Eiline David Galen elämä...
Tarkottiko se loppu sitä että David Gale halusi tulla tarkoituksella teloitetuksi koska halusi tuoda ihmisten tietoisuuteen kuolemanrangaistuksen epäeettisyyden ja sen että syyttömiäkin voidaan teloittaà?
Koska eikös se loppu tarkoittanut sitä että se nainenhan teki itsemurhan mutta David oli taustalla koko ajan...?
Kommentit (5)
eli kaikki kolme, Constance, Cowboy ja David olivat tuon jutun takana.. ja taisivat sen suunnitella ihan alusta loppuun. Berlinhän oli kirjoittanut siihen korttiin, joka oli salkussa missä rahat olivat, että opiskelija, joka teki mitä tahansa.. Että eiköhän tuo raiskaussyytekin ollut ihan tarkoituksenmukainen.
Pormestarihan käski Galen nimetä yksi, joka on syytön, mutta tuomittu kuolemaan. Gale oli menettänyt kaiken ja päätti antaa pormestarille ikimuistoisen esimerkin. Lakimies oli tarkoituksella tumppu, kuolemaisillaan leukemiaan ollut nainen, joka oli antanut koko elämänsä taisteluun kuolemantuomiota vastaan, antoi elämänsä viimeisille hetkille tarkoituksen kuolemalla hyvän asian takia. Nainenhan oli todella turhautunut eräässä kohtauksessa, jossa taas yksi ihminen oli teloitettu lain sallimana.
Sitä jäin miettimään, että miksi nainen nosti jalkaa oltuaan jo pitkän aikaa liikkumatta muovipussi päässään. Oliko se merkki, että oli vielä elossa, eikä pussia siis saanut poistaa? Toisaalta pussia ei missään vaiheessa poistettu, joten jalan nostaminen oli turhaa.. Ehkä toivoi, etteivät miehen tulisi vielä sanomaan viimeisiä hyvästejä, koska oli vielä elossa.?
Hyvä leffa joka tapauksessa!
Minä käsitin sen jalan noston jotenkin niin, että nainen vain teki kuolemaa siinä rauhassa maaten, vaikka olisi voinut yrittää jotenkin pelastautua ja siitä se toimittaja sitten hoksasi, että ehkä se onkin itsemurha, hmm.
Noh en jäänyt sitä juttua paljon miettimään.
T:Utelias