Lue keskustelun säännöt.
Onko repivä kipu alavatsalla normaalia alkuraskaudessa (rv 4+)
28.06.2006 |
Viime yönä heräilin vähän väliä todella kovaan alavatsakipuun joka tuli hetkittäin ja oli niin kova että tuskahiki nousi pintaan.
Helpotti, kun otin särkylääkettä.
Onkohan ihan normaalia, vai onkohan jokin vialla?
Kiva, jos joku tietävä viitsii vastata.
Kommentit (4)
Niitä särkylääkkeitä muuten ei kannata napsia ihan tosta vaan. Selvitä vaikka apteekista mitkä on raskauden aikana sallittuja nappeja.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Niin ja ilmeisesti kuului hommaan, sillä tuo " menkkasärky" :) on tällä hetkellä ihana 4-vuotias tyttö!
Oikeasti luulin silloin et kesken menee ja railakkaasti, niin paljon muistutti menkkasärkyä potenssiin kymmenen se kipu.
Itse, kun tulin ensi kertaa raskaaksi, en edes osannut aluksi epäillä raskautta noiden repivien kipujen vuoksi vaan painelen suoraan lääkäriin, et nyt on joku pahasti vialla :)) En ollut ikinä kuullut, että alkuraskaudessa voisi olla niin kovia vatsakipuja. Öisinkin saatoin herätä tunteeseen, kuin joku olisi veitsellä iskenyt vatsaan. Päivällä saattoi taas pirullisesti jomotella pitkään. Mulla noita kipuja kesti tonne 10 rv:lle. Raskaus meni muuten normaalisti ja terve poika syntyi pari viikkoa yli lasketun ajan.