Yksinäisen JUHANNUSvinkit
Jos löytyy muita yksinäisiä..
Pistettäiskös pino mitä voisi tehdä, jos viettää juhannusta yksin (tai yksin lasten kanssa)
Masennus painaa aina juhlapyhinä, kun ei ole miestä/ystäviä/tekemistä.
Ideoita kehiin siskot :)
Kommentit (17)
Ostakaa pari ristikko/sudokulehteä, ja ruuaksi tuoreita kasviksia ja jotain lihaa. Juhannusaattona voitte käydä keräämässä ulkoa 7 kukkaa tyynyn alle, ja muutenkin nauttia ulkoilusta :) Illalla sitten sauna (jos on), kasvonaamio ja kuorinta. Hemmotelkaa itseänne, tehkää manikyyrit ja pedikyyrit! Ja jos on mahdollisuus, niin terassillahan voi käväistä jos on kaunis ilma.
Kaikki maalaiset on menneet takaisin sinne, mistä ovat tulleetkin ja kaupungissa on tosi outo fiilis, kun on niin tyhjää. :) Suosittelen!
masennus/valituspino juhannuksena. Tai saada kirjoittaa tuntojaan messengerissä.
Tuntuu että olen ainut yksinäinen. Kaikilla muilla omat perinteensä ja ystäväpiirinsä.
Olisi kiva huomata ettei ole ainut yksinäinen.
Ap
Siitä on ikuisuus kun olen viimeksi viihteelle päässyt.
On vaan niin korkea kynnys lähteä yksin minnekkään.
Yksin istua bussissa.. Yksin terassilla.. Tuntuisi todella tyhjältä ja vielä masentuneemmalta.
Ap
että saisit kavereita? Entä kirjeenvaihto/ meseilmoitukset? Eihän tuo ole kivaa, jos et pääse edes terassille kun olet aina yksin :(
Mene juhannuksena ihmisten ilmoille, edes ulos kävelemään ja jos sinulla oli lapsia niin menkää yhdessä piknikille!
tää on ihan hirveetä tää yksinäisyys... Ja se korostuu aina näin juhlapyhinä... ystävät ovat perheineen/miehineen jossakin, mut on " hylätty, unohdettu" Sitä on kuin joku ylimääräinen paha... Kukaan ei ole pyytänyt mukaansa... Vuosi jo yksineloa takana, eikä tähän vaan totu. Joskus jo kuvittelee, että menis vähän paremmin, mutta sitten taas putoaa tähän yksinäisyyden kuiluun...
EI JAKSA :(
Vierailija:
Siitä on ikuisuus kun olen viimeksi viihteelle päässyt.
On vaan niin korkea kynnys lähteä yksin minnekkään.
Yksin istua bussissa.. Yksin terassilla.. Tuntuisi todella tyhjältä ja vielä masentuneemmalta.Ap
Sillä lailla on jotenkin " turvallisempaa" ;) Yksin bussissa matkustaminen ei ole kyllä ikinä ollut mikään ongelma minulle?
Yksi mikä pitää tehdä on mennä Espalle kahville ja jäätelölle jos on kaunis ilma! Mä olen sitten se joka lukee kirjaa sellaisen pikkukioskin terassilla. ;)
Näyttää siltä, että olet sitä siellä lukemassa eikä kellekään tule mieleen, että olet siellä yksin kun ei ole ketään kaveria. Älä aristele mennä yhtään!
Olen vaan niin jämähtänyt kotiin.
Ehkä tämäkin jotain lievää masennusta, tiedä sitten.
Piknikkiä järven rantaan muksujen kanssa ajattelin.
Täytyisi vaan saada itseni paremmalle mielelle. Mieletön kaipaus johonkin..
Voi kun olisi mies vierellä, ystäväperheitä juhannusta viettämässä.
Muutama siideri nautittuna, lämmin kesäinen ilma..
Ei ehkä auta haaveilla (ainakaan nyt) mahdottomasta.
Tulee vain masentuneenpi fiilis.
Ap
Siitä vaan on niiiin kauan kun viimeksi olen missään käynyt.
En todellakaan edes tiedä mihin suunnistaisin.
Saattaa olla etten kuitenkaan yksin saa aikaiseksi..
Sen verran suuri on tuo kynnys lähteä :(
Muutamalle keikalla olen päättänyt nyt kesällä mennä. Vaikka yksin.
Siellä ihmisvilinässä ei yksinäisyyttä niin huomaa.
Ap
Joskus yksinäisyys ponkasee pintaan.
Jos tahdotte, niin saa kirjotella aiti05 @ hotmail. com
Mutta prinssi on tosiaan ihan jossain muualla nyt ja saattaa olla, ettei halua enää jatkaa minun kanssa, kun olen hänelle vain sellainen au-hoito
Mulla pari mieleenpainuvinta juhannusta on sinkkuajoilta: Matkasin töihin Helsingin keskustassa juhannuspäivän aamuna. Aivan kuin olisin kulkenut eri kaupungissa! Ihan ufot fiilikset jäi.
Toisena juhannuksena työstin gradua juhannusaaton. Aamulla lähdin sitten pyöräilemään parinkymmenen kilsan päähän maalle. Ajelin valtatietä pitkin, missä yleensä Suomen about vilkkain rekkaliikenne. Ja taas oli ihana rauha ja hyvä pyöräillä. Eikä ole moni kokenut.
Tällaisia pieniä juttuja, jotka eivät vaadi mitään rohkeutta tms. voi tehdä yksin. Sitten joskus, kun teillä sinkuillakin on taas seuraa, niin nämä tempaukset jäävät, kun yhdessä juututan niihin tuttuihin kaavoihin, joita kansamme massana toteuttaa. Mahdollisuuksien aika on nyt!
Menkää lasten kanssa eväsretkelle! Ulkoilu ja liikunta karistaa kaikki murheet. Kertokaa lapsillesi juhannusperinteistä, käykää jossain katsomassa kokkoa ja kerätkää kukkkaset tyynyn alle. Kun lapset ovat nukkumassa, nauttikaa yksin olosta! Kyllä ne prinssit ja sammakot tulevat sitten kun aika on. Nyt nautitaan keskikesästä!
sitten lenkkeillä/ treenata... sitten koirien kanssa ulkoilua...illalla varmaan kauneudenhoitoa ja napostelua... sitten la päivällä lähdetään tuttavien mökille kun mies pääsee töistä.... :=) hyvää jussia, muistakaa ******!
Ihanaa! :)