Älkää päästäkö lapsianne leikkimään kavereille tai kavereiden kanssa. Muuten joudutaan ulkonaliikkumiskieltoon!
Ihan oikeasti. Ottakaa nyt tosissaan tämä, älkääkä päästäkö lapsianne leikkimään tai hengaamaan kavereiden kanssa. Tämän tiedotti juuri hallitus. Jos tapaamisia ei lopeteta, joudutaan ottamaan käyttöön ulkonaliikkumiskielto, jota myös valvotaan.
KUKAAN EI HALUA ULKONALIIKKUMISKIELTOA, joten valvokaa teinienne menemisiä, älkääkö laittako lapsia leikkimään keskenään pihalle!
Kommentit (8)
Tämä pitäis sanoa telkkarissa just tälleen selvästi. Ei suurin osa tajua kun ministerit ja asiantuntijat puhuu jäykillä asiatermeillä, keskittyvät siihen etteivät tee asiavirheitä. No yksi lääkäri sanoi eilen selkokielellä oliko a-studiossa.
Eilen taloyhtiön pihalla mammat kakaroineen iloisesti levittivät virusta keskenään ja siitä jokainen luonnollisesti eteenpäin. Ei ole typeryydellä mitään rajaa. Jos ovat tänään taas samoissa puuhissa kuvaan ja laitan julkiseksi.
Kyllä päästän lapseni leikkimään naapurin tytön kanssa kuten tähänkin asti. Mutta vain yhden ja saman kaverin.
Ei ole kielletty lasten oleskelua ulkona pienissä porukoissa. Päinvastoin, luin eilen tiedotteen jossa sanottiin että lasten jaksamiselle ja koulukuntoisuudelle on tarpeellista, että pääsevät välillä pihalle kaverin kanssa.
10 hengen tapaaminen on eri kuin yksi. Pääministerin viesti oli, että nyt ei saa kokoontua PORUKALLA pelaamaan tai hengailemaan. Missään ei ole sanottu, ettei koululainen voi nähdä Yhtä kaveria. Jos kontaktit pidetään vähäisenä se tarkoittaa yhtä/kahta ihmistä. Eli yhtä kerralla ja yhtä/kahta yhteensä, Ei yhtä kerralla ja päivän aikana kymmentä.
Muttakun me tehtiin vaan yks lapsi ja luotettiin siihen että aina pääsee kaverille leikkimään!!! Sitä paitsi me TUNNETAAN naapurin perheet ei niillä ole tauteja!
T. Av mamma
Juuri näin!!