Kaksivaiheinen työhaastattelu -- Kokemuksia?
Sain kuulla päässeeni jatkoon haastattelun ensimmäisestä vaiheesta. Eka vaihe oli yhden henkilön pitämä ihan " normaali" haastattelu tyypillisine kysymyksineen. Onko noissa toisissa vaiheissa yleensä jotain soveltuvuuskokeita tms.? Voisin kuvitella, että ainakin useampi henkilö on haastattelijoina... Mutta mitä ihmettä siellä kysellään, kun ekassa vaiheessa keskityttiin kattavasti asiakaspalvelutaitoihin/työkokemuksiini liittyviin kysymyksiin?
Kyseessä on myyjän työpaikka, kaikin puolin minulle oikein nappihomma :) Haluaisin kovasti paikan, joten siksi vinkkejä kyselen :)
Kommentit (3)
Toisessa vaiheessa oli soveltuvuustesti, keskustelua testaajan kanssa ja jokin psykologinen testi.
Sain työpaikan.
Onnea sinulle!
Kärsivällisyyttä tämä ainakin kasvattaa, kun ekan ja tokan vaiheen välilläkin on 4 viikkoa :) Mutta toivottavasti odottaminen kannattaa ja saan töitä!
minulla oli aikoinaan nordeassa viisivaiheinen haastattelu ja soveltuvuusarviointi. Se kävi jo hermoille.