Kun synnytys alkaa ilman ennakoivia supistuksia...
Eka synnytys alkoi sairaalassa, kun olin mennyt sinne yöllä verenvuodon takia. Odoteltiin huoneessa mieheni kanssa synnytyksen alkua, mutta mitään ennakoivia supistuksia ei tullu. Sitten menin vessaan siinä klo 15 aikoihin ja synnytyspoltot alkoi niin kovina, että en enää päässy sieltä omin avuin pois. Tässä odottelen toista lasta 27+0 ja jännittää se, että voiko toinenkin synnytys alkaa ilman ennakkovaroitusta. Eka synnytys, kun kestikin vain 4 tuntia. Siis kokemuksia kaipailin, kiitos!
Kommentit (5)
Mulla oli ollut kivuttomia ns. harjoitussupistuksia, mutta ei siis todellakaan mitään sellaista, että olisi tarvinnut pysähtyä vetämään henkeä. Yksi yö (rv 35+3) menivät lapsivedet ja siitä tunnin kuluttua alkoivat kipeät, selässä tuntuvat supistukset. Tytön syntymään meni siitä vielä 11,5 tuntia.
Ensimmäinen syntyi käynnistyksellä, kesto reilu 5h. Jännitin kovasti toisen kohdalla miten ehtiä sairaalaan ja koska sinne lähteä jne.
No, toisen syntymä meni seuraavalla kaavalla: Edellisenä yönä pientä kivistystä selässä, ei mitään huomattavaa. Päivällä ei supistuksia. Lenkin jälkeen sain aikaiseksi pari hassua. Illalla katselin tv:tä rauhassa klo 21 asti. Sen jälkeen tunnin sisälle pari hassua supistusta. klo 22 supistusten väli epäsäännöllinen 25-16 min. Klo 23.30 13-8min, 00.00 6-4min ja sairaalalle päästyä klo 00.30 2min välein. Kokoajan epäsäännöllisiä. Vauva syntyi 1½ tuntia sairaalaan menosta. Lapsivedet meni laitoksella salissa.
Nopeasti meni, eikä todellakaan voi sanoa, että olisin voinut odottaa säännöllisiä supistuksia. Niitä kun ei tullut lainkaan :D Jos joskus vielä lasta tehdään, on syytä lähteä laitokselle ensimmäisestä supistuksesta... Tai mennä sinne jo aiemmin varoiksi kyttäämään!
Smila
Ekalla lähti lapsivedet ja jouduttiin käynnistelemään, tokalla pari nipistelyä päivällä, mitä en tajunnut supistuksiksi ja kun tuli eka kipeä supistus, lapsi ulkona 3½ tunnin kuluttua, kolmannen kanssa ei varotuksia, kipeät supistukset alkoi ja lapsi ulkona 3 tunnin kuluttua, joten kun eka pieninkin tulee, kannattaa lähteä varmuuden vuoksi!
mutta pojan (toinen lapsi) kohdalla kävi niin, että tunsin yöllä 02.30 kaksi napakkaa supistusta joihin heräsin. Nousin heti ylös ja silloin meni lapsivedet. Seuraavat 30min. istuin vessassa kun suoli alkoi toimimaan. Supistukset loppuivat yhtä nopesti kun alkoivatkin. 03.00 lähettiin ajamaan sairaalaan, matkaa n. 60km. Matkalla jätettiin esikoinen tädilleen, joka oli matkan varrella. Sairaalassa oltiin 04.00, salissa 04.30 ja poika syntyi 04.56. Ei mitään ennakoivia supistuksia, vain 2 supistusta ja lapsiveden meno. Matkalla alkoi supistelemaan kovasti. Synnytyksen kesto 2h 15min. Esikoinen syntyi vielä nopeammin, mutta kyseessä oli käynnistetty synnytys. Lähdettiin ajoissa, koska osasin varautua nopeaan synnytykseen.
Ekassa ei ollut mitään supistuksia tms ennakoivia merkkejä. Yks yö vaan heräsin siihen, kun lapsivedet tuli ja sitten sairaalassa jouduttiin tipalla käynnistämään, kun ei siis omia supistuksia alkanu tulemaan lainkaan.
Toinen synnytys alko niin, että yöllä alkoi epäsäännölliset, kipeät supistukset. Seuraavan päivän supisteli välillä 3min välein, sitten oli taas 2t tauko ja taas pienin välein. Olin sairaalassa tuon päivän, kun vauvalla oli huono sydänäänikäyrä ja siellä tosiaan makoilin + käveleksin. Sitten seuraavana iltana klo 21 alko yhtäkkiä tulemaan supistukset tosi kipeinä ihan 2 min välein ja siitä 4t päästä oli vauva maailmassa.
Kolmas synnytys alkoi säännöllisillä, kipeillä supistuksilla, jotka ei missään vaiheessa laantuneet vaan päättyivät sitten vauvan syntymään n. 7t päästä ekasta supistuksesta.