Miten kaivatte itsestänne hyvät tunteet pahoina hetkinä?
Kommentit (12)
Se vaan kun tiedän että paha hetki menee ohi kun tarpeeksi kauan odottaa.
En tee sellaista, miksi tekisin? Minä annan itseni rauhassa tuntea niitä raskaita tunteita niin kauan kuin niitä on tullakseen. Annan niiden tulla, olla ja mennä. Aina ne itsestään ohikin menevät, ei mikään tunnetila pysy päivästä toiseen aina vaan päällä.Sitä paitsi luulen että se vain pitkittää asiaa, jos sanoo siitä ikävästä tunteesta, että sitä ei saisi olla, että siitä pitäisi keksiä miten pääsee eroon.
Jostain syystä minun on tosi helppoa sulkea pahan ja ikävät ajatukset ja tapahtumat pois mielestä. Miten sen sanoisi..sairaan helppoa. En osaa sanoa miten
Menen minun laiskanlinna tuoliini laitan rentouttavan musiikkilistan tyyliin Mariah Carey Hero. Sitten annan kaikkien tunteiden tulla mitä on tullakseen ja vain tarkkailen niitä puuttumutta. Alan hengittään 4 sisään ja 8 ulos ja lopuksi ajattelen rakkautta sydämmessäni kaikkia kohtaan, jopa niitä jotka ovat minua satuttaneet.
Niin. Olen yrittänyt opetella. Ei se ns kivaa ole kun sysimusta ankeuttaja ui liiveihin..
Tunteet on toki rikkaus.
Enpä tiedä kannattaako tuota ainakaan isojen kielteisten asioiden kanssa yrittää. Helposti käy vaan niin, että "työntää pommin sylistään penkin alle", eli ne tunteet alitajuntaan, ja sieltä ne sitten tulevat kummittelemaan epämääräisenä levottomuutena ja ahdistuksena, jonka syytä ei enää edes kohta tiedä. Siellä sitä riittää kaikenlaista torjuttua kielteistä tunnetta kasapäin itse kullakin, itse vaan pidän huolen etten enää kerryttäisi lisää eli kohtaan mieluummin kaikki tunteet nykyhetkessä yrittämättä torjua niitä.
Nykyään osaa jo ajatella, että näin paha olo on ollut aiemminkin ja joka kerta se on mennyt ohi, niin menee nytkin. Monesti kuuntelen itselleni tärkeää musiikkia, joka muistuttaa minua siitä, kuka olen.
Aamulla mietin 10 asiaa joista olen kiitollinen, ennenku nousen sängystä.
On ollu aikoja jolloin oli vaikea keksiä, mutta kiitollisuudenaiheita on aina.
Liikunta, venyttely, ruokailu, syvähengitys imt.harjoitus.
Ehkä teen puoliväkisin jotain kivaa jossa olen ok-hyvä, ja saan onnistumisen tuntemuksia. Tai siiten lähden äärivihaisena pitkälle lenkille ja väsytän itseni siihen pisteeseen, että en enää jaksa murehtia mitään.
Terveisin Naispelko26
Teen tietoisuusharjoituksia, joissa tarkkailen omia ajatuksia ja tunteita. Yksi hyvä on ajatuksiin etäisyyden ottaminen seuraavasti:
Ensimmäinen ajatus: "Olinpas typerä". Lisätään eteen: "Ajattelen, että olimpas typerä" , ja vielä yksi lisäys lauseen eteen: "Huomaan ajattelevani, että olimpas typerä"..Eli otan vähän etäisyyttä omaan , ikävään sisäiseen puheeseeni itseä tai tilannetta kohtaan. Antaa vähän etäisyyttä asioihin, eivät tunnu niin suurilta enää.
Hyväksyn pahat tunteet, niin ne menee ohi.