Joko olet varautunut siihen, että koko tuleva kesä ja helteet voivat mennä kotona sisällä sosiaalisia kontakteja vältellessä?
Kesälomakin tarkoittaa ainoastaan hetken vapaata etätyöstä ja -opetuksesta ja siirtymistä uusintojen katselemiseen.
Kommentit (47)
Toivon todella, ettei mitään hellekesää tule.
EVVK. Kotona olisin muutenkin koko kesän ja välillä käyn lenkillä.
Toivon oikeaa käristyskupoloa. Aion viettää suuren osan kesästä uiden luonnon vesissä.
Kyllä meillä mahtuu pihalla mellastamaan, järvenrantaan100m uimaan, harrastaa voidaan pojan kanssa kahdestaan ja tuskin muita on lähistöllä, voidaan olla mökillä ja kaikkea, tervetuloa hellekesä.
En, koska en aio toimia niin vaikka tilanne olisi mikä.
Kaikki ei tykkää helteistä. Itse tykkään raittiista ilmasta ja siitä, että kotini ei ole pätsi.
T. Ahtaassa yksiössä asuva 19v opiskelija
En aio suostua. Rajansa kaikella. Tämän kuukauden kitkuttelen, ehkä vappuun. Mutta that's it.
Miksi minä sisällä olisin? Oven ulkopuolella on hehtaari puutarhaa, jossa riittää möyrimistä.
Ei haittaa yhtään jos tämä jatkuu sillon. Samalla tavalla puuhailen kotona ja omalla pihallani sekä käyn halutessani metsälammella uimassa. Ei poikkeaisi normaalista kesästäni yhtään.
Hellekesä olisi just hyvä. Ei tarvitsisi leikata nurmikkoa niin usein.
Kotona aion olla taas koko kesän.
Minulla menisi muutenkin. 😅 Ja mikäli suurin osa suomalaisista osaa käyttäytyä fiksusti, tuskinpa missään vaiheessa mitkään katupartiot ottavat kiinni yksittäistä ulkonaliikkujaa. Joten kyllä sitä pääsee helteestä ja auringosta nauttimaan poikkeustilassakin, pitää vain nautiskella yksin. ☀️ Terasseille ja festareille halajilla tietty sitten vähän harmillisempi juttu.
Haluan uskoa, ettei tarvitsisi mennä ulkonaliikkumiskieltoon asti.
En, kesällä sosialisoidaan ihan huolella 😃
Eipä tarvitse varautua millään lailla. Mahdollisilla helteillä pysyn muutenkin sisätiloissa, kun en tykkää kuumasta. Introverttina nautin kotona olemisesta.
Toki sekin helpottaa, että ei ole lapsia ja saan olla rauhassa itsekseni.
Olen aina kesällä suurimman osan ajasta sisällä. Vihaan helteitä ja ihoni palaa herkästi. Sisällä on mukavampaa. Ajoitan ulkona oleilun aikaiseen aamuun, jolloin muutenkin on vähän ihmisiä liikkeellä ja iltaan, kun ei ole enää niin paahtavaa.
Kai sitä nyt omalla pihallaan saa olla.
Omakotitalon pihalla riittää mukavaa puuhaa.
Tuskin menee kun viruskaan ei selviä helteistä.
En todellakaan ole! Asun Suomessa. Täällä on heti talon ympärillä asumatonta kairaa joka suuntaan kymmeniä kilometrejä. Voisin muuttaa kokonaan ulos asumaan vaikka koko kesäksi.
Sosiaalisten kontaktien välttely on täällä enemmän kuin helppoa. Ei edes uskonnon, taulujen, ikkunoitten ym. kaupustelijoita eksy ovelle aivan joka vuosi.
Ei muuta ongelmaa, mutta näiden eräiden vatipäiden takia pian saatetaan olla tilanteessa, ettei pääse edes ruokakauppaan viilentymään. Ei minua haittaa pätkääkään se, ettei pääse rannoille tai terasseille tai huvipuistoihin, mutta kämpässä tukehtuu, jos ei pääse ulos.
Onneks on oma piha keskellä metsää.