Haluaisin kertoa tunteistani miehelle,
johon olen ollut ihastunut jo ihan tarpeeksi kauan. En saa ajatuksiani irti hänestä.
Ongelmana vain on, että meistä on tullut aika läheisiä ystäviä enkä kyllä valitettavasti usko, että hän olisi kiinnostunut minusta ainakaan seurustelumielessä. Jos kertoisin ihastuksestani häneen, tuhoaisikohan se ystävyytemme? Sitä en todellakaan halua! En vain jaksaisi enää kärvistellä tämän asian kanssa :(
Kommentit (12)
Jos on varattu, älä kerro, siitä kun voi syntyä suuria murheita. Muutoin ei voi tietää. Ei ehkä kannata möläyttää suurta tunnustusta raakana päin näköä, mutta sen sijaan voit vihjailla sopivasti ja tarkkailla reaktioita tai vastavuoroista tunnustusta. Ystävyys kestää tunteetkin ilman vastavuoroisuutta, jos et ala painostaa ja ahdistella, vaan osoitat hallitsevasi ja kestäväsi tilanteen. Voit normaalin kaverotouhun lisäksi ehdottaa jotain kahdenkeskistä romanttisempaa ajanvietettä ja sitä kautta päätellä hänen kiinnostuneisuudestaan jotain ilman suoraa vaivaannuttavaa kyselyä.
Anna sille sopivan tilaisuuden sattuessa pusu. Jos menee vaivautuneen oloiseksi, niin tiedät olla yrittämättä uudestaan. Jos suutelee kuumasti takaisin, niin hyvä. :) Oli kummin tai kammin, niin eihän yksi pusu mitään ystävyyttä tuhoa, päinvastoin.
Kerro vaan. Joka tapauksessa se vaivaa sinua, niin hyvä saada asia pöydälle. Sitten jos se ei herätä vastakaikua, pystyt (jossain vaiheessa) jatkamaan matkaa.
Vierailija kirjoitti:
Aikas olennainen kysymys tuossa on nyt se onko mies varattu vai ei.
Hänellä on ollut juttua erään naisen kanssa pidemmän aikaa, mutta nyt se on ilmeisesti kokonaan ohi. Sen takia en aikaisemmin ole edes ajatellut, että menisin kertomaan, mutta nyt se vaivaa vielä enemmän
Ap
Flirttaileeko teistä kumpikaan? Flirtin määrästäkin voit päätellä onko kiinnostunut...
Vierailija kirjoitti:
Flirttaileeko teistä kumpikaan? Flirtin määrästäkin voit päätellä onko kiinnostunut...
Flirttaillaan, joskus aika paljonkin, mutta hän flirttaili oma-aloitteisesti jo silloin, kun hänellä oli juttua toisen kanssa, niin mietityttää, olenko tulkinnut kaiken sittenkin väärin
Ap
Sopivan tilaisuuden tullen, mielellään silloin kun teillä kummallakin on hyvä fiilis, nojaa lähelle, koske kättä, hartiaa tms. Miehet rakastaa kosketusta. Älä kuitenkaan tyrkytä, älä suunnittele tai ohjaile, äläkä ole epätoivoinen. Ole positiivinen. Naura ja hymyile, koita olla kuten normaalistikin olette ja odota sitten sopivaa hetkeä. Jos sitä ei tule niin odota seuraavaan kertaan?
Älä kerro. Juttu olisi edennyt omalla painollaan jos molemmat olisivat kiinnostuneita.
Ennen pitkään jätät hänet kumminkin mikäli yhteenpäätyisitte. Säästä hänet siltä.
Kerro. Jos ystävyys "tuhoutuu", niin tuhoutukoon. Kaikki tai ei mitään.