Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten joku voi selvitä muutamalla kympillä viikossa kauppaan???

Vierailija
07.01.2020 |

Esimerkki tämän päivän kauppalaskusta:

Laktoositon maito: 1,50e
Tuoremehu: 3,50e
Leipä: 2e
Juusto: 6e
2 pientä pussia maustamattomia pähkinöitä: 7e
Terttu banaaneja: 2e
Vähän kiwejä: 2e
Vähän avokadoja: 3e
Pasta-ainekset (riittää 3 päiväksi): 15+e
Parmesan juusto: 8e
Pehmeä WC-paperi: 4e

Tuosta tuli lähemmäs 60e ja iso osa tuosta kulutettu muutamassa päivässä. Ylihuomenna joudun varmasti jo menemään ostamaan jotain muuta uupuvaa. Jotain herkkujakin on kiva joskus ostella ja käydä välillä ulkona syömässä.

Kommentit (76)

Vierailija
1/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kotona on jo isompi kuivamuona- ja juuresvarasto, selviä viikosta halvalla.

Vierailija
2/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeen hyvin kun ei enempää rahaa ole. Pitää vaan miettiä mitä ostaa. Ihan normi ruokaa ja kasvikset päälle. Kaikkeen oppii ja tottuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan vaan sekasyöjän vinkkelistä ei sulla tuossa vessapaperin lisäksi juuri muuta olekaan kuin herkkuja ja välipaloja. Ei siis mitään vikaa siinä jos haluaa syödä kevyemmin, tai toisin kuin muut, mutta jos tarvitsee, pärjään kolmen hengen ruoka-ostoksilla hyvinkin muutamalla kympillä viikon. Perunat, riisi ja jauheliha/broileri eivät paljoa maksa, myös veri ja sisäelimet ovat edullisia. Meidän taloudessa ei leipää, leikkeleitä ja juustoa kulu juuri nimeksikään, joten niihin normisti kuluvat rahat voi laittaa juureksiin, vihanneksiin ja hedelmiin. Äärimmilleen vietynä olen tyhjät kaapit ja jääkaapin onnistunut viikoksi täyttämään 20 eurolla.

Vierailija
4/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valehtelevat, tai syövät aterioita myös kodin ulkopuolella mm. koulussa, työpaikalla, sukulaisten luona jne.

Tai sitten on isot varastot valmiina, jolloin mitään säästöä ei ole olemassakaan. Tällä logiikallahan minäkin voin käyttää ensi viikon ruokiin 0€ - jos vaan ostan ensin varastoon tällä viikolla ison kasan ruokaa.

Terveelliseen, tasapainoiseen ruokailuun menee minimissään n. 5 euroa per päivä jos kaikki pitää mausteista leivinpapereihin, kasviksiin, proteiineihen jne. ostaa ihan itse. Ei mitään varastoja, vanhempien apua tai työpaikkaruokailua. Ja tuokin on alakanttiin.

 

Vierailija
5/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka monta henkilöä noista ostoksista syö?

Ensimmäisenä pistää silmään nuo pähkinät, melko kalliita ovat. Ovatko ne välipalanaposteltavia?

Olen itse päättänyt etten kuukauden aikana käytä enempää kuin 5 euroa herkkuihin (joita mielestäni myös välipalanaposteltavat ovat).

Toinen huomiotaherättävä asia kauppalaskussasi on juustot, 14 euroa juustoihin?!

Tuoremehua ostit toivottavasti kolme purkkia/tölkkiä, koska tuo 3,50 on järkyttävä hinta ollakseen litran tölkki.

Vierailija
6/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä minäkään, tai no ymmärrän, mutta itse onneksi voin laittaa enemmän ruokaan. Ostan vain yhdelle hengelle ja  yli 50 euroa menee jo pelkkiin kasviksiin, hedelmiin, mantelimaitoon ja proteiiniin sekä pähkinöihin. Niinä viikkoina kun pitää täydentää pasta-, riisi- ja muita ruokatarvikevarastoja, menee helposti 70 euroa, vielä jos pitää ostaa vessapaperia, tiskiainetta ja sen sellaista. Sitten joku sanoo, että käyttää kuukaudessa 200-250 euroa kahden aikuisen tai aikuisen ja lapsen kauppakuluihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

känkkäränkkä kirjoitti:

Jos kotona on jo isompi kuivamuona- ja juuresvarasto, selviä viikosta halvalla.

Harhaa. Olet kuitenkin joskus joutunut nuo ostamaan. Meillä voisi viikon syödä pakastimen ja kuivakaapin rukia, mutta ei siinä todellisuudessa mitään säästä. Vain siinä tapauksessa säästää jotain, jos on ne onnistunut hankkimaan halvemmalla ostamalla vaikkapa ison erän tarjouksesta.

Vierailija
8/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kuinka monta henkilöä noista ostoksista syö?

Ensimmäisenä pistää silmään nuo pähkinät, melko kalliita ovat. Ovatko ne välipalanaposteltavia?

Olen itse päättänyt etten kuukauden aikana käytä enempää kuin 5 euroa herkkuihin (joita mielestäni myös välipalanaposteltavat ovat).

Toinen huomiotaherättävä asia kauppalaskussasi on juustot, 14 euroa juustoihin?!

Tuoremehua ostit toivottavasti kolme purkkia/tölkkiä, koska tuo 3,50 on järkyttävä hinta ollakseen litran tölkki.

En ole ap, mutta minulla pähkinöitä menee leivonnassa, ruoanlaitossa ja myös toki täydentämässä aamupalaa ja iltapalaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laktoositon maito: 1,50e Juo vettä

Tuoremehu: 3,50e ei tainnut olla halvinta?

Leipä: 2e pussi jauhoja, pala hiivaa...

Juusto: 6e toivottavasti kilo?

2 pientä pussia maustamattomia pähkinöitä: 7e pärjäät ilmankin

Terttu banaaneja: 2e

Vähän kiwejä: 2e

Vähän avokadoja: 3e pärjäät ilmankin

Pasta-ainekset (riittää 3 päiväksi): 15+e pasta, tölkki paseerattua tomaattia ja... naudan sisäfilettä?

Parmesan juusto: 8e heh...

Pehmeä WC-paperi: 4e

Vierailija
10/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin pärjään. Mutta mitä ostoksiasi katsoin, niin itse en ikinä osta mehua, limsaa, tms, juon ainoastaan vettä, ja pari kuppia päivässä kahvia.

Pähkinöitä en raaski ostaa kuin ehkä pari kertaa vuodessa, ovat niin kalliita. Enkä osta mitään parmesaneja, halvinta edamia silloin tällöin.

Ostan paljon perunoita (2 kilon pussista riittää viikoksi) ja perunoiden kanssa jauhelihakastiketta (ostan halvinta jauhelihaa ja sitäkin punalaputettuna pakkaseen) tai teen kanamunakastikkeen, tai keittoa, johon ostan lisäksi porkkanoita ja sipulia. Hernekeittoa syön kerran-pari viikossa, alle euron purkki ja siitä saa neljä annosta.

Aamupalaksi aina kaurapuuroa, paketti hiutaleita maksaa alle euron ja siitä syö vähän yli viikon. Puuron kanssa voisilmä ja itse tehtyä hilloa.

Omenoita ostan, mutta syynään kilohinnat tarkkaan, jotkut omenat maksavat yli 3€/kg, ostan vain niitä jotka maksavat noin 1€/kg. Päärynöitä ostan sellaisessa muovirasiassa, joka maksaa 1,59 € s-marketissa ja siellä on noin 7 päärynää. Välillä banaania, kurkkua, miniluumutomaatteja (ne kun ovat halvempia kuin kirsikkatomaatit.)

Leivät ostan punalaputettuna pakkaseen.

Jogurttia ostan vain litran purkissa ja niitä jotka maksaa noin euron purkki. Mysliä sekaan (sekin halvinta, 2,50 €/700g pussi), välipalana hedelmän kanssa hyvä.

Makeisia, jätskiä, alkoholia, herkkuja en osta koskaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim maitoa en juo ollenkaan, tai käytä muutenkaan, mehujakin hyvin vähän ja ne keitän itse ( ja onnekseni saan marjat/ noukin), hedelmiä en juurikaan osta muuta kuin satokauden, jotka ovat halpoja ( hedelmiä söisin kyllä mielelläni enemmän jos olisi rahaa enemmän käytössä), mutta marjoka sitten syön ja käytä kyllä runsaasti, kalliit juustot kuuluvat minulla vain erikoistilanteisiin, vessapaperista ostan sitä edullisempaa ( en ihan edullisinta kuitenkaan). Ruuasta osa jää pakkaseen.

Vierailija
12/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Laktoositon maito: 1,50e Juo vettä

Tuoremehu: 3,50e ei tainnut olla halvinta?

Leipä: 2e pussi jauhoja, pala hiivaa...

Juusto: 6e toivottavasti kilo?

2 pientä pussia maustamattomia pähkinöitä: 7e pärjäät ilmankin

Terttu banaaneja: 2e

Vähän kiwejä: 2e

Vähän avokadoja: 3e pärjäät ilmankin

Pasta-ainekset (riittää 3 päiväksi): 15+e pasta, tölkki paseerattua tomaattia ja... naudan sisäfilettä?

Parmesan juusto: 8e heh...

Pehmeä WC-paperi: 4e

Vettä, leipää ja makaronia ihmisarvoiseen elämään?

Vangitkin syövät tasapuolisempaa ruokaa Suomessa, 4 kertaa päivässä. Mene muualle trollaamaan.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Laktoositon maito: 1,50e Juo vettä

Tuoremehu: 3,50e ei tainnut olla halvinta?

Leipä: 2e pussi jauhoja, pala hiivaa...

Juusto: 6e toivottavasti kilo?

2 pientä pussia maustamattomia pähkinöitä: 7e pärjäät ilmankin

Terttu banaaneja: 2e

Vähän kiwejä: 2e

Vähän avokadoja: 3e pärjäät ilmankin

Pasta-ainekset (riittää 3 päiväksi): 15+e pasta, tölkki paseerattua tomaattia ja... naudan sisäfilettä?

Parmesan juusto: 8e heh...

Pehmeä WC-paperi: 4e

Näin juuri...valintoja.Tuosta saa puolet pois tai tuplat lisää...riippuu ihan merkistä...ja osan esim mehut ja parmesaanit voi jättää osatamattakin...

Vierailija
14/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkihan riippuu ihan siitä mitä syö! Kyllähän sitä todella halvallakin selviää, mutta ei välttämättä niin terveellisesti ja monipuolisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Laktoositon maito: 1,50e Juo vettä

Tuoremehu: 3,50e ei tainnut olla halvinta?

Leipä: 2e pussi jauhoja, pala hiivaa...

Juusto: 6e toivottavasti kilo?

2 pientä pussia maustamattomia pähkinöitä: 7e pärjäät ilmankin

Terttu banaaneja: 2e

Vähän kiwejä: 2e

Vähän avokadoja: 3e pärjäät ilmankin

Pasta-ainekset (riittää 3 päiväksi): 15+e pasta, tölkki paseerattua tomaattia ja... naudan sisäfilettä?

Parmesan juusto: 8e heh...

Pehmeä WC-paperi: 4e

Vettä, leipää ja makaronia ihmisarvoiseen elämään?

Vangitkin syövät tasapuolisempaa ruokaa Suomessa, 4 kertaa päivässä. Mene muualle trollaamaan.

 

Siksipä meillä on niitäkin tyyppejä, jotka tekevät rikoksia päästäkseen vankilaan.

Vierailija
16/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmh? Aloittaja ihmettelee kuinka jotkut voivat pärjätä kauppareissuista hyvinkin vähäisellä rahanmenolla, ja sitten kun kitupiikit kikkansa paljastavat, alkaa armoton alapeukutus?

Vierailija
17/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ehkä silloin sinkkuna, kun elin oikeasti pelkällä makaronilla ja viinillä, selvisin viikon ruokaostoksista 20 €:lla. Nyt kolmen lapsen kanssa ruokiin menee n. 120€/vko ja syödään monipuolisesti ja lapset syö lounaan koulussa ja hoidossa.

Vierailija
18/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No ehkä silloin sinkkuna, kun elin oikeasti pelkällä makaronilla ja viinillä, selvisin viikon ruokaostoksista 20 €:lla. Nyt kolmen lapsen kanssa ruokiin menee n. 120€/vko ja syödään monipuolisesti ja lapset syö lounaan koulussa ja hoidossa.

Ja minulla taas nyt tosiaan ruokakulut ovat pienentyneet valtavasti, kun urheileva poika asuu jo omillaan.

11

Vierailija
19/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

5/5

Vierailija
20/76 |
07.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksin asuvana on helppo selvitä muutamalla kympillä viikossa vaikka sekään ei  todellakaan mitään juhlaa ole. Jos joku perheellinen selviää tuolla, niin sitä ihmettelen...

Ostin kunnon maukkaita pikkutomaatteja purkillisen Citymarketista, hinta 3,50. Kaikki tuollaiset voi unohtaa jos pitää kituuttaa. Kyllä siinä koko ravinnon laatu kärsii.