Kuuluun riskiryhmään, puolisoni käy töissä
Miten voi välttyä mahdolliselta koronatartunnalta? Itse olen työelämästä poissa sairauteni vuoksi.
Kommentit (5)
Mekin kuulumme puolisoni kanssa molemmat riskiryhmään ja toinen meistä tekee ihmisten parissa töitä. Olen huojentunut siitä, että nyt viruksen liikkumista hillitään. En aio kartella töitäni, palaan heti tämänhetkisen flunssani parannuttua töihin.
Minä kuulun riskiryhmään, on diabetes, ylipaino, sydänsairaus ja tupakoinkin vielä. Käyn kuitenkin töissä ja tapaan päivittäin yskiviä, räkiviä, nuhaisia ja kurlaavia ihmisiä. Ei ole vielä tauti tarttunut. Jos tarttuu niin mitä sitten? Minä olen valmis, elämä on täynnä kaikkea mahdollista, yllätyksiä, ikävyyksiä, iloisia hetkiä jne. En päivääkään vaihtaisi pois enkä jää töistä pois. Nautin jokaisesta hetkestä minkä saan olla asiakkaiden kanssa.
Älkää panikoiko. Aurinko nousee huomennakin. Happeakin on vielä huomenna. Jokainen meistä kuolee joskus, suurin osa selviää tästäkin taudista, kuten maailmalla on jo nähty. Netti on täynnä väärää tietoa ja kauhukuvia, suojele itseäsi äläkä lue kaikkea moskaa. THL:n sivuilla on luotettavin tieto.
Sinulla on mahdollisuus rajoittaa altistus vain yhteen henkilöön. Miehesi pitää vaan tehdä kaikki mahdollinen että et altistu enempää kuin tarvitsee.
Meillä perheessä asuva isoäiti kuuluu jo ikänsä puolesta riskiryhmään ja meillä muilla on osalla sairauksoa joiden vuoksi kuulumme riskiryhmään. Koska maailma ei kuitenkaan pysähdy, jokainen jatkaa velvollisuuksiensa kanssa kunnes toisin ilmoitetaan. Vastuullisesti ja altistuksia minimoiden.
Mene kuulumme molemmat riskiryhmään ja käymme töissä. Teemme kaikki, mitä voimme. Etätyön mahdollisuutta ei ole kummallakaan. Yritämme saada kesälomat etukäteen.
Sinä voit vaikka vuokrata mökin tai asuntoauton ja lähteä johonkin korpeen.