Kaupungin kielten opettajien paikkoja vapaana kasapäin. Kysymys?
Jos henkilö muuttaa tänne Vanuatulta, kuinka meidän yhteiskunnan varoilla tuetaan hänen äidinkielensä opiskelua?
Eikö se kielen opetus kuulu ihan sille perheelle itselleen?
Saanko minä missään päin maailmaa ilmaista kielen opettajaa lapselleni?
Todella hullua. Ne rahat pitäisi mielestäni laittaa tänne meidän yhteiskuntaan integroitumiseen, ei siihen, että kun joskus palaavat kotiinsa, osaavat sitten Suomen verorahoin sponsoroidun kielen. Heidän kuuluu integroitua ja maksaa itse oman äidinkielensä kieliopinnot. Yksityiset palveluntarjoajan voi sitten yrittäjyyden kautta tarjota kieliä opiskeltavaksi.
Eihän meidän yhteiskunta kestä tällaista!!
Kommentit (5)
Ihan sairasta maksaa yli 100 kansallisuuden äikän opetukset. Tai uskonnon opetukset!!!!!!
Uskonto pois kouluista.
Kerätään maailman halaajilta vero samalla lailla kuin kirkkoon kuuluvilta. Loppuu se maailman halaaminen kaikkien verorahoilla ja maksavat omat tuhlaamisensa!!!!
Jos suomalainen muuttaa Timbuktuun, saako lapsensa siellä suomen kielen äidinkielen opetusta sekä evlut-uskonnon opetusta?
Vierailija kirjoitti:
Jos suomalainen muuttaa Timbuktuun, saako lapsensa siellä suomen kielen äidinkielen opetusta sekä evlut-uskonnon opetusta?
Jos itse hankkivat opetuksen ja maksavat.
Niin sen pitäisi nytkin mennä. Aivokääpiöiden id i oo tt i en hommaa nykyinen.
Miksi me kustannamme verorahoin kaiken maailman kielien opiskelun Suomessa`?
Se tulee yhteiskunnalle tosi kalliiksi. Ei missään muuallakaan saa verovaroin tuettua äidinkielen opiskelua.
Miksi tällaista tehdään?