Ihan kamala olla neljakuisen vauvan kanssa, kun sisalla lampo hipoo kolmeakymmenta naina hellepaivina! Pojalta hiki valuu koko ajan. Saalittaa reppana! Kommentteja katossa pyorivas
Kommentit (13)
Meillä oli sama tilanne 2 vuotta sitten. Pöytätuuletin, vauva pelkässä vaipassa, pientäkin vauvaa voi suihkutella useitakin kertoja päivässä. Muita vinkkejä en osaa antaa, koettakaa kestää!
Mä olen ihan pihalla kun uutisissa puhutaan helteestä. Lehdissä otiskoidaan helteestä. Täällä valitetaan helteestä.
Asun helsingissä. Täällä ei ainakaan vielä ole mitään hellettä ollut. Mukavan lämmin kyllä. Meillä on myös 5kk vauva, eikä mitään ongelmia lämpötilan kanssa ollut.
Missä päin suomea siis on helle??
Vauvalla pelkkä vaippa, välillä käytiin yhdessä suihkuttelemassa tai vauva kylvyssä, pöytätuuletin, ulkona varjoisassa paikassa vauva peiton päällä ottamassa ilmakylpyjä, ulkona ollessakin vauvalla päällä vaan vaippa ja lyhythihainen body.
Ihanaa... vaikkakin tukalaa. Meillä auttaa se, kun pitää koko päivä ikkunan edessä kaihtimet+verhot kiinni. Ei pääse aurinko porottamaan sisälle.
Nuo pöytätuulettimet on hyvä juttu! Ja joku tuttava kehui kans tuota katossa olevaa.
Kuinka se toimii ja paljon maksaa ja mistä voi ostaa?
Kolmeen viikkoon en pessyt mitään muuta kuin niitä sideharsoliinoja, kun käytettiin niitä pulautusliinoina. Vauva käytti vain paria kolmea lyhythihaista ja -lahkeista bodya koko aikana.
Pelkissä vaipoissa oli suurimman osan ajasta, ja silloinkin ihan hikisen punainen. Joi sitten jatkuvasti maitoa eli oli kiinni rinnassa.
Eli osa ok-talon lämmitysjärjestelmää...
Läpivedosta tulee pian selkä ja hartiat kipeiksi. Ei kannata ainakaan kunnon vetoa edes yrittää saada aikaan. Meillä sisällä 27-35 riippuen vähän mistä se aurinko paistaa. Verhoja kiinni ja vähän vaatteita lapselle. Pelkkä vaippa kun nukutaan ja lyhythihainen body päälle kun leikitään. Vähän hankalaa muuten tuo hikinihkeänä ryömiminen muovilattialla. :)
Ne tarvitsevat lämpöä kuivuakseen, ja ottavat sitä pinnasängystä ja sen ympäristöstä.
Eikö se vitosen mielestä ole hellettä?
Kommentteja katossa pyörivästä tuulettimesta kaipaisin!! Onko minkä verran apua? Onko muita ideoita olon helpottamiseen? Ulkona ei pysty olemaan senkään vertaa. Toivon tosissani, että säät viilenis!!