Lapsi loukkasi varpaansa, soitin päivystykseen jossa sanottiin ettei röngen ole auki, tulkaa maanantaina jos vielä kipuilee. Mitä ihmettä?
Sanotaanko autokolarissakin olleelle että emme voi kuvata onko sulta luita poikki. Moni on haukkunut päivystystä enkä ole ymmärtänyt miksi, nyt todellakin ymmärrän! Lapsi siis satutti varpaansa trampoliinilla eilen (sellainen sisäpuuhapuisto, ei sentään ulkona hyppinyt) ja valitti jo kotimatkalla että sattuu mutta luulin vain että kipu johtuu kun tällin saanut varvas osuu kenkään, totta kai pottuvarvas on arka jos se sen johonkin lyö! Nyt ei kuitenkaan voi varata tuolle jalalle ollenkaan edes paljain jaloin, varvas on normaalin värinen mutta hiukan hurvonnut ja kynnessä repeämä, koetin laittaa laastarin mutta ei antanut kun kuulemma koski liikaa.
Kommentit (121)
Onhan sinulla sidostarpeita kotona? Sidot sen suoraan asentoon ja laitat haavan päälle steriilin sidetaitokset.
Sanot että lapsi ei anna laittaa laadtaria. Mutä ihmeen höpinää? Miten sitä kukaan voi tutkia jos ei anna edes laittaa laastaria. Näitä asioita ei kysytä lapselta, että saako.
Yleensä varvasmurtumia ei leikata eikä kipsata, sidotaan vaan ja pidetään kovapohjaista kenkää. Ma päivystys on ihan hyvä aikataulu, ei tarvi tänään hoitaa.
Buranaa ja panadolia, ei se lapsi siihen kuole tai vakavasti vammaudu jos ei tuollaisen asian kanssa pääse heti röntgeniin.
Toinen vaihtoehto on mennä yksityiselle, (mutta jos koet, ettei tuollaisen takia nyt yksityiseen pistä rahaa niin ei päivystyskään olisi se oikea paikka.)
Sido varpaat yhteen jollain siteellä ja sillä selvä, ei murtuneita varpaita lastoiteta.
Vertaus kolarissa olleeseen on aika huono, hoidon tarve pikkasen erilainen.... 🙄
Puhalla.
Sillä pärjää maanantaihin.
Mikä tässä yllätti sinut oikeasti, ettei röntgen ole auki? Arkisinhan se tuppaa vain olemaan auki... Kolari potilaat viedään muualle kuin siihen teidän tk:hon.
Kipeä, normaalinvärinen varvas ja autokolari ovat vähän eri kokoluokan asioita.
Varpaan murtumalle ei tehdä mitään vaan se paranee ajan kanssa. Tiedän koska olen murtanut varpaan luun. Eli ei se röntgen auta yhtään mitään koska hoito on sama oli murtunut tai ei: aika parantaa.
Lääkäri ei tee mitään muuta kuin teippaa varpaan. Jos nyt on edes murtunut. Todenäköisesti edes ei
Yleensä murtuneelle varpaalle ei tehdä mitään kuitenkaan.
Minulla murtui varvas (todettiin kuvauksessa), ei tehty mitään, rauhassa sai parantua. Tosin jouiduin käyttämään kainalokeppejä jonkin aikaa.
Oli murtunut tai ei, ei sillä varpaan kanssa ole väliä. Teippaus ja menoksi.
Tavallisimpia alaraajan murtumia ovat varpaiden murtumat. Nämä syntyvät yleensä potkaistaessa johonkin esteeseen tai varpaan vääntyessä. Varvas turpoaa ja siihen kehittyy usein verenpurkauma. Varvasmurtuma ei yleensä vaadi muuta hoitoa kuin kipulääkityksen ja liikkuvuuden vähentämiseksi murtuneen varpaan teippaamisen naapurivarpaaseen kiinni 1–4 viikoksi. Myös kovapohjaisen jalkineen käyttö tänä aikana on kivun kannalta hyväksi.
Putsaa kynsi ja sen ympäristö. Särkylääke ja sidot sen siten, että varpaat ovat yhdessä. Ei kireälle. Sukka päälle. Vilakise sunnuntaina, ettei ole tulehtunut. Maanantaina lekuriin, niin voivat katsoa sitä kynttäkin, pitääkö rosoja siistiä, jos sellaisia on.
Voitte mennä yksityiselle jos kuitenkin olet vailla turhaa hoitoa
Eipähän penska hillu viikonloppuna.
Varpaan ymmärrän, mutta minä en päässyt edes murtuneen ranteen kanssa röngeniin koska oli sunnuntai, en saanut edes vahvempia kipulääkkeitä.. sanottiin tylysti että kyllä aikuinen ihminen nyt kestää ja ei se noin kipeä voi olla. Vedin sitten kotona kunnon kännin päälle, että kestin yhden yön helv""n kipeän käteni kanssa.
Mikkelin keskussairaala 2017.
Eihän varvasmutumille ylipäätään tehdä mitään, ne paranee itsestään. Olethan antanut lapselle kipulääkettä?
Fudishuoltajana olen teipannut monta murtunutta varvasta viereiseen varpaaseen ja sen jälkeen mennään TAKAISIN KENTÄLLE. Tämä tapahtuu jokaiselle futarille jossain vaiheessa.
Jos sinulla olisi lapsellesi vakuutus ja asuisit sivistysmaassa, voisit miettiä mihin vakuutussairaalaan menisit sisälle jo ottamatta.
Sinä asut sosialistisessa suomessa ja teet niinkuin totalitarismi määrää.
Valintasi on ihan oma.
No mitä sä luulet että kuvaaminen siihen varpaaseen auttaa? Menette sitten sinne maanantaina jos on vielä kipeä. Ehkä ne autokolarien uhrit viedään eri paikkaan. Hienosti sait kipeän varpaan ja monivammapotilaan yhdistettyä..