Voinko hakea asumistukea tässä tilanteessa, osaisiko joku auttaa?
Olen normaalisti tienannut kuukaudessa hieman noin 2600 euroa. Nyt jäin lomautetuksi ja tässä tuloni seuraaville kuukausille, lomautusta on kesän aikana, välillä on työpätkiä. Summat ilman veroja. Tuosta ansiopäivärahasta en tiedä milloin sen saa tilille, kun ruuhka voi olla melkoinen. Olen sen merkinnyt sen kuukauden kohdalle milloin ne lomautuspäivät ovat.
Huhtikuu 2020:
- palkka 833 euroa
- ansiopäiväraha 1059 euroa, mutta tämä maksetaan ehkä toukokuun lopulla tai kesäkuussa, riippuu miten kauan käsittely kestää
Toukokuu:
- palkka 1237 euroa
- ansiopäiväraha 776 euroa
Kesäkuu:
- palkka 2425 euroa (saan tässä lomarahaa)
- ansiopäiväraha 282 euroa
Heinäkuu
- palkka 564 euroa
- ansiopäiväraha 1270,80
Elokuu
- palkka 865 euroa
- ansiopäiväraha 988 euroa
Noista menee siis vielä verot noista summista.
Olenko näillä tuloilla oikeutettu hakemaan asumistukea? Tuon elokuun jälkeen tulojen pitäisi jatkua normalina (2600 euroa/kk) mikäli työt jatkuu.
Kommentit (25)
Nosto, lähinnä siis mietin voinko näillä tuloilla hakea asumistukea?
Ja ottavatko nuo summat huomioon myöntämispäivän vai maksupäivän perusteella? Noita ansiopäivärahoja voi joutua odottamaan kuukausia.
Tulisi on kyllä niin hyvät, ettet saa tukia. Kelalta löytyy tukilaskurit jos haluat tarkistaa asian.
Laskurista yritin katsoa, mutta kun en tiedä miten tällaiset vaihtelevat tulot siihen merkitään. Lisäksi se mietityttää, että jos noita työttömyysrahoja ei saa kuukausiin, niin otetaanko se huomioon.
T. ap
Laita hakemus menemään, niin saat vastauksen. Tuloistasi lasketaan luultavimmin keskiarvo, jonka perusteella maksetaan.
Voithan sinä hakea sitä sillä tulolla, minkä tiedät tulevan. Sitten palauttelet takaisin, kun koko maksuajan tulot ovat selvät.
Ei, noilla summilla olisikin kohtuutonta maksaa asumistukea.
Asumistuen kanssa kk-tuloni ovat noin 1000e (vuokra 750e). Tähän verraten en usko sinun saavan asumistukea.
Ei noilla tuloilla saa minkäänlaista asumistukea. Itse saan vain Kelan työmarkkinatukea ja sen lisäksi asumistukea n. 120 €/kk, ja sinun tulosi ovat reilusti yli kaksinkertaiset työmarkkinatukeen verrattuna. Jos saat jotain sillä perusteella, että päivärahojesi maksu viivästyy, tuet peritään myöhemmin takaisin.
Laskuri kyllä kertoo saatko (mahdollisesti) vaiko et.
Ilmoittamasi tulot ovat niin isot että et saa. Toki voit hakea esimerkiksi huhti/toukokuulle koska et palkkaa saa. Maaliskuun palkka pitäisi varmaan laskennallisesti riittää huhtikuulle jos palkkapäivä on loppukuussa joten tuskin saat silloinkaan. Jää toukokuu ja ehkä kesäkuu jollet saa rahaa muualta. Kokeile, pitkät jonot sielläkin on.
No et todellakaan voi. Toimeentulotukea voit yrittää hakea mutta tuskin myöntävät. Mahfollisesti myöntävät vastikkeellisena, eli perivät sitten ansiopäivärahoista pois kun ne on käsitelty.
Asumistuki lasketaan teoreettisten tulojen mukaan, ei maksupäivien. Eli tulot huomioidaan sille kuulle jolloin ne kuuluisi maksaa, vaikka ne tulisivat myohemmin. Tulosi ovat sen verran isot keskimäärin, että asumistukea ei kyllä tipu - ei sitä yhden kuukauden väliaikaisesti alentuneiden tulojen perusteella myonnetä, vaan esim jos jäisit toistaiseksi kokonaan tyottomaksi.
Asumistuessa tulot arvioidaan seuraavaksi 12 kuukaudeksi kerrallaan. Sen käsittelyssä voi helposti mennä kuukausi.
Et kerro perhetilanteestasi mitään etkä edes vuokrasi suuruutta, mutta ainakaan yksin asuvana et todellakaan saa mitään tukia noin isoilla tuloilla. Jos perheeseesi kuuluu 10 henkilöä asia voi olla toisin.
kelasta kannattaa kysyä. ei täällä kukaan niitä päätöksiä tee.
Riippuu asuinkunnastakin. On isot erot perusasumismenoissa, jonka hyväksyvät. Laskuriin voi laittaa arviot kaikista. Kannattaa muuten hakea vasta sitten, kun palkkaa tulee vähemmän. Tuki haetaan 12 kk eteenpäin.
Saat pari tonnia kuussa ja kuvittelet saavasi asumistukea? Juu et saa
Sä voit arvioida sun tulot huhtikuusta 20 maaliskuuhun 21 ja jakaa tämän summan 12:lla ja laittaa siihen keskiarvotulon. Mutulla ja kelan asumistuen ylärajoja katsomalla sanoisin että saat ainakin joitakin euroja jos sulla on yksikin lapsi elätettävänä.
Hakemuksissa tulee olemaan viikkokausien jonot tämän ketjun taulapäiden ohjeiden ansiosta.
"Hakekaa vaan, kyllä muut hoitaa sen ajattelemisen"
Tietääkö kukaan?