Suositelkaa (suomalaisia kirjoja)
Olen lievästi masentunut. Ja hassua kyllä minua vähän auttavat melankoliset kirjat. Joiden henkilöihin voi tavallaan vähän samastua. Mulla on hirveä lukudraivi päälllä nyt. Tietäisittekö romaaneja jotka kertovat esim. masennuksesta, mielisairauksista yms. tai sellaisia jossa kuvataan vain tylsää elämää. Jossa on pohdintaa ja itsetutkiskelua,arjen kuvausta myös. Mielellään suomalaista mutta ulkomaalainen käy myös. Siis jotain helppolukuista.
Kommentit (10)
Oletko lukenut kirjan Eleanorilla menee ihan hyvin? Ei ole kotimainen mutta tosi mainio kirja ehkä just sun tilanteeseen.
Antti Röngän Jalat ilmassa on ihan tuore, ja sen päähenkilöllä ei mene kovin hyvin kiusaamistaustan ja muunkin kipuilun kanssa.
Kukaan muu kuin sinä ei lukisi tuollaisia kirjoja, joten niitä ei kustanneta.
Myös Petri Tammisen Musta vyö saattaisi sopia sinulle. Uskomaton sanankäyttäjä se Tamminen!
Anni Saastamoinen-Depressiopäiväkirja
Laura Honkasalo-Eropaperit
Pauliina Vanhatalo: Keskivaikea vuosi
Ja Röngän ja Tammisen yhteinen: Silloin tällöin onnellinen kannattaa jokaisen lukea. Se on hienoa tekstiä, mainio kirjoitusopas ja elämäntaito-opas samassa paketissa. Ja hauska!
Mistä kirjoista olet saanut apua? Kerro, niin voin ehkä osata vinkata enemmän.
otsikko meni pieleen. tarkoitin (suomalaisia)kirjoja :) Kirjoja ei siis suluissa :)