Uusi vuosi ja teinit kiltisti kotona
Mitä ihmettä, pitäisikö huolestua kun eivät riennä ilonpitoon vaan ovat kotona, pelaavat lautapelejä, toinen soittaa pianoa, laittaa ruokaa ja toinen lukee kirjaa ja pelaa tietokoneella. Teinit siis kaksoset, tyttö ja poika juuri 17v.
Mites muitten teinit?
Kommentit (76)
Teinit on nykyään monissa asioissa fiksumpia kuin meidän nuoruudessa. Hyvä niin.
Vierailija kirjoitti:
Ei nykynuoriso enää ryyppää.
Einiin. Polttavat kannabista tai pelaavat
Onnittelut fiksuista lapsista, ap!
Tuollaisia teinit nykyään on, tylsiä. Ole tyytyväinen, ettet harmaannu ennen aikojasi.
Kaikki hävinneet kuin pieru saharaan, istutaan ukon kanssa kaksistaan.
Mutta ei hitsi mua naurattaa noi "lautapelit" sanoa lautapeli, kun haluat eittää Kunnon perhettä : O
Meidänkin 17-vuotias teini piirtelee huoneessaan. Itse törttöilin tuon ikäisenä viikonloput ja juhlapyhät ja varsinkin uudenvuoden, mutta niin silloin teki melkein kaikki muutkin. Nykyään teinit ovat tosiaan fiksumpia.
Miks aina mainitaan lautapelit tällaisissa avauksissa ihan kuin se olisi avain onneen ja autuuteen ja tekisi lapsista automaattisesti jotenkin erityisen hyviä.
Vierailija kirjoitti:
Ei nykynuoriso enää ryyppää.
Ei noin sinisilmäinen sentään pidä olla...
Meillä 20v on laittautumassa bileisiin
18v nukkuu
ja 15v pyörii tossa katselee ikkunasta raketteja ja kuuntelee kai musiikkia luureillaan
Vierailija kirjoitti:
Kaikki hävinneet kuin pieru saharaan, istutaan ukon kanssa kaksistaan.
Mutta ei hitsi mua naurattaa noi "lautapelit" sanoa lautapeli, kun haluat eittää Kunnon perhettä : O
Hei ihan sama ajatus, kirjoitin tuonne alemmas lautapeleistä 🤣
Silloin kun mun lapset oli pieniä, parempien vanhempien lapset leikkivät Aina puuleluilla, joka muistettiin mainita. Nykyään sitten lautapelit ovat Näitä puuleluja. No ei siinä mitään.
Pelasin lapsena lautapelejä. Minusta tuli ongelmainen teini, huumemyönteinen ja irtosuhteita harrastava anorektikko.
Nykyään olen 44-vuotias, opiskellut ja työelämässä, tasapainossa. En pelaa enää lautapelejä.
Meidän teinixit tekevät käpylehmiä ja jauhavat saunan seinistä irronnutta pihkaa. Ysiltä sit nukkumaan.
Tutkijat ja jotkut viranomaiset ovat olleet jo vuosia ilmiöstä huolissaan ja työttömyys uhkaa, kun pahamaineinen nuoriso on kuolemassa sukupuuttoon, istuvat vain kotona, eivät vedä viinaa, eivät kiusaa toisiaan, eivät edes tee rikoksia tai rötöstele, poliisitkin ovat nuorison hyviä kavereita.
Jotain varmaan pitäis tehdä, kun ennen hyvinä aikoina 12v vetivät röökiä ja olivat ympäripäissään humalassa ja valtasivat taloja, jos talo oli vähänkin hiljainen.
Todella huolestuttavaa, mihin maailma onkaan menossa
Vierailija kirjoitti:
Meidänkin 17-vuotias teini piirtelee huoneessaan. Itse törttöilin tuon ikäisenä viikonloput ja juhlapyhät ja varsinkin uudenvuoden, mutta niin silloin teki melkein kaikki muutkin. Nykyään teinit ovat tosiaan fiksumpia.
Toisaalta sun törttöily osaaltaan ehkä mahdollisti sen, että sulla on nyt teini kotona
Kiitos vain, että kasvatat kilttimiesjankkaajia.
Höpö höpö, kyllä niitä nykyäänkin on 11 - 12 -vuotiaita, jotka vetävät röökiä ja juovat vähintään kaljaa.
Ei minun nuoruudessani vaan, tai niissä piireissä jossa minä kuljin. Mutta sillä en paljoa leveile.