Vapaaehtoistyö ja kukaan ei auta
Olen eräässä urheiluseurassa rahastonhoitaja. Nyt on hakemusten tekemisen kulta-aikaa ja meidän seurassa ne on oikeastaan sälytetty rahikselle. Olen useita kertoja yrittänyt saada kokouksia aikaan, joissa keskusteltaisiin hakemuksista. Olen toki tehnyt pohjan valmiiksi, jotta ei tarvisisi tehdä siinä tilaisuudessa pohjaa valmiiksi. Kokousta ei ole näkynyt. Sitten laitoin Driveen kommentoitavaksi. Kukaan ei ole kommentoinut. Pyysin meidän puheenjohtajalta apua/konsultaatiota, mutta hän ei kerkeä, koska on töitä. Mutta niin on herran jestas minullakin 😐 muillakin perus koulu ja työt syynä, miksei mitään kerkeä tekemään.
Tulee varmaan vielä valitusta siitä, että ei saatu yhtään avustusrahaa. Ärsyttää, kun ketään ei kiinnosta näin tärkeä asia.
Kommentit (2)
Ihmiset on lopen kyllästyneitä rahankeräyksiin, joita tulee joka tuutista. Eikä ylimääräisiä varoja ole antaa ikkunasta ulos, toisin kun 80 luvulla. Eletään uutta köyhyyden kulta-aikaa.
Sellaista se on yhdistyksissä, siksi minä lopetan, jatkakoon joku muu.
Toinen rh.