Lue keskustelun säännöt.
Helskutin Jäätelöauto!
28.06.2006 |
Sen pitäisi pysähtyä tuohon kadulle meidän talon eteen joka toinen keskiviikko n klo 18. Yleensä tekeekin niin, ja soittaa tunnusmelodian 2 kertaa. Nyt kuitenkin tuli just äsken kun olin just saanut pojan nukahtamaan. Auto pysähtyi tuohon pojan huoneen ikkunan eteen ja soitti melodiaansa 7 (!) kertaa! Poika tietty heräsi ja nyt mies on vuorostaan nukuttamassa hysteerisesti itkevää poikaa. Poika siis tosi herkkäuninen aina nuhatamisvaiheessa, sairastaa cp-vammaa.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
jäätelöautoon (siis ei siihen kuskiin, vaan yritykseen. Numero löytynee jäätelöauton nettisivuilta/mainoksista...?)
Ovat sanoneet jossakin haastattelussa, että ottavat huomioon jos tunnusmelodiasta on ympäristölle haittaa, ja voivat soittaa sen hiljaisemmalla volyymilla.
...Mutta sitä en sitten tiedä, onko yhden lapsen unet (ja nukkuuko hän edes joka kerta noina päivinä tuohon aikaan...?) tarpeeksi vakava seikka tunnarin pienentämiselle. Eri asia olisi, jos esim. päiväkoti ja sen päikkäri aika olisi juuri jäde-auton käynti aikana vieressä;)
Mutta voinet ainakin esittää toiveen, että musiikki soisi vain sen kerran vai kaksiko se oli, mitä normaalisti. Uskon että se onnistuu:)