle, jonka jälkeen voi kasata tuulettimen ja se toimii kymmeniä vuosia siitä lähtien kun ei heittele ja ryski muuten rikki.
Kuka tahansa joka osaa hieman fillaria huoltaa osaa tuollaisen hillon tehdä. Laite ei tietysti saa olla sähköverkossa kiinni ja sähkökytkentöihin ei pidä koskea jos/kun ei osaa niitä asioita.
Lintiumpohjainen hyvä rasva löytyy edullisesti biltemasta, motonetista tai mistä tahansa asiallisesta varaosaliikkeestä. Rasvaa tarvitaan vain neljännes teelusikallisesta, mutta desin parin purkki maksaa muutaman euron. Samalla rasvalla sitten voi voidella muitakin mihin tarvitaan saman kaltaista huoltoa.
No mitä eroa on huoltaa tai huollattaa toisella tuuletin, eikä ostaa aina vain uutta?
Se hyvin huollettu tuuletin toimii pidempään ja sähköromua syntyy vähemmän.
En hommannut enkä meinaa hankkia. Se kuluttaa sähköä ja kiihdyttää ilmastonmuutosta tehden seuraavasta kesästä vielä tukalamman.
Viime kesänä ostin kaksin kappalein Amazonista tornituulettimia. Ovat kellarissa. Toivottavasti toimivat vielä eikä tarvitse ostaa uusia.
Sama kuin olisin ostanut sukset ennen viime talvea.
Nyt klo 22:18 +32 C tuntuu kuin 39 C
Tuuletin riittää, ilmastointia en ole käyttänyt täällä koskaan 6 vuoteen.
N 52
Bangkok
The average temperature in Bangkok is 28.1 °C | 82.5 °F. About 1430 mm | 56.3 inch of precipitation falls annually.
No teini osti Dysonin hot/cool tuulettimen Meillä on ilmastointilaite. Kuopuksella tavallinen tuuletin ja ajan kanssa vaihdetaan Dysoniin.
Pimennysverhot on laitettu ja kuopuksen verhot tuli juuri Postista.
Kyllä se yksi kesä opetti että ajoissa hankittava kaikki.
Ilppiä ei saa laittaa, asutaan rivarissa.
Muija on niin kylmä ettei tuu hiki ees helteellä
No ei kai sitä joka vuosi tarvi ostaa. Monta vuotta jo pärjännyt tuolla samalla, ei haittaa vaikka kaupoista loppuu.